OPPO wie jak robić sprzęt audio. Słuchawki serii OPPO Enco to podsumowanie lat doświadczenia

Anna BorzęckaSkomentuj
OPPO wie jak robić sprzęt audio. Słuchawki serii OPPO Enco to podsumowanie lat doświadczenia

Artykuł sponsorowany

OPPO to marka, która dziś może kojarzyć się głównie ze smartfonami. W wielu krajach, także w Polsce, licznych miłośników znalazły telefony z serii OPPO Reno, OPPO Find N, OPPO Find X oraz OPPO A. Oferuje ona jednak między innymi także tablety, smartwatche i opaski oraz sprzęt audio, a w szczególności słuchawki bezprzewodowe.

Czy wiedziałeś jednak, że to właśnie od sprzętu audio marka ta zaczynała swoją przygodę na rynku elektroniki? Nie? Historia OPPO sięga już kilkunastu lat wstecz, gdy marka stawiała pierwsze kroki w świecie audio. Już od samego początku skupiała się nie tylko na oprawie wizualnej swoich produktów, ale również konsekwentnie inwestowała w jakość dźwięku. OPPO w świecie audio zdobyło uznanie wśród wymagających odbiorców za wysoką jakość dźwięku oraz dbałość o najmniejsze detale akustyczne.

A teraz wybierzmy się zatem na muzyczną wycieczkę po historii OPPO w świecie audio, od odtwarzaczy MP3 aż do debiutu najnowszych słuchawek typu TWS, czyli OPPO Enco Air3 i OPPO Enco Air3 Pro. Jakość brzmienia i wykonania tych najnowszych słuchawek to bowiem wypadowa nie tylko chęci spełnienia potrzeb konsumentów i dostarczenia im jak najlepszych rozwiązań w jak najprzystępniejszych cenach, ale również wielu lat doświadczenia i stale rozwijanej ekspertyzy.  

Od odtwarzaczy MP3 po słuchawki bezprzewodowe

Firma OPPO została założona w 2004 roku, a wkrótce potem, w 2005 roku, na rynku pojawił się jej pierwszy produkt – odtwarzacz MP3 OPPO X3. Dla przypomnienia, na szczytach list przebojów królowały wówczas takie utwory jak „Since You Been Gone” Kelly Clarkson, „Boulevard of Broken Dreams” zespołu Green Day czy „Znak Pokoju” zespołu Virgin, wokalistką którego była Doda. Między innymi to właśnie ich można było posłuchać na OPPO X3, docenionym przez użytkowników za wyjątkową konstrukcję i jakość dźwięku. Jeszcze w 2005 roku zadebiutowały kolejne odtwarzacze MP3 od OPPO – OPPO X9 oraz OPPO X17.

OPPO Enco
Odtwarzacz MP3 OPPO X3

Następny ważny krok w historii OPPO nastąpił w 2008 roku, gdy w radiu grał Feel z utworem „Jak Anioła głos” oraz One Republic z utworem „Apologize”. Wtedy to wprowadziła ona do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych swój pierwszy odtwarzacz Blu-ray, a wkrótce potem kolejny – model BDP-83 Special Edition z zaawansowanymi funkcjami audio. Odtwarzacze Blu-ray OPPO były wielokrotnie nagradzane zarówno na rynku amerykańskim i europejskim. Doceniali je również recenzenci.

Z czasem marka OPPO wkroczyła jednak również na rynek słuchawek. W 2014 roku wprowadziła do swojej oferty słuchawki planarne OPPO PM-1. Te cechowały się wysokim komfortem użytkowania i oraz generowały dynamiczne, angażujące dźwięki. Audiofile chwalili je za wyrafinowane brzmienie, jakość wykonania oraz wytrzymałą konstrukcję. Na marginesie, trudno uwierzyć w to, że 2014 rok był tak dawno i że to właśnie wtedy rzesze ludzi chętnie słuchały takich utworów jak „I See Fire” Eda Sheerana czy „Na chwilę” Grzegorza Hyżego i Tabba.

