Uchwalono nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Są rygorystyczne

Maksym SłomskiSkomentuj
Uchwalono nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Są rygorystyczne
Polscy posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Politycy byli niemalże jednogłośni – za jej przyjęciem głosowało 414 posłów, przeciw – 15, a 25 wstrzymało się od głosu. Tym samym w Polsce wkrótce wejdą w życie nowe przepisy określające sposób poruszania się hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego (UTO). Zmieni się naprawdę wiele, a nowelizacja przepisów nie każdego wprawi w dobry nastrój.

Zmiany dotyczące hulajnóg elektrycznych

Najważniejsze zmiany w prawie dotyczą m.in. sposobu poruszania się hulajnogą. Zgodnie z brzmieniem nowelizacji, kierujący hulajnogami elektrycznymi będą mogli korzystać przede wszystkim z dróg rowerowych lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerów. Co ciekawe, będą mogli się tam poruszać z prędkością nie przekraczającą 20 km/h, podczas gdy ograniczenia te nie będą nakładane na rowery.

Xiaomi Mijia 1S

Hulajnoga elektryczna Xiaomi Mijia 1S. | Źródło: Xiaomi

W razie braku drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, na hulajnodze można się poruszać po jezdni, o ile ruch pojazdów jest tam dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. O dziwo, tam też maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 20 km/h. Kto będzie kontrolował prędkość poruszania się kierowców hulajnóg? Policja z fotoradarami? Trudno powiedzieć.

Hulajnogami elektrycznymi na chodniki wjedziemy wyłącznie w drodze wyjątku – gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, gdzie ruch pojazdów odbywa się z prędkością powyżej 30 km/h. Tam kierujący UTO będzie musiał zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się. W praktyce oznacza to konieczność poruszania się prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Analogiczne przepisy dotyczą innych UTO z wyłączeniem rolek, wrotek czy też deskorolki.

Osoby poniżej 18. roku życia na UTO tylko z uprawnieniami

Drugą istotną modyfikacją przepisów jest dopuszczenie do poruszania się na hulajnogach elektrycznych osób poniżej 18. roku życia wyłącznie na podstawie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii A1, B1, AM lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia na takich pojazdach będą mogły jeździć wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnego dokumentu, poza dowodem tożsamości.

Przepisy wejdą w życie z końcem procesu legislacyjnego. Wkrótce dowiemy się kiedy dokładnie.

Źródło: PAP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.