Zmarł twórca pamięci DRAM. Robert Dennard miał 91 lat

Maksym SłomskiSkomentuj
Zmarł twórca pamięci DRAM. Robert Dennard miał 91 lat

Świat bardzo szybko zapomina o osobach, które przyczyniają się w znaczącym stopniu do jego rozwoju. O większości przypominamy sobie niestety dopiero w momencie ogłaszania ich śmieci. Właśnie dowiedzieliśmy się, że 24 kwietnia 2024 roku w wieku 91 lat zmarł Robert „Bob” Dennard, twórca pamięci DRAM. Dzięki niemu dzisiejsze komputery i smartfony działają tak, jak działają.

Zmarł twórca pamięci DRAM

W 2024 roku niemal każdy korzysta na co dzień z naukowego dorobku Roberta H. Dennarda. To właśnie on jest twórcą dynamicznej pamięci o dostępie swobodnym (DRAM), znajdującej zastosowanie między innymi w komputerach i smartfonach. Urodzony w Teksasie w Stanach Zjednoczonych naukowiec był jedną z najbardziej znamienitych person świata nowych technologii.

W latach sześćdziesiątych XX wieku królowały obwody scalone, a pionierzy mikrochipów ścigali się, aby ulepszyć pamięć i logikę komputera. Dennard uznał, że pamięć RAM z rdzeniem magnetycznym jest zbyt duża i energochłonna. Z tego powodu postanowił skompletować zespół mający stworzyć alternatywę wykorzystującą zaledwie sześć tranzystorów MOS na bit danych. Nie było to łatwe zadanie. Dennard mimo to chciał pójść o parę kroków dalej.

Robert Dennard chciał zapisać pojedynczy bit danych za pomocą tylko jednego tranzystora. W ten sposób położył podwaliny pod pamięć DRAM, jaką znamy dzisiaj. Jego patent na tę technologię z 1968 roku zapoczątkował erę kompaktowych pamięci o niskim poborze mocy, które umożliwiły nowoczesne przetwarzanie danych.

Robert Dennard opracował też teorię skalowania noszącą jego imię. Chodzi oczywiście o skalowanie Dennarda, które opisuje, jak zmniejszanie wymiarów tranzystorów może zwiększyć wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Zasada ta napędzała szybką miniaturyzację branży na przestrzeni dziesięcioleci, umożliwiając wykładniczy skok w gęstości chipów i szybkości zegara zgodnie z prawem Moore’a.

Twórca pamięci DRAM zmarł, ale jego dzieło nadal jest i będzie rozwijane.

Źródło: Techspot, zdj. tyt. IBM

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.