Sony wprowadzi do sprzedaży trzy nowe mikrofony – bezprzewodowe i lekkie

Anna BorzęckaSkomentuj
Sony wprowadzi do sprzedaży trzy nowe mikrofony – bezprzewodowe i lekkie

Sony zapowiedziało wprowadzenie do swojej oferty trzech kolejnych mikrofonów. Mowa o modelach ECM-W3 i ECM-W3S przeznaczonych do szerokiego zakresu zastosowań oraz modelu ECM-S1 dedykowanemu streamingowi. Wszystkie są bezprzewodowe i charakteryzują się lekką konstrukcją.

Mikrofony bezprzewodowe ECM-W3 i ECM-W3S

Model ECM-W3 zawiera w zestawie dwukanałowy odbiornik i dwa mikrofony, zaś ECM-W3S jednokanałowy odbiornik i jeden mikrofon. Obydwa modele wyposażono natomiast w filtr zakłóceń oraz filtr dolnozaporowy. Filtr zakłóceń zakłóceń wykorzystuje cyfrowe przetwarzanie sygnału do osłabiania drażniących zakłóceń, a filtr dolnozaporowy osłabia niepożądane dźwięki o niskiej częstotliwości, których źródłem jest na przykład wiatr, wibracje lub pracujący klimatyzator. W zestawach znajduje się dodatkowo przeciwwiatrowa osłona, która osłabia hałasy wywoływane przez silny wiatr i oddech mówcy.

Co ważne, odbiorniki mikrofonów ECM-W3 i ECM-W3S są kompatybilne ze stopką Multi Interface (MI) z cyfrowym łączem audio. Po podłączeniu do kompatybilnego aparatu Sony umożliwiają więc nagrywanie cyfrowego dźwięku o wysokiej jakości z minimalnymi zakłóceniami. Zgodność z tą stopką dodatkowo eliminuje potrzebę podłączania przewodów i użycia wewnętrznego źródła zasilania. Odbiornik jest zasilany bezpośrednio z aparatu.

Sony mikrofony
Mikrofon ECM-W3. | Źródło: Sony

Mikrofony bezprzewodowe ECM-W3 i ECM-W3S obsługują łączność Bluetooth 5.3 BLE i kodek LC3plus. Złącze USB-C na ich odbiornikach pozwala przesyłać cyfrowy dźwięk (48 kHz/24 bity) do smartfonu lub komputera podłączonego przewodem USB. Złącze mini jack 3,5 mm pozwala zaś na połączenie aparatów, komputerów, dyktafonów i innych urządzeń bez stopki MI. Warto wspomnieć, że mikrofonom towarzyszy uchwyt chroniący stopkę MI. Same mikrofony także posiadają gnizado mini jack 3,5 mm, umożliwające podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

Mikrofony ECM-W3 i ECM-W3S są bardzo małe i lekkie. Mierzą bowiem 25,0 × 52,5 × 20,5 mm i ważą tylko 17 gramów. Ich odbiorniki mierzą 32,0 × 29,0 × 50,0 mm i ważą 25 gramów.

Sony mikrofony
Mikrofon ECM-W3S. | Źródło: Sony

Bezprzewodowy mikrofon do streamingu – ECM-S1

Mikrofon ECM-S1 wyposażono w trzy duże, 14-milimetrowe kapsuły zapewniające trzy charakterystyki kierunkowe: jednokierunkową, wielokierunkową i stereofoniczną. Jak deklaruje producent, urządzenie to zoptymalizowano do nagrywania wyraźnego, naturalnie brzmiącego ludzkiego głosu. I ono zawiera filtr zakłóceń oraz filtr dolnozaporowy. Ponadto ma szereg funkcji redukujących hałas i poprawiających jakość przechwytywanego dźwięku.

Mikrofon wyposażono w niezależne pokrętło do regulacji poziomu nagrywania dźwięku oraz pokrętło głośności w słuchawkach/proporcji miksowania. Lampki kontrolne pozwalają natomiast na sprawdzanie na bieżąco poziomu rejestrowanego dźwięku. Jeśli mikrofon jest podłączony do portu USB komputera lub smartfonu, do odsłuchu nagrywanego dźwięku można użyć słuchawek podłączonych bezpośrednio do mikrofonu.

Sony mikrofony
Mikrofon ECM-S1. | Źródło: Sony

I mikrofon, i odbiornik mikrofonu ECM-S1 (taki sam jak w zestawie z modelem ECM-W3) zawierają wewnętrzny akumulator. Odbiornik jest ponadto przystosowany do pracy ciągłej za sprawą jego kompatybilności ze stopką MI oraz możliwości użycia przewodu USB-C. Czas pracy mikrofonu na baterii to natomiast 13 godzin.

ECM-S1 jest sprzedawany w zestawie zarówno z filtrem pop, jak i podstawką, na której można umieścić mikrofon podczas nagrywania. Mikrofon można też umieścić na dowolnym statywie lub ramieniu mikrofonowym z gwintem ¼”. ECM-S1 waży 157 gramów i mierzy 63,0 × 137,5 × 63,0 mm.

Cena i dostępność

Bezprzewodowe mikrofony ECM-W3, ECM-W3S i ECM-S1 mają trafić do sprzedaży w wybranych krajach europejskich na przełomie października i listopada bieżącego roku. Szacowane ceny detaliczne tych modeli to około 2280 złotych w przypadku ECM-W3, około 1700 złotych w przypadku ECM-W3S i około 2050 złotych w przypadku ECM-S1.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.