NVIDIA Studio – sprawdzamy możliwości laptopa RTX Studio MSI Creator Z16

Maksym SłomskiSkomentuj
NVIDIA Studio – sprawdzamy możliwości laptopa RTX Studio MSI Creator Z16
NVIDIA Studio to program ogłoszony w trakcie targów Computex 2019, odbywających się na Tajwanie. Pod tajemniczą nazwą kryją się sterowniki NVIDIA zoptymalizowane pod kątem potrzeb twórców, specjalistyczne pakiety SDK, ale także laptopy i desktopy z certyfikacją NVIDIA RTX Studio, które mają być najlepszymi, rekomendowanymi przez NVIDIA urządzeniami do pracy kreatywnej. Do naszej redakcji trafił jeden z bezapelacyjnie najpiękniejszych i najciekawszych notebooków wchodzących w skład tego programu. Mowa o MSI Creator Z16, którego możliwości chcielibyśmy Wam zaprezentować, mówiąc przy tym co nieco tak o samym potencjale drzemiącym tak w sprzęcie, jak i oprogramowaniu.

MSI Creator Z16 13

Laptopy wchodzące w skład programu wykorzystują układy graficzne GeForce RTX, Titan RTX lub Quadro RTX, co jest gwarancją ich najwyższej wydajności. Sterowniki STUDIO da się instalować także na układach GeForce GTX serii 16 oraz GTX 10×0. Każdy może zrobić to łatwo z poziomu aplikacji GeForce Experience. W zakładce „Sterowniki” wystarczy kliknąć na symbol trzech kropek, a w menu „Wybierz preferencje dotyczące sterownika” wybrać sterownik STUDIO. Oprogramowanie to jest zoptymalizowane pod kątem kreatywnych aplikacji i zapewnia jeszcze wydajniejsze działanie kart w wielu programach. Co więcej, sterowniki te gwarantują podwyższoną stabilność pracy, wynikającą z dłuższego okresu ich testowania.

MSI Creator Z16 10

Minimalne wymagania produktów NVIDIA STUDIO wykraczają poza układ graficzny. NVIDIA wymaga od swoich partnerów wykorzystania w urządzeniach procesorów co najmniej Intel i5 10. generacji lub AMD Ryzen 5 5. generacji. Na dokładkę sprzęt powinien zostać wyposażony w ekran 1080p, 1440p lub 4K wykonany w technologii OLED lub IPS i wysokim pokryciu przestrzeni barwnych – 100% sRGB, 99% Adobe RGB lub 97% DCI-P3. Oprócz tego notebooki muszą oferować użytkownikowi co najmniej 16 GB RAM w trybie dwukanałowym oraz dysk SSD 512 GB lub pojemniejszy. Jak widać obcując z laptopami NVIDIA STUDIO, obcuje się ze sprzętem najwyższej klasy. Taki właśnie jest MSI Creator Z16.

MSI Creator Z16 17

MSI Creator Z16 prezentuje się przepięknie, ale jego podstawowym zadaniem jest sprawdzać się w całym szeregu zastosowań profesjonalnych. Laptop NVIDIA STUDIO ma być optymalnym sprzętem dla grafika, montażysty wideo, architekta i każdego, kto potrzebuje wydajnego sprzętu, zoptymalizowanego pod kątem pracy, który cechuje stabilna praca. Zweryfikowaliśmy, czy tak jest w istocie.

Specyfikacja MSI Creator Z16

  • Ekran: 16″ QHD+, 120 Hz, dotykowy, 100% DCI-P3
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3060 Max-Q Laptop GPU 8 GB GDDR6 65 W
  • Procesor: Intel Core i7-11800H
  • RAM: 32 GB (2 x 16 GB) DDR4 3200 MHz
  • Pamięć: SSD 1 TB NVMe PCIe Gen4x4
  • Waga: 2,2 kg
  • Wymiary: 359 x 256 x 15.9 mm
  • Sterowniki wykorzystane w teście: 471.41

Ile czasu można zyskać korzystając z laptopa RTX Studio?

Nie jest wielką tajemnicą, że GPU od NVIDIA radzi sobie znacznie lepiej z renderowaniem materiałów od nawet najwydajniejszych procesorów. Praca nad materiałami wideo lub graficznymi z wykorzystaniem karty graficznej to czysta oszczędność czasu. O tym, że czas to pieniądz nie muszę przypominać nikomu, kto para się takimi zajęciami, prawda? Ostatnimi czasy wybrane narzędzia czerpią także z technik takich jak DLSS, aby zapewnić jeszcze płynniejszy podgląd tworzonych materiałów. Niestety, wciąż nie wszystkie aplikacje dla profesjonalistów robią użytek z kart graficznych tego producenta, ale powiedzmy sobie otwarcie: robią to niemal wszystkie najpopularniejsze narzędzia. Postanowiliśmy przekrojowo zweryfikować to, ile można zyskać stawiając na laptopa RTX Studio. Już teraz zdradzę, że… sporo.

