Uważaj na te płyty główne ASUSa. Mogą spalić swoje elementy, ASUS będzie je wymieniać

Jan DomańskiSkomentuj
Uważaj na te płyty główne ASUSa. Mogą spalić swoje elementy, ASUS będzie je wymieniać

{reklama-artykul}Nie są to przesadnie częste przypadki, ale możemy znaleźć przykłady błędów konstrukcyjnych w sprzęcie wielu renomowanych firm, niekoniecznie w tanich produktach. Mogą powodować nieprawidłowe działanie systemu, po prostu niemożliwość uruchomienia, albo wręcz uszkadzać inne elementy instalacji. Zdawałoby się, że coś takiego dotknęło właśnie wybrane płyty główne marki ASUS przeznaczone dla najnowszych procesorów Intel Core 12 gen. Jednak podłoże usterek jest nieco inne.

Topowe płyty główne ASUS ROG Z690 Hero z poważną usterką dla części partii produktów

Przez ostatnie dni na różnych forach czy platformach społecznościowych można było przeczytać o dziwnych przypadkach przepalenia się dwóch MOSFETów (odpowiadają za dostarczanie zasilania 5V do różnych elementów) na płytach głównych z linii ASUS Z690 Hero. To jeden z najwyższych modeli tej firmy, który w sklepach można znaleźć w cenie aż około 3 tysięcy złotych. Liczne doniesienia sugerowały wadę konstrukcyjną. Swoją analizę tego tematu przeprowadził też autor kanału Actually Hardcore Overclocking z YouTube. Wbrew jego nazwie, nie dochodziło do nich tylko podczas mocnego OC, a nawet zwykłej pracy komputera.

Problem może powodować uszkodzenie elementów płyty głównej, wyskakiwanie kodu błędu debugowania czy brak ekranu post przy starcie płyty. Okazało się, że przyczyną nie jest zły projekt płyty głównej czy uszkodzone układy MOSFET, a błąd przy montażu, choć nie dla wszystkich sztuk ASUSa Z690 Hero. Na jednej z linii produkcyjnych zamontowano odwrotnie kondensatory, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wspominanych MOSFETów.

ASUS przyznał się do błędu i wystosował specjalne oświadczenie

Firma wystosowała już stosowne oświadczenie na łamach serwisu Tom’s Hardware. Dalej przytoczę jego fragmenty – „(…) otrzymaliśmy zgłoszenia dotyczące incydentów dotyczących płyty głównej ROG Maximus Z690 Hero. Wstępnie zidentyfikowano potencjalny problem z odwróconymi kondensatorami w procesie produkcyjnym na jednej z linii produkcyjnych, który może spowodować błąd debugowania o kodzie 53, brak postu lub uszkodzenie elementów płyty głównej. Problem może dotyczyć jednostek wyprodukowanych w 2021 r. o numerze katalogowym 90MB18E0-MVAAY0 i numer seryjny zaczynający się od MA, MB lub MC.

Numer części można zidentyfikować, odwołując się do opakowania produktu:

Uważaj na te płyty główne ASUSa. Mogą stopić swoje elementy, ASUS będzie je wymieniać
Na oryginalnym pudełku znajdziecie numer seryjny i numer produktu (części) / Foto: ASUS via tomshardware

Do 28 grudnia 2021 r. odnotowano kilka incydentów w Ameryce Północnej. W przyszłości kontynuujemy naszą dokładną inspekcję u naszych dostawców i klientów w celu zidentyfikowania wszystkich dostępnych na rynku płyt głównych ROG Maximus Z690 Hero, których dotyczy problem, i będziemy współpracować (…) nad programem wymiany.

Sprawdźcie numery swojej płyty ASUS Maximus Z690 Hero i skontaktujcie się z pomocą firmy

Aby mieć pewność, czy posiadacie niebezpieczny egzemplarz płyty głównej, ASUS uruchomił specjalną stronę pomocy dla Maximus Z690 Hero w tym miejscu. Możecie na niej wpisać numer seryjny płyty głównej i otrzymać odpowiedni komunikat. Jeśli nie macie pod ręką pudełka, nie chcecie rozkręcać komputera, a na razie sprzęt działa, to numer seryjny odczytacie też wchodząc do ustawień BIOS (czy raczej przy obecnych standardach – UEFI) płyty głównej.

Uważaj na te płyty główne ASUSa. Mogą stopić swoje elementy, ASUS będzie je wymieniać

Tak właśnie wygląda płyta główna ASUS ROG Maximus Z690 Hero / Foto: ASUS

Znajdziecie w nim chociażby dokładny model płyty, numer seryjny czy informacje o zainstalowanej wersji oprogramowania układowego. W razie wykrycia wadliwej sztuki produktu, niezwłocznie skontaktuje się z pomocą firmy ASUS.

Zobacz również: Intel chwali się transferami SSD PCIe 5.0 na Core i9-12900K. Wyniki robią wrażenie

Źródło i foto: ASUS / tomshardware

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.