Korea Północna zarabia kradnąc kryptowaluty. Ogromny łup w 2021 roku

Maksym SłomskiSkomentuj
Korea Północna zarabia kradnąc kryptowaluty. Ogromny łup w 2021 roku
Korea Północna to kraj rządzony twardą ręką przez dyktatora Kim Dzong Una, z bardzo skomplikowaną sytuacją gospodarczą. Ze względu na liczne sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i innych krajów Koreańczycy sięgają po różne niestandardowe metody, mające zapewnić stały przypływ gotówki do budżetu państwa. Jedną z najbardziej nietuzinkowych jest kradzież kryptowalut. Według najnowszego raportu w 2021 roku hakerzy działający na zlecenie tamtejszego rządu ukradli aktywa o wartości bliskiej rekordu z 2018 roku.

Kradzież kryptowalut przez Koreę Północną w 2021 roku

Według raportu przygotowanego przez Chainalysis, ubiegły rok był wyjątkowo korzystny dla Korei Północnej, jeśli chodzi o kradzieże kryptowalut. Ośrodek badawczy donosi, iż cyberprzestępcy powiązani z rządem Korei Północnej ukradli aktywa cyfrowe o wartości 400 milionów dolarów (ok. 1,6 miliarda złotych), w tym Etherem, Bitcoin i inne kryptowaluty. Głównymi ofiarami ataków przybierających najczęściej formę phishingu, eksploitów kodu i malware były firmy inwestycyjne.

Ethereum stanowił 58% wartości skradzionych środków. Bitcoin stanowił mniej niż 25% wartości skradzionych środków. Trend w kierunku Eth jest prawdopodobnie związany z faktem, że wartość kryptowaluty mocno wzrosła w minionym roku.

korea polnocna kradziez kryptowalut 2

Ukradzione przez Koreę Północną kryptowaluty. W 2021 roku najchętniej kradziono Ethereum. | Źródło: Chainalysis

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) wyprała pozyskane w nielegalny sposób fundusze i przeznaczyła je na budowę broni masowego rażenia i rakiet balistycznych.

Ze względu na złożoność niektórych ataków eksperci ds. bezpieczeństwa sklasyfikowali cyberprzestępców z KRLD jako zaawansowane trwałe zagrożenia (APT). Wśród przestępców prym wiedzie APT 38, czyli komórka znana również jako „Grupa Lazarus”. Grupa ta jest podobno kierowana przez główną agencję wywiadowczą KRLD, Generalne Biuro Rozpoznania. Grupa Lazarus była zaangażowana między innymi w cyberataki wymierzone w Sony Pictures i WannaCry. Od 2018 roku przedstawiciele Lazaursa kradli aktywa o równowartości około 200 milionów dolarów rocznie.

korea polnocna kradziez kryptowalut 1
Wartość skradzionych aktwywów w 2021 roku niemalże dorównała kradzieżom tych z 2018 roku. | Źródło: Chainalysis

Jest nadzieja na łagodzenie skutków podobnych ataków

Transparentność wielu kryptowalut daje cień szansy na możliwość neutralizacji tego rodzaju zagrożeń w przyszłości. Dzięki narzędziom do analizy blockchain zespoły ds. zgodności, śledczy i ofiary włamań mogą śledzić przepływ skradzionych funduszy, próbować wykorzystywać okazje do zamrożenia lub przejęcia aktywów oraz pociągania do odpowiedzialności przestępców za swoje przestępstwa.

Źródło: Chainalysis

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.