D5 Render

D5 Render to oprogramowanie do wizualizacji architektonicznej. Architekci mogą w nim wykorzystać techniki NVIDIA, takie jak promienie i globalne oświetlenie śledzone w czasie rzeczywistym, czy też NVIDIA DLSS. Te technologie są dostrojone w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność i realizm dzięki wykorzystaniu dedykowanych rdzeni RT i rdzeni Tensor obecnych w kartach graficznych NVIDIA RTX i Quadro RTX. Zyski są oczywiste: interaktywny, efektowny podgląd jeszcze przed renderowaniem oraz ultrarealistyczne wizualizacje.

d5

Bez DLSS scena testowa została wyrenderowana w 20 minut i 5 sekund. Z aktywną techniką DLSS czas ten uległ skróceniu niemalże o połowę, do 11 minut i 11 sekund. Przepaść to słowo najlepiej obrazujące różnicę.

Blender 2.93.1

Blender to popularny darmowy i otwartoźródłowy pakiet do tworzenia 3D. Obsługuje wszystkie najważniejsze procesy twórcze w 3D — modelowanie, montaż, animację, symulację, renderowanie, komponowanie i śledzenie ruchu, edycję wideo, a także animację 2D.

Przyspieszone renderowanie NVIDIA OptiX może być wykorzystane zarówno do przyspieszenia końcowego renderowania klatek, jak i interaktywnego renderowania ray tracingu bezpośrednio w widoku Blendera. Dzięki temu twórcy uzyskują w czasie rzeczywistym informację zwrotną na temat tworzonych przez siebie dzieł. Koniec z wykonywaniem renderów testowych – to wielkie ułatwienie i oszczędność czasu.

MSI Creator Z16 8

Co więcej, karty graficzne NVIDIA RTX obsługują sprzętową akcelerację rozmycia ruchu, dzięki czemu mogą znacznie przyspieszyć rozmycie ruchu podczas procesu renderowania. Rozmycie ruchu służy do zwiększenia realizmu końcowego obrazu podczas renderowania poruszających się obiektów. W przypadku zastosowania techniki w odniesieniu do nieruchomych obrazów, da się nie tylko ożywić nieco obraz, ale też pomóc widzowi w uzyskaniu niezbędnych wskazówek, aby rozpoznał przybliżoną prędkość obiektów w nieruchomym kadrze.

Na dokładkę, Optix AI-Denoising przy wykorzystaniu sieci neuronowej i SI błyskawicznie tworzy obrazy pozbawione szumów. W miarę postępu renderowania usuwanie szumów stale poprawia końcowy obraz.

blender cuda

Wyniki benchmarku dla Blender 2.93.1 i wymagającej sceny Victor doskonale obrazują zyski płynące z korzystania z technik CUDA i Optix. Niechaj liczby przemówią same za siebie.

blender 2.90

Black Magic Design – Resolve 17

DaVinci Resolve oferuje zaawansowany edytor wideo, narzędzia do postprodukcji dźwięku i efektów wizualnych. Dzięki swojej bogatej funkcjonalności jest popularny wśród twórców filmowych i seriali telewizyjnych. Korzystali z niego producenci takich produkcji jak: Walking Dead, Westworld, Supernatural, Daredevil czy Avatar i Star Wars: The Last Jedi.

MSI Creator Z16 15

Filmowcy, a w zasadzie osoby odpowiedzialne za montaż wideo, polegały do tej pory na obliczeniach GPU NVIDIA z rdzeniami CUDA, aby przyspieszyć podstawowe funkcje Resolve. Przetwarzanie plików RAW, korekcja kolorów, nakładanie zaawansowanych filtrów wideo i komponowanie trwały znacznie, znacznie krócej. Wersja 17 wprowadza kilka nowych akcelerowanych przez GPU funkcji, w tym nowe aktualizacje istniejących akcelerowanych przez GPU zakresów 3D i nowe funkcje wykorzystujące nowy silnik DaVinci Neural Engine, który wykorzystuje uczenie maszynowe, aby umożliwić nowe, zaawansowane funkcje.

Skorzystaliśmy z benchmarka Puget Systems w rozdzielczości 4K. Wynik na poziomie 850 punktów jest prawie o połowę wyższy od uzyskiwanego przez konstrukcje wykorzystujące układy RTX 2060. RTX 3060 daje radę.

davinci 2

OctaneBench 2020.2.3

OctaneRender to silnik renderujący GPU, zaprojektowany pod kątem szybkiego renderowania przy wykorzystaniu technologii NVIDIA CUDA i RTX GPU. OctaneRender jest dostępny dla wszystkich głównych kreatywnych aplikacji 3D, w tym Autodesk Maya i 3ds Max, MAXON Cinema 4D, DAZ 3D, Side Effects Houdini i Unreal Engine. Octane to także w pełni funkcjonalny samodzielny edytor renderujący, który pozwala renderować sceny OctaneRender bez konieczności instalowania dodatkowego softu.

