OPPO Reno5 5G w zabytkowym Ikarusie i… symulatorze kolejowym! Testujemy możliwości wideo

Patryk KorzenieckiSkomentuj
OPPO Reno5 5G w zabytkowym Ikarusie i… symulatorze kolejowym! Testujemy możliwości wideo
{reklama-artykul}OPPO Reno5 5G to najnowsze dziecko OPPO. Smartfon wygląda czarująco, ale to nie jedyna zaleta urządzenia. Oprócz ładnej i zgrabnej obudowy mamy też m.in. rozbudowany tryb wideo, któremu warto się przyjrzeć.

Smartfon przetestowałem m.in. w kultowym Ikarusie 260 – zabytkowym, miejskim autobusie. Przypomniał mi on czasy dzieciństwa, kiedy Ikarusy wraz z Autosanami oraz Jelczami jeździły po wielu miejskich zakątkach Polski. Ktoś, kto ma sentyment do charakterystycznego dźwięku silnika i niezwykle klimatycznego wnętrza zostałby oczarowany. Ja byłem 😉

Więcej o autobusie przeczytanie na oficjalnej stronie Śląski Ikarus.

1Foto: własne


2Foto: własne

OPPO Reno5 5G świetnie stabilizuje

Smartfon wykorzystuje algorytmy EIS, czyli elektronicznej stabilizacji obrazu. OPPO Reno5 5G w połączeniu ze wskazaniami żyroskopu odpowiednio przesuwa pojedyncze klatki tak, aby minimalizować wstrząsy generowane przez rękę użytkownika, ale i nie tylko. Można zauważyć, że obraz jest nieco przycięty – dzięki temu funkcja ma miejsce do działania.

3Foto: własne

OPPO Reno5 5G wyposażono w tryb stabilizacji Ultrastabilizacja wykorzystujący aparat główny. Dobrze sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nieco gorszych warunkach oświetleniowych.

Jest też opcja Ultrastabilizacja Pro, która opiera się o aparat ultraszerokokątny. Obejmuje większe pole widzenia i jeszcze lepiej redukuje drgania. Wynika to ze specyfiki szerokiego kąta, w którym wszelkie wstrząsy są dużo mniej widoczne. Jest jednak bardziej wymagająca – zaleca się stosowanie jej w dobrych warunkach oświetleniowych.

4Foto: własne

Stabilizację wideo w OPPO Reno5 5G przetestowałem w trakcie jazdy zarówno autem, jak i w bujającym się Ikarusie. Smartfon skutecznie wyeliminował drgania. Z rezultatu jestem więc zadowolony – telefon pozwolił mi uzyskać gładkie nagranie pozbawione wstrząsów i szarpania obrazu. Poradził sobie nawet w czasie przejeżdżania przez dziury w jezdni. Efekt wzmacnia płynne 60 kl/s możliwe do uzyskania w rozdzielczości FHD.

Autorskie algorytmy poprawiają jakość wideo


OPPO Reno5 5G wyposażono w AI Highlight Video. W skład funkcji wchodzą dwa tryby.

Ultra Night Video, jak sama nazwa mówi, odpowiada za podkręcenie jakości nagrań po zmroku. Działa analogicznie do trybów nocnych znanych ze zdjęć z tą różnicą, że tutaj obróbka przebiega w czasie rzeczywistym. Przetwarzana jest każda pojedyncza klatka i nie ma czasu na to, żeby algorytmy mieliły obraz przez kilka sekund.

OPPO podołało zadaniu i na szczęście nie ma problemów z przycinkami. Nagrania wideo wykonane w Ultra Night Video są bardzo płynne i aż przyjemnie się na nie patrzy. A co z samą jakością?

Ultra Night Video w OPPO Reno5 5G wyraźnie podnosi jakość filmów. Po pierwsze, są znacznie jaśniejsze niż w trybie standardowym. A to w nocy zdecydowanie się przydaje.

Po drugie, skutecznie redukuje cyfrowy szum na zdjęciu. Zwiększenie jasności zwykle uwydatnia szum, ale OPPO na szczęście sobie z tym poradziło i jakość nagrań jest satysfakcjonująca.

W OPPO Reno5 5G znajdziemy także opcję Live HDR. Poszerza ona dynamikę tonalną. Co to oznacza? Ano to, że smartfon potrafi utrwalić więcej szczegółów w jasnych i ciemnych partiach kadru.

Co ciekawe, system dynamicznie przełącza się między Ultra Night Video a HDR w zależności od aktualnych potrzeb. Od razu Was uspokajam – nie widać wyraźnego przeskoku przy zmianie algorytmów. Zmiany nawet nie zauważycie.

