ChatGPT otrzymał pamięć. Niestety mam złą wiadomość

Aleksander PiskorzSkomentuj
ChatGPT otrzymał pamięć. Niestety mam złą wiadomość

OpenAI oficjalnie wprowadza do ChatGPT funkcję pamięci. Ulepszenie to pozwala modelowi zapamiętywać informacje w rozmowach, odblokowując tym samym bardziej spersonalizowane i kontekstowe interakcje z użytkownikami. Funkcja pamięci stanowi też kamień milowy w ewolucji asystentów AI. Zbliża ona powoli ChatGPT do zapewnienia nam prawdziwej, ludzkiej konwersacji. Jak to wszystko działa? 

Wprowadzenie “pamięci” do ChatGPT może potencjalnie zrewolucjonizować nasz sposób interakcji z modelami AI. Zapamiętując szczegóły udostępnione w poprzednich rozmowach, ChatGPT może teraz zapewniać bardziej dostosowane odpowiedzi, rekomendacje oraz kolejne działania. To wszystko w oparciu o historyczny kontekst interakcji z każdym użytkownikiem. Nie tylko oszczędza to frustracji związanej z powtarzaniem informacji przez GPT, ale także otwiera kolejne możliwości dla tworzenia bardziej efektywnych rozmów – w tym spersonalizowanego procesu uczenia się.

Czym jest funkcja pamięci ChatGPT?

Funkcja ta działa na dwa podstawowe sposoby. Po pierwsze, GPT wykorzystuje tak zwaną “pamięć jawną” – użytkownicy mogą aktywnie instruować ChatGPT, co ma zapamiętać. Mogą to być na przykład osobiste preferencje, style pisania lub konkretne szczegóły dotyczące życia lub pracy. Tu na przykład możesz poinstruować ChatGPT, aby pamiętał, że jesteś wegetarianinem, co wpłynie na sugerowane przepisy czy plany żywieniowe. Przykładów wykorzystania jest oczywiście znacznie więcej.

Po drugie, GPT korzysta z “pamięci ukrytej”, czyli może również uczyć się z rozmów i wychwytywać samodzielnie istotne informacje na Twój temat. Im więcej będziesz z nim rozmawiał i częściej wchodził w interakcje, tym model od OpenAI będzie coraz bardziej pomocny. 

Na przykład, jeśli użytkownik wspomina, że jest właścicielem pobliskiej kawiarni, ChatGPT zapamięta ten szczegół chociażby podczas tworzenia posta na media społecznościowe. Podobnie, jeśli preferujesz notatki ze spotkań z nagłówkami, wypunktowaniami i podsumowaniem działań na dole, ChatGPT zapamięta ten format i zastosuje go podczas analizy Twojego spotkania.

Niestety na razie nie dla Europy

Na ten moment funkcja pamięci w ChatGPT jest dostępna tylko dla osób korzystających z subskrypcji ChatGPT Plus. Niestety mam też złą wiadomość – z opisywanej funkcjonalności póki co nie skorzystają osoby mieszkające w Europie i Korei. To ze względów związanych z prywatnością i regulacjami, które muszą spełniać firmy rozwijające sztuczną inteligencję. 

OpenAI oświadczyło, że pracuje nad udostępnieniem funkcji pamięci dla większej liczby użytkowników w przyszłości, ale nie podało nam konkretnego harmonogramu. W tym miejscu warto też wspomnieć, iż funkcja pamięci nie jest powiązana z konkretnymi rozmowami – i pozostaje w modelu nawet po usunięciu czatu przez użytkownika. Ta sytuacja wzbudziła pewne pewne obawy dotyczące prywatności i przechowywania danych. 

Obecnie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać aż ta nowość będzie dostępna także dla polskich użytkowników. 

źródło: OpenAI / fot. Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.