Ray tracing w smartfonach. MediaTek Dimensity 9200 zaprezentowany

Maksym SłomskiSkomentuj
Ray tracing w smartfonach. MediaTek Dimensity 9200 zaprezentowany
Firma MediaTek z roku na rok robi coraz więcej, aby pokazać zwłaszcza zaawansowanym użytkownikom smartfonów, że ich rozwiązania są doskonałą alternatywą dla produktów od konkurencyjnego Qualcomm. Chiński producent przez lata kojarzony przede wszystkim z najtańszym segmentem smartfonów pokazał właśnie swój najnowszy flagowy układ. Mowa o MediaTek Dimensity 9200, który pod kilkoma względami mocno wyprzedza to, co w dzisiejszych czasach oferują telefony.

MediaTek Dimensity 9200 – możliwości

MediaTek przedstawił światu układ Dimensity 9200, który jako pierwszy na świecie jest gotowy na obsługę standardu Wi-Fi 7. Oczywiście do wykorzystania tej cechy potrzebny będzie nie tylko telefon, ale też router z Wi-Fi 7. Teoretycznie technologia ta zapewnia prędkości transferu danych do 6,5 Gb/s przy jednoczesnej poprawie niezawodności i zmniejszeniu opóźnień.

MediaTek Dimensity 9200 to również pierwszy mobilny SoC wykorzystujący architekturę ARMv9 Gen 2 z zupełnie nowymi rdzeniami. „Duży” rdzeń Cortex-X3 oraz trzy rdzenie Cortex-A715 odpowiadają za najbardziej wymagające obliczenia, podczas gdy towarzyszące im cztery rdzenie Cortex-A510 o niskim zapotrzebowaniu na energię, mają za zadanie wydłużyć czas działania smartfonu na baterii podczas niewielkiego obciążenia.

Gigantyczne usprawnienia mają miejsce w zakresie wyświetlania grafiki. Dimensity 9200 to jeden z pierwszych czipów korzystających z nowego GPU Immortalis-G715, wspierającego sprzętowy ray tracing. To jednostka nawet o 32 procent wydajniejsza od GPU znanego z Dimensity 9000, zużywająca do 41 procent mniej energii.

Ogólna wydajność układu MediaTek Dimensity 9200 szacowana jest na 10-12 procent wyższą od Dimensity 9000 w testach syntetycznych, czyli benchmarkach. Imponująca przy tym jest zwiększona wydajność energetyczna. Pobór energii ma być niższy nawet o 25 procent.

Warto zauważyć, że MediaTek 9200 obsługuje 5G na częstotliwościach poniżej 6 GHz i na falach milimetrowych, czego nie potrafi wielu rywali. Ponadto, procesor obrazu Imagiq 890 jako pierwszy obsługuje czujniki kamer RGBW, co ma przełożyć się na jaśniejsze i bardziej szczegółowe fotografie niż w przypadku sensorów RGB. Może on również przeciwdziałać rozmyciu ruchu. Co ponadto? Obsługa pamięci UFS 4.0, najnowszej pamięci LPDDR5X (8,5 Gb/s) i dźwięku 24-bitowego/192 kHz.

Pierwszy smartfon z MediaTek Dimensity 9200

Pierwsze smartfony z układem MediaTek Dimensity 9200 trafią do sprzedaży jeszcze pod koniec 2022 roku. Qualcomm odpowie na tę propozycję swoim SoC Snapdragon 8 Gen 2, który może imponować w niemniejszym stopniu.

Źródło: MediaTek

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.