OPPO Enco

Słuchawki OPPO PM-1

Okej, teraz przechodzimy powoli do historii, można by powiedzieć, współczesnej, a dokładniej mówiąc do 2019 roku, kiedy w radiu królowały takie utwory jak „Bad Guy” Billie Eilish oraz „Dance Monkey” Tones and I. To właśnie w 2019 roku marka OPPO rozszerzyła swoje portfolio o słuchawki bezprzewodowe – OPPO Enco – a jej przygoda na rynku audio nabrała tempa.

Początki serii OPPO Enco

Na pierwszy ogień poszły OPPO Enco Q1, które w Polsce zadebiutowały w październiku. Były to słuchawki o dokanałowej konstrukcji, połączone elastyczną zawieszką na szyję i obsługujące technologię aktywnej redukcji szumów (ANC).

Oppo Enco Q1

Z czasem, a dokładniej mówiąc w 2020 roku, do serii OPPO Enco dołączył model OPPO Enco Free. Były to słuchawki typu TWS (ang. True Wireless), które oprócz wysokiej jakości dźwięku i aktywnej redukcji szumów oferowały nowoczesny design i dotykowe sterowanie. Z kolei w 2021 roku zadebiutowały flagowe słuchawki TWS OPPO Enco X, opracowane we współpracy z duńską firmą Dynaudio. Te, jako pierwsze słuchawki w portfolio OPPO, oferowały system dźwiękowy DBEE 3.0. W stosunku do zeszłorocznego modelu miały one bardziej opływowy kształt, lepiej dopasowujący się do dłoni. Na marginesie, kształt ten nawiązywał do konstrukcji wspomnianego wcześniej odtwarzacza MP3 OPPO X3.  Warto też wspomnieć, że 2021 rok był również polskim debiutem budżetowych słuchawek OPPO Enco Buds W12, charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami i świetnym dopasowaniem do ucha. Nie omieszkam też wspomnieć, że wtedy szczególną popularnością cieszyły się takie utwory jak „Ale Jazz” Sanah i Vito Bambino oraz „I Ciebie Też, Bardzo” Orkiestry Męskiego Grania.

Jeszcze w 2021 roku pojawiły się również flagowe słuchawki OPPO Enco Free2. Podobnie jak model Enco X, stworzono je wraz z Dynaudio. Wyróżniały się natomiast potrójną redukcją szumów oraz wykorzystaniem specjalnego algorytmu do redukcji szumu wiatru.

Rok później, w roku 2022, nastąpiła premiera flagowego modelu OPPO Enco X2. Te słuchawki TWS wyposażono już w podwójne przetworniki SuperDBEE, które również były wynikiem współpracy z Dynaudio. OPPO Enco X2 obsługiwały ponadto kodek LDHC, binauralną transmisję Bluetooth 5.2 i były aż o 31% lżejsze od swoich poprzedników w postaci modelu Enco X.

Uff, nareszcie dotarliśmy do roku 2023. Co od strony audio marka OPPO przyniosła nam w nim jak dotychczas? Aż dwa modele słuchawek bezprzewodowych typu TWS.

Najnowsze słuchawki OPPO, czyli Enco Air3 i Enco Air3 Pro  

Te dwa najnowsze modele słuchawek bezprzewodowych to OPPO Enco Air3 i OPPO Enco Air3 Pro. Zarówno OPPO Enco Air3, jak i OPPO Enco Air3 Pro pozwalają słuchać muzyki przez dwie godziny po zaledwie 10 minutach ładowania. Obydwa modele obsługują też łączność Bluetooth 5.3, a OPPO Enco Air3 Pro można też pochwalić za obecność aktywnej redukcji szumów (ANC) na poziomie 49 dB. Zastanawiasz się jednak pewnie, jak słuchawki te brzmią, bo przecież brzmienie jest najważniejsze!

OPPO Enco
Słuchawki OPPO Enco Air3 i OPPO Enco Air3 Pro w etui

OPPO Enco Air3, będące słuchawkami dousznymi, oferują w swojej klasie cenowej brzmienie ponadprzeciętne. To jest zasługą między innymi dynamicznych przetworników o średnicy 13,4 mm oraz algorytmu OPPO Alive Audio zapewniającego rozległą scenę dźwiękową.