Wyniki pomiarów są jednoznaczne. Opcja Enable RTX przynosi znacznie więcej punktów i przekłada się na krótszy czas renderowania poszczególnych scen.

octanebench bez RTX

octanebench z RTX

Adobe Premiere Pro 2020

Adobe Premiere Pro 2020 to rozbudowany edytor do zaawansowanej i profesjonalnej obróbki plików wideo. Pozwala edytować i pracować z wieloma popularnymi formatami multimedialnymi, a także jest w pełni kompatybilny z innymi aplikacjami firmy Adobe. Twócy doskonale zdają sobie sprawę, że Mercury Playback Engine z akceleracją GPU (CUDA) znacząco przyspiesza renderowanie nagrań. Najnowsza wersja Adobe Premiere Pro wykorzystuje koder wideo NVIDIA NVENC, który można znaleźć w procesorach graficznych NVIDIA. Przyspiesza on odczuwalnie kodowanie H.264 i HEVC (H.265).

Wnioski płynące z pomiarów są oczywiste: przetwarzanie za pomocą CUDA oraz wbudowanego, sprzętowego kodera NVENC są kolosalne. Czas eksportowania wideo przy przetwarzaniu GPU spada blisko 2-, a nawet 3-krotnie względem sytuacji, w której do czynności wykorzystuje się sam procesor. Wszystko zależy oczywiście od złożoności danego projektu oraz samego GPU. Przypominam: czas to pieniądz. W zaoszczędzonym czasie można realizować kolejne zlecenia.

cc1

cc3

NVIDIA Broadcast to potężny dodatek dla internetowych twórców

Często zachodzę w głowę, dlaczego wciąż tak mało osób korzysta z dobrodziejstw aplikacji NVIDIA Broadcast. Być może dlatego, że wciąż stosunkowo mało konsumentów o nim słyszało? Wypada to zmienić, bowiem zestaw funkcji stanowi ABC streamerów, którzy w łatwy sposób chcą wynieść poziom swoich transmisji na zupełnie nowy poziom. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że sztuczna inteligencja potrafi czynić cuda. Za darmo. Wymagana jest karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060, Quadro RTX 3000, TITAN RTX lub wyższa. Niemało, ale twórcy przeważnie korzystają już z najlepszych rozwiązań, więc… Co można zyskać instalując rzeczony pakiet?

Usuwanie szumu tła to coś, z czego skorzysta każdy, nie tylko twórcy. Irytuje Cię to, że Twoi rozmówcy lub widzowie słyszą stukot klawiatury, jeżdżące za oknem samochody lub sąsiada wiercącego codziennie kolejne dziury? Wystarczy włączyć stosowną funkcję, a SI wyciszy wszystkie niepożądane odgłosy. Działanie opcji jest zdumiewająco skuteczne.

nvidia broadcast

Green screen? To rozwiązanie z przeszłości. W ramach NVIDIA Broadcast możesz usunąć tło i zastąpić je dowolnym innym obrazem. Nie potrzebujesz dodatkowego drogiego sprzętu i specjalistycznego oświetlenia. Wystarczy parę kliknięć, a apka sprawi, że w kamerce internetowej będziesz widoczny Ty i Twój gamingowy tron. Funkcja jest na razie w fazie beta, ale już teraz działa nieźle.

Automatyczne kadrowanie jest kolejną z funkcji przeznaczonych dla kamer. SI od NVIDIA tym razem będzie starała się, aby osoba przesyłająco strumieniowo obraz zawsze była w centrum uwagi. Dzieje się tak za pomocą kadrowania i powiększania, więc nie trzeba do tego drogiej kamery obrotowej, ani żadnego skomplikowanego sprzętu.

NVIDIA Studio to naturalny wybór dla twórców

Nie widzę absolutnie żadnego powodu, dla którego osoby zarabiające na swojej pracy twórczej miałyby nie sięgnąć po któryś z laptopów z certyfikatem RTX Studio. Przykład testowanego przez nas MSI Creator Z16 dowodzi tego, że czołowe aplikacje wykorzystywane przez profesjonalistów robią doskonały użytek z technologii NVIDIA.

MSI Creator Z16 9

Streamerzy, graficy, osoby zajmujące się obróbką wideo, architekci i wiele innych grup zawodowych powinno zainteresować się tym, czy ich oprogramowanie wspiera techniki rozwijane przez firmę NVIDIA. Jeśli tak, zakup laptopa RTX Studio wydaje się najprostszą drogą do satysfakcji osiąganej na wiele sposobów. Oszczędność czasu i doskonała wydajność to jedno, ale fenomenalna jakość skalibrowanych matryc, ultraprzenośny design i ogólna bardzo wysoka jakość wykonania to kolejne mocne argumenty przemawiające za kupnem tych urządzeń.

Wybór laptopów RTX Studio już teraz jest kolosalny. Jeśli z jakiegokolwiek powodu miałby nie być to ten model, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy z Media Expert

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.