Już 4,3 miliarda ludzi na całym świecie korzysta ze smartfonów

Anna BorzęckaSkomentuj
Już 4,3 miliarda ludzi na całym świecie korzysta ze smartfonów

Zgodnie z ostatnimi szacunkami na Ziemi żyje około 8,1 miliarda ludzi. Jak się właśnie okazało, już ponad połowa z nich korzysta ze smartfonów. Poinformowała o tym w swoim najnowszym raporcie GSM Association, międzynarodowa organizacja zrzeszająca operatorów sieci telefonii komórkowej.

Liczba użytkowników smartfonów rośnie, ale dane nie dają powodów do zadowolenia

Zgodnie z danymi GSM Association (GSMA), podsumowanymi w tegorocznym raporcie SOMIC (State of Mobile Internet Connectivity Report 2023) obecnie aż 4,3 miliarda ludzi jest w posiadaniu smartfonu. Mowa o 54 procentach całej ludzkiej populacji. Z kolej 4,6 miliarda ludzi korzysta z mobilnego Internetu. 8% światowej populacji korzysta natomiast z mobilnego Internetu za pośrednictwem tradycyjnych telefonów komórkowych.

Oczywiście raport GSMA podkreśla też dysproporcje między różnymi regionami świata. 69% właścicieli smartfonów w Ameryce Północnej, Azji Wschodniej i obszarze Pacyfiku korzysta z urządzeń obsługujących technologię 4G. Z kolei większość użytkowników Afryce Subsaharyjskiej nadal polega przede wszystkim na sieci 3G, podobnie jak na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Tam co trzeci użytkownik telefonu komórkowego nadal korzysta z Internetu 3G.

GSMA
Globalna mapa dostępu do sieci komórkowych. | Źródło: GSMA

Nie dziwi to, że coraz więcej osób korzysta ze smartfonów. Niemniej jednak, nadal spora część populacji ich nie posiada i nie korzysta z mobilnego Internetu. Około 3,4 miliarda ludzi pozostaje bez łączności komórkowej. Według GSMA globalny odsetek osób mieszkających na obszarach, gdzie mobilna łączność szerokopasmowa jest dostępna, ale z niej nie korzystających, wynosi 38 procent. Natomiast w obszarach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej z Internetu nie korzysta odpowiednio aż 59% i 52% populacji.

Rezultat wielu barier

Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA, zauważa, że brak łączności pozbawia miliardy ludzi dostępu i kluczowych usług i możliwości generowania przychodów. Dotyczy to przede wszystkim osób biedniejszych, gorzej wykształconych użytkowników z obszarów wiejskich i kobiet.

Oczywiście w najbiedniejszych regionach problemem jest nie tylko sam dostęp do smartfonów i Internetu mobilnego. Także takie bariery jak analfabetyzm, analfabetyzm cyfrowy, kwestie bezpieczeństwa i dostępności odpowiednich treści powstrzymują wielu użytkowników przed korzystaniem ze smartfonów i mobilnego Internetu.

Co ważne, w ostatnich latach wzrost odsetka osób korzystających z mobilnego Internetu spowolnił. Czas pokaże, czy ten ponownie przyspieszy, mimo postępujących zmian klimatycznych i rosnących kosztów życia na całym świecie.

Źródło: GSMA, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.