Standard DDR5 ogłoszony – kiedy debiut?

Jan DomańskiSkomentuj
Standard DDR5 ogłoszony – kiedy debiut?
{reklama-artykul}W większości użytkowanych maszyn widzimy standard pamięci RAM DDR4, który został wprowadzony w 2014 roku. Znajdą się też starsze komputery z procesorami Intel Core do 5 generacji włącznie, bazujące jeszcze na DDR3 użytkowanych od 2007 roku (w nowszych komputerach przenośnych stosuje się czasem DDR3L), ale o DDR2 już dawno zapomnieliśmy.

Większa pojemność DDR5

Organizacja JEDEC właśnie ogłosiła finalną specyfikację dla standardu DDR5. Kości nowego typu będą oczywiście jak zwykle szybsze, pojemniejsze i pracujące z niższymi napięciami, niż ma to miejsce w obecnie obowiązującej edycji. Jednak liczba styków nie będzie zmieniona, ale nie wsadzimy modułów DDR5 do gniazd DDR4 lub odwrotnie. Zawsze otrzymujemy wcięcie gniazda i styków w nieco innym miejscu, co uniemożliwia pomyłkę.

DDR5 MicronWizualizacja nowych modułów DDR5 od Microna / foto. Micron

Stosujemy moduły DDR4 o pojemności do 32 GB (choć częściej widzimy w sklepach maksymalnie 16 GB) i poszczególnych kościach do 16 Gb. DDR5 mają mieć nawet 128 GB w jednym module i chipy do 64 Gb. Co więcej, nowy standard na pewno będzie przyjęty z entuzjazmem w środowisku serwerowym, bo producenci zapewne skorzystają z możliwości tworzenia dodatkowych warstw, które potencjalnie pozwalają na upchnięcie nawet 4 TB w jednym module.

Szybkość zostawi w tyle DDR4

Wymiana informacji w DDR5 będzie sporo szybsza niż w DDR4. Zamiast typowego przedziału 1600 MT/s – 3200 MT/s, otrzymamy 3200 MT/s – 6400 MT/s. Co nie znaczy, że później nie znajdziemy jeszcze mocniejszych modułów, kiedy producenci będą chcieli wycisnąć jak najwięcej z DDR5. Inną nowością jest struktura 32 banków w 8 grupach zamiast 16 w 4 grupach. W dodatku komputer będzie mógł niezależnie korzystać z różnych banków dzięki wprowadzeniu Same Bank Refresh.

Na koniec można dodać kwestię obniżenia napięcia pracy z 1,2 V do 1,1 V. Przynajmniej tego standardowego, mocne kości o wysokich taktowaniach powinny znów wymagać więcej niż typowe wartości. Nowe moduły powinniśmy zobaczyć już w przyszłym roku w serwerach (Intel Xeon Sapphire Rapids i AMD Epyc 4. gen Genoa). Sytuacja nie zmienia się od lat i zwykłe konsumenckie konstrukcje dostają nowe edycje DDR w późniejszym czasie. W domowych komputerach należy się ich spodziewać w 2022 roku z Intel Alder Lake-S i kolejnymi generacjami AMD.

Źródło: tom’s hardware / Foto tytułowe: Instalki.pl

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.