Nextbike z karą od UOKiK. Wypożyczałeś rower? Przeczytaj

Maksym SłomskiSkomentuj
Nextbike z karą od UOKiK. Wypożyczałeś rower? Przeczytaj

Ta wiadomość powinna zainteresować wszystkie osoby, którym zdarzyło się korzystać z rowerów miejskich od Nextbike. Firma Nextbike została właśnie ukarana przez Prezesa UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że zmiany regulaminów świadczonych usług były dokonywane bezprawnie i stosowano w nich klauzule abuzywne. Na Nextbike Polska UOKiK nałożył karę w wysokości ponad 791 tysięcy złotych.

Nextbike z karą od UOKiK

Nextbike Polska Spółka Akcyjna w restrukturyzacji jest jednym z wiodących w Polsce operatorem systemów rowerów miejskich. Świadczy swoje usługi za pośrednictwem aplikacji na smartfony w łącznie kilkudziesięciu miastach i miejscowościach na terenie Polski. Właśnie ustalono, że realizowano je w oparciu o regulamin zawierający klauzule o charakterze abuzywnym. W związku z tym na Nextbike została nałożona przez UOKiK niemała kara.

Polecamy: Pasek zadań w Windows 10 i 11 szaleje? To wina aktualizacji

Klienci pragnący skorzystać z usług Nextbike musieli założyć konto w aplikacji. Następnie niezbędnym jest zasilenie indywidualnego konta, na którym prowadzone są rozliczenia za czas korzystania z roweru. Umowy zawierane o wypożyczenie roweru mają charakter czasowy, ale te dotyczące kont mają charakter ciągły. Zmiany tego rodzaju umów są uzależnione od klauzuli modyfikacyjnej. Prezes UOKiK zakwestionował postanowienia upoważniające przedsiębiorcę do jednostronnej zmiany zawartych w regulaminach zapisów, bez określenia żadnych przesłanek takich działań. Co więcej, uprawnienia te zostały wykorzystane.

rowery nextbike
Źródło: Nextbike

W 2020 roku Nextbike wprowadził w kilku miejscowościach na terenie kraju jednorazową opłatę za korzystanie z kont użytkowników w wysokości 10 złotych. Konta użytkowników obciążono kwotą, a osoby, którym brakowało środków dostały… wezwania windykacyjne.

Nextbike Polska w żaden sposób nie precyzował w jakich okolicznościach może wprowadzić zmiany do regulaminów, ani czego mogą one dotyczyć. Konsumenci nie byli w stanie przewidzieć, że zostaną obciążeni nową opłatą. Zmiana ceny usługi w przypadku kontraktu zawieranego na czas nieokreślony uwarunkowana jest odpowiednimi postanowieniami, przewidzianymi przed zawarciem umowy. Muszą one jasno określać ważne przesłanki uprawniające do modyfikacji zobowiązania. W przypadku tego przedsiębiorcy klauzule w umowach były abuzywne i nie powinny być stosowane

– skomentował Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK nie spodobał się fakt, iż konsumenci, którzy nie wysłali w odpowiedzi na komunikat w ciągu 14 dni do Nextbike pisemnej informacji, że nie wyrażają zgody na zmiany w regulaminie, spółka uznawała, że zaakceptowali nowe warunki. Odmowa była podstawą do rozwiązania umowy.

Nextbike Polska Spółka Akcyjna w restrukturyzacji, po uprawomocnieniu decyzji, będzie musiała zapłacić ponad 791 tysięcy złotych kary. Ponadto będzie musiała poinformować o decyzji Prezesa UOKiK konsumentów, którzy będą mogli na tej podstawie dochodzić swoich praw w sądzie.

Źródło: UOKiK

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.