Naukowcy są przekonani, że atmosfera Marsa została zdmuchnięta przez Słońce

Andrzej SitekSkomentuj
Naukowcy są przekonani, że atmosfera Marsa została zdmuchnięta przez Słońce
{reklama-artykul}
Na konferencji prasowej NASA, która miała miejsce kilka dni temu, naukowcy badający atmosferę Marsa za pośrednictwem sondy MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) ogłosili, iż wiatry słoneczne dosłownie zdmuchują atmosferę Marsa.

MAVEN, sonda kosmiczna amerykańskiej agencji NASA, znajduje się na orbicie Marsa od 22 września 2014 roku. Obecnie nadal krąży wokół Czerwonej Planety, aby badać jej atmosferę oraz ustalić jak przebiegał proces jej utraty, który ostatecznie przekształcił planetę podobną do Ziemi, w zimną i suchą bryłę.

nasa 001Artystyczny render ukazujący działanie wiatru solarnego odddziałującego na planetę Mars. Foto: NASA GSFC

Przyczyną utraty atmosfery Marsa są wiatry słoneczne, strumień protonów i elektronów płynące z naszej gwiazdy z prędkością ponad miliona kilometrów na godzinę. Wiatr słoneczny może również generować pole elektromagnetyczne, które przepływa obok Marsa. Pole elektromagnetyczne jest tak silne, iż przyspiesza jonizację gazów i następuje ich wyrzut.

Sonda MAVEN posiada osiem czujników, które zbierają informacje ze stosunkowo niskiej orbity Marsa i umożliwiają badanie interakcję planety ze Słońcem oraz wiatrem słonecznym. Według pomiarów dokonanych przez sondę MAVEN, wiatr słoneczny dosłownie zdziera gazy z atmosfery Marsa z prędkością 100 gramów na sekundę.

„Tak jak złodziej kradnie klika monet z kasy każdego dnia, niewielka strata dzienna, staje się znacząca w większym przedziale czasu”- skomentował wyniki badań Bruce Jakosky, główny badacz MAVEN z University of Colorado-Boulder. „Zauważyliśmy również, że erozja atmosfery znacznie wzrasta podczas burz słonecznych, więc uważamy ze wskaźnik strat atmosfery był znacznie wyższy miliardy lat temu, kiedy Słońce było młode i bardziej aktywne” – dodał Jakosky.


Naukowiec wskazuje również, że geologia Marsa dowodzi, iż na planecie była pod dostatkiem wody aż do ok 3,7 miliarda lat temu. Fakt ten pozwolił wysnuć hipotezę, że bardzo aktywne burze słoneczne zabrały znaczącą warstwę atmosfery pomiędzy 3,7 a 4,2 mld lat temu.

Przy okazji Bruce Jakosky zapewnia, iż nic podobnego nie grozi atmosferze Ziemi, gdyż Słonce obecnie jest mniej aktywne. Drugim czynnikiem, który chroni naszą planetę przed staniem się globem podobnym do Marsa, jest pole magnetyczne, które w dużej mierze zabezpiecza nas przed burzami słonecznymi. Niestety Mars nie ma takiego pola magnetycznego, które chroniłoby jego górną warstwę atmosfery.

Wspominając o podróżach na Marsa, Jakosky dodał, iż marzenie, że któregoś dnia Mars stanie się podobny do Ziemi jest mrzonką, właśnie dlatego, że Co2 jest zdmuchiwany z powierzchni Marsa. Mówiąc inaczej, wizja ożywającego Marsa z filmów w rodzaju „Pamięć absolutna” jest według dzisiejszego stanu wiedzy naukowców, niemożliwa.

Źródło: cnet

Udostępnij

Andrzej Sitek