Ogromne znaczenie w kwestii brzmienia OPPO Enco Air3 ma też obecność wysokowydajnego procesora sygnałowego HiFi 5 DSP. Ten oferuje wysoką moc obliczeniową i bardzo niskie opóźnienia, co przekłada się na dźwięk wysokiej jakości, bez zakłóceń.

OPPO Enco Air3

OPPO Enco Air3 Pro to z kolei słuchawki dokanałowe i choć o przetwornikach mniejszych (12,4 mm) to o znacznie szerszej odpowiedzi częstotliwościowej, do 40 kHz. Przetworniki te dodatkowo wyróżnia fakt, że wykonano je z włókna bambusowego.

Ważnym wyróżnikiem samych słuchawek OPPO Enco Air3 Pro jest zaś to, iż obsługują nie tylko kodeki AAC i SBC, ale również LDAC. Połączenie tych wszystkich cech sprawia, że w OPPO Enco Air3 Pro możemy cieszyć się klarownym i szczegółowym dźwiękiem, a ponadto wyrazistymi basami.

OPPO Enco
OPPO Enco Air3 Pro to słuchawki dokanałowe

Klasa, którą nietrudno dostrzec

Jak widać, marka OPPO przebyła w świecie audio długą drogę. Cały ten wysiłek się jednak zdecydowanie opłacił, albowiem dziś dzięki niemu możemy użytkować bezprzewodowe słuchawki OPPO o coraz wyższej jakości brzmienia, coraz wyższym komforcie użytkowania i nienagannej jakości wykonania. Słuchawki z serii OPPO Enco nie są tak po prostu dodatkiem do smartfonowej oferty OPPO. To nieodłączna część gamy produktów marki, zwłaszcza że w świecie audio OPPO ma swoje korzenie.   

Wszystko to sprawia, że bezprzewodowe słuchawki OPPO są dziś produktami gwarantującymi wysoką jakość. Dlatego cieszą się wśród użytkowników coraz większą popularnością. Zapewne wielu z nich docenia też, że OPPO ma w polskiej ofercie słuchawki na każdą kieszeń – od tych budżetowych aż po premium.

OPPO Enco Air3 Pro

Czego w słuchawkach OPPO takich jak OPPO Enco Air3 i OPPO Enco Air3 Pro można posłuchać dzisiaj? Ja bardzo chętnie odtwarzam na nich w ostatnim czasie utwory chociażby Olivii Rodrigo, która niedawno wydała swój drugi album – GUTS. Moje ulubione to zdecydowanie „ballad of a homeschooled girl” oraz „bad idea right?”. Są na tyle energiczne, że świetnie się w ich towarzystwie sprząta czy gotuje.

Nadal słucham też muzyki z gry Baldur’s Gate 3, w której się dosłownie zakochałam. W samej grze spędziłam ponad 100 godzin, a pochodzącemu z niej utworowi „Down by the River” nastukałam na Spotify ładne kilkadziesiąt odtworzeń. Musze powiedzieć, że muzyka z Baldur’s Gate 3 mocno uprzyjemnia pracę przy komputerze.

Aha, od niedawna nie mogę też przestać słuchać kawałków „HONEY (ARE YOU COMING?)” zespołu Måneskin i „FIFI HOLLYWOOD” Darii Zawiałow. Gdy tylko usłyszałam je w radiu, podróżując autem, dodałam je do mojej playlisty z ulubionymi utworami.

Na marginesie, nieco zdziwiło mnie, że zgodnie z badaniem Omnibus przeprowadzonym w lipcu 2023 roku na zlecenie OPPO, Polacy najczęściej odkrywają muzykę za pośrednictwem aplikacji muzycznych takich jak Spotify i Apple Music. Ja odkrywam ją, słuchając przede wszystkim radia w samochodzie. Zgodnie z tym samym badaniem Polacy najczęściej słuchają muzyki podczas podróży lub w drodze. Ja najczęściej słucham muzyki w czasie wolnym.

Jakich utworów Ty obecnie słuchasz najchętniej i kiedy słuchasz ich najczęściej? Może zechcesz posłuchać ich na słuchawkach OPPO Enco Air3 lub Enco Air3 Pro?

Artykuł powstał we współpracy z marką OPPO

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.