Sąd: abonament RTV trzeba płacić także za smartfony, komputery i tablety

Maksym SłomskiSkomentuj
Sąd: abonament RTV trzeba płacić także za smartfony, komputery i tablety

Ledwo Polacy oswajają się z faktem, iż abonament RTV należy płacić także za radio w samochodzie, a już Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejną niekorzystną dla podatników interpretację prawa. W wyroku NSA z 7 marca 2023 roku czytamy, że abonament RTV trzeba opłacać również za smartfony, komputery i tablety! Oznacza to, ze kontrolerzy Poczty Polskiej mogą sprawdzić, czy masz któreś z tych urządzeń i wpędzić Cię w niemałe kłopoty.

Abonament RTV za smartfony, komputery i tablety

Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2023 roku, który jakimś cudem umknął polskiej prasie, nie pozostawia złudzeń. Nawet jeśli nie masz w domu radia i telewizora, a Twój samochód pozbawiony jest radia, nadal musisz się dorzucić do Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Jest tak oczywiście przy założeniu, że korzystasz ze smartfona, komputera lub tabletu. Według interpretacji NSA, abonament RTV za smartfony, komputery i tablety trzeba płacić tak, jak za wymienione wcześniej sprzęty.

Naczelny Sąd Administracyjny pochylił się nad interpretacją prawa oraz definicją odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Wcześniej podnoszono argument, że możliwości te dla smartfonów, tabletów i komputerów są opcjonalne i stanowią niewielki wycinek ich możliwości. Konsumenci nie kupują ich przecież dlatego, aby odbierać radio lub telewizję. NSA uznał, że nie ma to znaczenia. Podstawową kwestią jest to, że umożliwiają odbiór telewizji i radia.

kadr z filmu "Dzień Świra".
Źródło: mat. własny na bazie kompozycji z Canva Pro. W TV kadr z filmu „Dzień Świra”.

Uzasadnienie kwestii konieczności opłacania abonamentu RTV za smartfony, komputery i tablety zawarto w tym fragmencie wyroku II GSK 94/20:

Z tych właśnie względów Naczelny Sąd Administracyjny uznał za usprawiedliwiony zarzut błędnej wykładni art. 2 ust. 7 ustawy o opłatach abonamentowych, sformułowany w punkcie 1 petitum skargi kasacyjnej. W tak zakreślonych granicach normatywnych art. 2 ust. 7 tej ustawy, za całkowicie niezrozumiały uznać należało pogląd sądu pierwszej instancji, jakoby z przepisów ustawy o opłatach abonamentowych miało wynikać, że „osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego”. Pogląd ten WSA uzasadnił tym, że „w ustawie o opłatach nie ma bowiem mowy ani o monitorze LCD do komputera, ani tym bardziej o laptopach, tabletach czy smartfonach”. Jest to stanowisko błędne. Przedstawione tezy kreują bowiem nieistniejącą przesłankę „płacenia abonamentu” w postaci faktycznego „oglądania telewizji” i „słuchania radia” przy pomocy konkretnych urządzeń – jakoby wymienionych w ustawie o opłatach abonamentowych, co miałoby istotnie różnicować sytuację prawną adresatów omawianych przepisów, gdyby korzystali oni z urządzeń, których w ustawie o opłatach abonamentowych nie wymieniono. Naczelny Sąd Administracyjny raz jeszcze podkreśla, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia, co ujął sąd pierwszej instancji w stwierdzeniu „odbiornik w jego tradycyjnej formie” – radio oraz telewizor; natomiast abonament „jako opłatę wynikającą z możliwości odbioru programu za pomocą tych urządzeń”.

Pamiętaj, że jeśli opłacasz abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego, możesz korzystać z dowolnej liczby odbiorników. Opłata miesięczna za odbiornik radiowy i telewizyjny to od 1 stycznia 2024 roku 27,30 złotych za 1 miesiąc.

Jak sami widzicie, zgodnie z wykładnią NSA nie musicie korzystać z radia i telewizora, aby musieć płacić abonament RTV.

Czy trzeba wpuścić kontrolera Poczty Polskiej?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Dłuższa brzmi: absolutnie nie. Nie ma takiego obowiązku, a za niewpuszczenie urzędnika do domu lub mieszkania nie ma żadnych konsekwencji. Należy odmawiać stanowczo i nie dać się zmanipulować w żaden sposób. Najlepiej dla swojego bezpieczeństwa nie wpuszczać obcych ludzi do swoich domów i mieszkań.

Abonament RTV do likwidacji

Swoją drogą, coraz więcej wskazuje na to, że abonament RTV w obecnym kształcie zniknie. Zastąpi go opłata automatycznie pobierana od absolutnie każdego obywatela. Nowej opłaty audiowizualnej w wysokości ok. 8-9 złotych miesięcznie (ok. 100 zł rocznie) od osoby nie będzie się dało uniknąć. Miałaby ona być ściągana automatycznie z PIT lub CIT, co sprawiłoby, że płaciłby ją każdy, a ściągalność byłaby 100-procentowa.

Wyrok NSA w sprawie abonamentu RTV za smartfony, tablety i komputery w całości każdy z Was może przeczytać, klikając w źródle poniżej.

Źródło: NSA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.