Autostrady w Polsce darmowe dla Ukraińców. Niektórzy Polacy również nie zapłacą

Maksym SłomskiSkomentuj
Autostrady w Polsce darmowe dla Ukraińców. Niektórzy Polacy również nie zapłacą
Ważna informacja dla wszystkich osób podróżujących autostradami w Polsce, a przede wszystkim dla kierujących pojazdami na ukraińskich tablicach rejestracyjnych oraz niektórych osób i podmiotów pomagających uchodźcom z Ukrainy. W związku z agresją Rosji w Ukrainie wszystkie polskie autostrady od 1 marca 2022 roku są bezpłatne dla Ukraińców uciekających przed wojną w swoim kraju. Darmowe przejazdy dotyczą również części Polaków.

Od 1 marca autostrady w Polsce darmowe dla uchodźców oraz niosących pomoc

Zarządzający płatnymi odcinkami autostrad A1, A2 oraz A4 postanowili, że przejazdy dla samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi są wyłączone z opłat. Chodzi o:

  • 152-kilometrowy odcinek A1 z Gdańska do Torunia (od 1 marca do odwołania)
  • odcinek A2 łączący Konin ze Świeckiem (od 1 marca do odwołania)
  • 60 kilometrowy odcinek A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami (od 1 marca do 31 marca 2022 r.)

Co ważne, w przypadku autostrady A2 kierowcy aut innych niż osobowe muszą ustalić przejazd kontaktując się z zarządcą drogi.

Czytaj także: Jedziesz autostradą? Te aplikacje pomogą Ci uniknąć kary

Zwolnienia na odcinkach autostrad A2 i A4 dotyczą również Polaków przewożących uchodźców oraz pomoc humanitarną dla Ukrainy. W tym przypadku należy jednak spełnić określone warunki.

„Dla przewozu uchodźców spod ukraińskiej granicy samochodami zarejestrowanymi w Polsce także przewidziano ułatwienia” – informuje Autostrada Wielkopolska, zarządzająca odcinkiem A2. „Takie przejazdy powinny jednak zostać wcześniej zgłoszone i uzgodnione z Autostradą Wielkopolską. Podobnie konwoje z pomocą humanitarną jadące na Ukrainę będą mogły występować o zwolnienie z opłat na całym koncesyjnym odcinku A2, czyli między Świeckiem a Koninem”.

W przypadku A4 z opłat mogą być zwolnione „pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., jako niosące pomoc dla obywateli Ukrainy”. Nie jest to więc opcja dla osób pomagających prywatnie.

Źródło: PAP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.