Muzyka w abonamencie. Spotify w końcu dostępne w Polsce

KGSkomentuj
Muzyka w abonamencie. Spotify w końcu dostępne w Polsce
Mowa o Spotify – szwedzkim serwisie internetowym, który zadebiutował w 2008 roku. Na kompletnie dziewiczych wodach jego twórcy – Daniel Ek i Martin Lorentzon – starali się znaleźć złoty środek, który godziłby zarówno interesy firm fonograficznych, jak i odbiorców muzyki. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jak najbardziej się im to udało. W Szwecji, w której usługa dostępna jest najdłużej, często mówi się o tzw. „efekcie Spotify”. Okazało się bowiem, że wraz ze wzrostem popularności usługi, wyraźnie zaczęło spadać piractwo w tym kraju. I nie mówimy tu o 2 czy 5 procentach, a aż 25. Co więcej, pomimo konkurencji, która zaczęła stosować ten sam model biznesowy co Spotify – to właśnie o produkcie Szwedów mówi się jako o realnej przyszłości rynku muzycznego.

W ramach stałego, miesięcznego abonamentu użytkownicy otrzymują dostęp do ogromnej bazy utworów, których mogą słuchać bez żadnych ograniczeń (poza czasowymi, w przypadku rezygnacji z płatności za kolejny miesiąc). W tej chwili w serwisie znaleźć można około 20 milionów utworów, zarówno z dużych wytwórni, jak i tych, które określane są mianem „indie”. Twórcy usługi podkreślają, że z każdym dniem na liście pojawiają się kolejne pozycje. Jeżeli zatem użytkownik nie może znaleźć swojego ulubionego zespołu, istnieje duża szansa, że pojawi się on w Spotify w przyszłości.

Po kilku latach oczekiwania Spotify w końcu zawitało do Polski, zrywając tym samym z mitem zamkniętych organizacji odpowiedzialnych za ochronę praw artystów. Szwedzki serwis nie jest wprawdzie pierwszym tego typu na naszym rynku, jednak w naszym odczuciu sprawia wrażenie najbardziej dopracowanego. Mowa tu głównie o rewelacyjnej aplikacji na systemy desktopowe oraz jej wersjach mobilnych. Użytkownik przez cały czas korzystania z usługi ma wrażenie, że używa zwykłego odtwarzacza muzycznego.

spotify1-maly-test

Ważną kwestią jest oczywiście cennik, który pozytywnie zaskakuje – polskie ceny są bowiem nieco niższe niż te, z którymi można się spotkać w innych wersjach językowych Spotify. W przypadku Polski nie odbiegają one jednak od tego co oferuje obecnie konkurencja. Za wersję Unlimited przyjdzie nam zapłacić 9,99 złotych, a za Premium – 19,99 złotych. Twórcy udostępniają również opcję darmową, która nie stawia ograniczeń, jednak wymaga od słuchacza akceptacji trzech minut reklam na każdą godzinę materiału muzycznego. Przemysław Pluta, odpowiedzialny za start serwisu w Polsce, podkreślił jednak, że reklamy nadawane w ramach Spotify będą odpowiednio dobrane do grupy docelowej.

Obecność Spotify na polskim rynku może pozytywnie wpłynąć na obniżenie piractwa muzycznego. Serwis jest bowiem nastawiony na działanie w sieciach społecznościowych i pozwala na przykład na wyświetlanie na profilach użytkowników informacji o aktualnie słuchanej przez nich muzyce. Jest to element, który pozytywnie wpłynie na rozpoznawalność usługi w naszym kraju, co można było zaobserwować już w przypadku Deezera. Twórcy szacują, że do tej pory przy pomocy Facebooka przesłane zostały 2 miliardy utworów.

Obecnie Spotify może pochwalić się 20 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie, z czego aż 1/4 posiada wykupiony któryś z płatnych pakietów. Średnio słuchacze odtwarzają ponad 100 minut muzyki dziennie. Ciekawe statystyki związane są również z kwestiami finansowymi i opłacalnością serwisu z punktu widzenia wydawców. Do końca 2012 roku na rzecz firm fonograficznych, organizacji ochrony praw artystów oraz samych artystów Spotify przelało w sumie 500 milionów dolarów. Wzrost popularności tego typu rozwiązań widać jednak po zapowiedziach twórców usługi, którzy oszacowali, że taka sama kwota zostanie osiągnięta w samym 2013 roku.

Dziś zdecydowanie jest dzień Spotify. I tak powinno być, bowiem właśnie otrzymaliśmy możliwość legalnego słuchania muzyki w naprawdę wygodny sposób.

Aplikację dla Windows można oczywiście pobrać z naszych zasobów. Zachęcamy również do zapoznania się z recenzją aplikacji Spotify.

Udostępnij

KG