Raspberry Pi jak ruda z Minecrafta. Oryginalna obudowa DIY do maliny

Jan DomańskiSkomentuj
Raspberry Pi jak ruda z Minecrafta. Oryginalna obudowa DIY do maliny

{reklama-artykul}Mając popularną malinę ARM, czyli minikomputer jednopłytowy Raspberry Pi, możemy użytkować go luzem bez żadnej obudowy, zaopatrzyć się w dedykowaną oficjalną, albo jeden z modeli wielu firm, które mają w ofercie swoje autorskie zgodne z komputerem propozycje. Aby mocniej się wyróżnić, można też wykonać własnoręcznie swój egzemplarz skrzynki.

Unikalny blok z Minecrafta jako Rasbperry Pi z serwerem gry

Na taki pomysł wpadł internauta posługujący się na reddicie (i gumroad, gdzie zamieścił pliki do druku 3D – STL i DXF) pseudonimem ehisfordam. Mając Raspberry Pi 4 (podstawowa edycja z czterordzeniowym procesorem ARM Cortex-A72 1,5 GHz i 4 GB RAM), chciał nawiązać do Minecrafta w swojej obudowie. W końcu na komputerze postawił serwer właśnie do tej gry. Podstawą projektu były elementy ramy obudowy Aron One M.2. Na nie zostały naniesione przypominające blok rudy z Minecrafta elementy stworzone dzięki drukowi 3D. Nieco w głębi wnętrze wypełniają przezroczyste akrylowe panele, które rozpraszają światło.

Raspberry Pi 4 obudowa MinecraftWielokolorowe podświetlenie i dostęp do portów z tyłu obudowy / foto. ehisfordam @ reddit

Właśnie, jakie światło? Prze wszystkim wielokolorowe zgodne z aktualnym ustawieniem. Dzięki temu można mówić ogólnie o obudowie bloku rudy z Minecrafta, a nie konkretnym minerale. Taki efekt ehisfordam uzyskał wykorzystując diody LED firmy Fiverr. Kolory nie są losowe. W zależności od statusu uruchomionego oprogramowania serwera, podświetlenie ma inną barwę. Redstone sygnalizuje offline, Diament włączenie, a Emerald aktywną obsługę podłączonych graczy.

Obudowa maliny bez przegrzewania układu


Ponadto nie trzeba martwić się o przegrzanie. Według autora obudowy, wiatraczek i odpowiednie przestrzenie przepływu powietrza w środku gwarantują, że wszystko będzie działać w porządku. Podczas testów bez podkręcania Raspberry Pi, temperatury nigdy nie przekraczały 60 stopni Celsjusza. Co ważne, wszystkie istotne wyprowadzenia (min. USB czy Ethernet) są umieszczone z tyłu, który nie jest „do podziwiania”. To jedyny bok obudowy, który ma funkcję wyłącznie użytkową i został pozbawiony dekoracyjnego panelu z druku 3D.

Zobacz również:
Raspberry Pi sercem niezwykłego dużego domowego automatu gier arcade (wideo)

Źródło i foto: ehisfordam @ reddit / wccftech

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.