Poznaliśmy listę urządzeń z obowiązkowym złączem ładowania USB-C w Unii Europejskiej

Maksym SłomskiSkomentuj
Poznaliśmy listę urządzeń z obowiązkowym złączem ładowania USB-C w Unii Europejskiej
Jedna z najlepszych technologicznych decyzji polityków zarządzających Unią Europejską już wkrótce wejdzie w życie. Chodzi oczywiście o wymuszeniu na producentach elektroniki stosowania jednolitego standardu ładowania urządzeń. Wybór padł na złącze USB-C, które to należało będzie wykorzystywać w krajach Wspólnoty począwszy od 2024 roku. Przedstawiciele Unii Europejskiej nareszcie podali kompletną listę sprzętów, które obejmie nakaz.

Nie przegap: Unia Europejska ostrzega Apple i grozi zakazem sprzedaży iPhone’ów

Obowiązkowe USB-C w Unii Europejskiej – jakie urządzenia?

Uniwersalne złącze ładowania to wiele zalet, spośród których chyba najważniejszą jest możliwość stosowania jednej ładowarki i przewodu do wielu posiadanych urządzeń. USB-C wydaje się wyborem o tyle trafnym, że jest to standard wygodny, wytrzymały, a co istotne szybki, przynajmniej w swoich najdoskonalszych wydaniach.



Jakie urządzenia będą musiały dysponować złączem USB-C od 2024 roku?

  • telefony komórkowe
  • tablety
  • cyfrowe aparaty fotograficzne
  • słuchawki i zestawy słuchawkowe
  • przenośne głośniki
  • przenośne konsole do gier wideo
  • e-czytniki
  • słuchawki douszne i dokanałowe
  • klawiatury
  • myszki
  • przenośne systemy nawigacyjne

Zauważcie, że na liście nie ma laptopów. Za pośrednictwem złącza USB-C nie dałoby się po prostu zasilić najwydajniejszych urządzeń.


Wygoda konsumentów, troska o środowisko

Według danych przytaczanych przez Komisję Europejską w 2021 roku, w Unii Europejskiej w 2020 roku sprzedano około 420 milionów telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Konsument posiadał wtedy średnio około trzech ładowarek do telefonów komórkowych, z których regularnie korzysta jedynie z dwóch. 38% konsumentów twierdzi, że przynajmniej raz doświadczyło problemów z ładowaniem telefonu komórkowego, ponieważ dostępne ładowarki były niekompatybilne. Sytuacja taka jest niepożądana i kosztowna dla konsumentów, którzy wydają około 2,4 miliarda euro rocznie (!) na samodzielne ładowarki, które nie są dołączane do ich urządzeń elektronicznych.

Ponadto szacuje się, że zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie. Oczekuje się, że wspólne rozwiązanie do ładowania zmniejszy tę liczbę o prawie tysiąc ton rocznie.

I tak, nawet Apple zostanie zmuszone do porzucenia złącza Lightning na rzecz USB-C. Prawdopodobnie nie wszystkie tegoroczne smartfony z serii iPhone 15 otrzymają nowe złącze, ale w 2024 roku wszystkie będą w nie wyposażone.

Źródło: Twitter, Europa.eu

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.