Superszybki zewnętrzny SSD SkyBox 4 TB. 2200 MBps USB i 900 Mbps WiFi

Jan DomańskiSkomentuj
Superszybki zewnętrzny SSD SkyBox 4 TB. 2200 MBps USB i 900 Mbps WiFi
{reklama-artykul}Bezkompromisowy sprzęt z Indiegogo. Zewnętrzny dysk SSD z połączeniem WiFi i USB, który w najwyższej wersji mieści 4 TB danych i osiąga 2200 MB/s przez USB i 900 Mb/s w przez WiFi. To naprawdę dobre transfery nawet jak na wewnętrzny nośnik SSD, a co dopiero zewnętrzny. W końcu SkyBox od HyperAccessory team prześciga wszystkie SSD SATA mimo użycia interfejsu USB.

2 GB na sekundę i to po USB

Aby osiągnąć tak dobre wyniki zastosowano SSD NVMe, dzięki któremu maksymalny przesył może być o wiele większy niż w modelach SSD SATA. Jednak nie w każdej wersji SkyBox może pochwalić się aż 2200 MB/s. Podstawowa edycja wyciąga około 900 MB/s, działa na interfejsie USB 3.2 Gen 2 i dostępna jest z pojemnościami 512 GB, 1 TB i 2 TB. Za to SkyBox Pro można zamawiać jedynie jako jednostkę 4 TB. Dzięki USB 3.2 Gen 2×2 może przesłać nawet 2200 MB/s. Plik o wadze 40 GB będzie kopiował się przez jedyne 20 sekund.

Jednak nie jest to tak powszechna możliwość. W przeciwieństwie do USB 3.2 Gen 2, 2×2 wymaga specjalnej wtyczki USB-C, która możne przesyłać dane z obu stron niezależnie, a nie działa tylko na zasadzie powielonych pinów. Zwykły port USB-C ma dwa razy więcej styków, aby wtyczkę można było włożyć dowolną stroną. Jednak nie mogą pracować na raz. Edycja 2×2 sprawia, że jednocześnie pracują wszystkie pary pinów, więc prędkość jest podwojona. Jedynym minusem jest mniejsza powszechność implementacji 2×2 w płytach głównych. Po prostu trzeba sprawdzić specyfikację swojego sprzętu, aby nie zaskoczyć się jedynie połową deklarowanych osiągów. Wtedy mniej więcej zrównuje się chociażby z niedawno opisywanym WD My Passport SSD.

Wyjątkowo szybki dysk WiFi z opcją LAN

Jeśli mamy dobrą kartę sieciową WiFi ax (innymi słowy WiFi 6), to SkyBox jak i SkyBox Pro zapewnią nawet 900 Mb/s transferu bezprzewodowego (112,5 MB/s). Bardzo podobne osiągi można uzyskać w dyskach sieciowych mając kablową infrastrukturę Gigabit Ethernet, więc jest więcej niż nieźle jak na WiFi. Łącznością bezprzewodową zarządza układ Broadcom BCM43684. Ciekawym dodatkiem dostępnym opcjonalnie za 39 dolarów w zwykłej wersji, a domyślnie w SkyBox Pro, jest przystawka z gniazdem Ethernet.

SkyBox SSD WiFi USBZ tyłu widać włącznik, przycisk backupów, USB-A, USB-C i czytnik kart SD / foto. HyperAccessory team @ Indiegogo

Dzięki niej możemy wpiąć nasz dysk do przewodowej sieci lokalnej i nawet stworzyć swoją chmurę udostępnioną w Internecie. Wychodząc z domu wypinamy nośnik z przystawki i cieszymy się danymi bezpośrednio po WiFi lub USB, albo zostawiamy i podłączamy się internetowo do SkyBox. Co więcej, na iOS i Androida udostępniono aplikację umożliwiającą synchronizację danych i dodatkowe kopie w popularnych chmurach jak np. Google Drive. SkyBox ma jeszcze jedną ciekawostkę w zanadrzu. To wbudowany czytnik kart SD UHS-II o prędkości do 300 MB/s. Na wbudowanej baterii 3000 mAh SSD może działać nawet do 6 godzin.

Świetne ceny na Indiegogo

Ile trzeba zapłacić za takie możliwości? SkyBox i SkyBox Pro są dostępne na Indiegogo. Wszystkie ceny podczas kampanii croudfundingowej obniżono o 50 proc. (poza 4 TB ze zniżką 43 proc.). Za 512 GB trzeba zapłacić 773 dolary hongkońskie (mniej więcej 370 złotych), 1 TB kosztuje 1085 dolarów hongkońskich (nieco ponad 520 złotych), a 2 TB 1943 dolary hongkońskie (około 935 złotych).

SkyBox SSD WiFi USBStacja dokująca zapewniająca zasilanie i połączenie Ethernet / foto. HyperAccessory team @ Indiegogo

SkyBox Pro 4 TB ze stacją Ethernet jest już zauważalnie większym wydatkiem 3737 dolarów hongkońskich (około 1800 złotych). Jak na szybkie zewnętrzne SSD, to naprawdę niezłe wyceny. Oczywiście podczas kampanii i zniżek. Międzynarodowe wysyłki (także do Polski) będą odbywać się w grudniu.

Zobacz również: LaCie 1big Dock SSD Pro – dysk zewnętrzny którym naładujesz laptopa

Źródło i foto: HyperAccessory team @ Indiegogo

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.