OPPO Reno5 5G rozmywa tło… nawet w ruchu


Widać, że marka przyłożyła się do trybu portretowego. Standardem w branży jest efekt bokeh na fotografiach, jednak OPPO zaimplementowało też podobną funkcję w trybie wideo. Oprogramowanie informuje, że algorytmy najlepiej działają z jedną osobą w kadrze. W takich więc warunkach przeprowadziłem test.

Rozmywanie tła w filmach działa zaskakująco dobrze. W zasadzie dokładność algorytmów jest taka sama jak w przypadku zdjęć. Efekt jest przyjemny i bardzo przekonujący. A zaznaczę, że użyłem kamerki selfie! Warto wspomnieć to, że oprogramowanie pozwala też na użycie go również z aparatem głównym i ultraszerokokątnym oraz przy powiększeniu.

OPPO Reno5 Pro pozwala oczywiście na regulację natężenia efektu dedykowanym suwakiem. Oprócz tego użytkownik ma możliwość włączenia stabilizacji, co przydało się w trzęsącym pociągu.

Smartfon pozwala też na użycie filtrów


Warto wspomnieć o możliwości upiększenia nagrań dzięki wbudowanej bibliotece 10 filtrów. Możecie zmienić kolory, kręcić wideo z winietą czy czerni i bieli.

5Foto: własne

OPPO Reno5 5G i Dual-View Video


Miałem okazję pobawić się profesjonalnym symulatorem jazdy pociągu. Stworzony został przez katowicką firmę SimKol, która zajmuje się tworzeniem wysokiej oprogramowania odwzorowującego kolej w świecie wirtualnym. Oparty jest o program SimRail bazującym na silniku Unity. Pochwalę się, że mam nawet udział w jego powstawaniu – zajmuję się modelowaniem obiektów świata w 3D. Opowiem o tym więcej przy innej okazji 😉

6Foto: własne
Po wejściu do środka wita nas w pełni odwzorowane wnętrze lokomotywy Dragon2. Wszelkie przyciski i dźwignie działają tak jak w pierwowzorze. Mamy nawet w pełni funkcjonalne ekrany dotykowe, które są w zasadzie standardem w nowoczesnych

lokomotywach. Poziom odwzorowania robi wrażenie i wraz z realistycznym oprogramowaniem pozwala poczuć się jak w prawdziwym pociągu.

Wracając do OPPO Reno5 5G – tryb Dual View łączy dwa punkty widzenia. Z jednej strony smartfon przy pomocy kamerki selfie rejestruje twarz nagrywającego, a z drugiej aparat główny pokazuje właściwą treść nagrania. Co więcej, OPPO pozwoliło na przełączanie stron, wybór trzech trybów działania, a nawet zastosowanie upiększania SI.

7Foto: własne

Dual View świetnie sprawdza się przy pokazywaniu ciekawostek, jeśli chcecie dodać do nagrania aspekt personalny. Przydaje się też wtedy, kiedy zależy Wam na pokazaniu własnej rea

obu stron autobusu lub pociągu w czasie jazdy. Z pewnością urozmaiciłoby to nagranie z wycieczki.

O OPPO Reno5 5G

Jest to smartfon kompaktowy i lekki. Bardzo spodobała mi się jego poręczność, dzięki której wyróżnia się spośród innych urządzeń. Swoją zasługę ma tu też niewątpliwie świetny wygląd i charakterystyczny, niebieski kolor. Wprawdzie OPPO Reno5 5G jest plastikowy, ale zupełnie tego nie czuć. To jedne z najlepszych tworzyw jakie widziałem w smartfonie.

OPPO Reno5 5G wyposażono w świetnej jakości ekran AMOLED oraz bardzo dobrze zoptymalizowany system ColorOS 11. Nie można też zapomnieć o opisanych wyżej rozbudowanych funkcjach wideo. Na funkcjonalność trybu zdjęć także nie można narzekać.

8Foto: własne

Jeśli chodzi o specyfikację, to OPPO Reno5 5G jest przedstawicielem średniej półki cenowej. Obecnie kupicie go w cenie ok. 2000 złotych.

Najważniejsze cechy OPPO Reno5 5G:

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 765,
  • Pamięć RAM: 8 GB,
  • Pamięć wbudowana: 128 GB,
  • Ekran: 6,43 cala AMOLED,
  • Łączność: 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi,
  • Bateria: 4300 mAh,
  • Złącza: USB Typu-C, wyjście słuchawkowe,
  • Waga: 172 g,
  • Wymiary: 159,1 mm x 73,4 mm x 7,9 mm.

Więcej o smartfonie przeczytacie w mojej recenzji OPPO Reno5 5G.

Tekst powstał przy współpracy z OPPO

Udostępnij

Patryk Korzeniecki