Po wczorajszej konferencji NVIDIA świat nie będzie już taki sam

Aleksander PiskorzSkomentuj
Po wczorajszej konferencji NVIDIA świat nie będzie już taki sam

NVIDIA zaprezentowała platformę Blackwell, stanowiącą ogromny krok naprzód w dziedzinie technologii czysto obliczeniowych. Wyposażona w nowy procesor graficzny Blackwell, technologia ta została zaprojektowana w celu ułatwienia dwóch rzeczy: tworzenia i obsługi modelów AI o niespotykanej dotąd skali. Podczas konferencji, CEO NVIDIA Jensen Huang chwalił się, iż Blackwell będzie przełomem dla rozwoju AI w wielu obszarach. I patrząc na specyfikację… faktycznie może tak być.

Po konferencji NVIDII analitycy oczekują, iż Blackwell będzie prawdziwym katalizatorem nowych pomysłów w branży sztucznej inteligencji. Huang na scenie mówił między innymi o takich segmentach, jak symulacje inżynieryjne, wspomagane komputerowo odkrywanie nowych leków czy też obliczenia kwantowe.

Blackwell – jak wygląda architektura platformy?

Zawierająca sześć technologii architektura GPU Blackwell stanowi kamień milowy w dziedzinie akceleracji obliczeń. W dużym skrócie obejmuje ona nowe rdzenie Tensor i kompilator TensorRT-LLM, które razem radykal nie obniżają koszty i wymagania energetyczne dla trenowania dużych modeli językowych – i to nawet 25-krotnie. Wydajność tego typu sprawia, że platforma Blackwell ma być optymalnym wyborem do zarządzania rozbudowanymi modelami sztucznej inteligencji. A tych jest przecież coraz więcej. 

Wyróżniającym się aspektem architektury Blackwell jest jej zdolność do działania w obszarze matematyki macierzowej przy użyciu ultraprecyzyjnych liczb zmiennoprzecinkowych. Ponadto, architektura ta wykorzystuje piątą iterację technologii połączeń NVIDIA NVLink, zapewniając prędkość wymiany danych na poziomie 1,8 terabajta na sekundę pomiędzy procesorami graficznymi. 

Wprowadzenie nowej generacji procesorów graficznych Blackwell firmy NVIDIA oznacza znaczny spadek kosztów i zapotrzebowania na energię w zadaniach delegowanych do sztucznej inteligencji. „Superukład” (jak nazywa go NVIDIA) Grace Blackwell GB200, składający się z wielu czipów w jednej jednostce, ma zapewnić nawet 30-krotny wzrost wydajności w przypadku obciążeń związanych z trenowaniem LLM-ów. Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli odniesie on sukces, to NVIDIA zdecyduje się na wdrożenie go także do innych przy innych obszarach – takich, jak np. gry na komputery i konsole. 

NVIDIA Blackwell
Specyfikacja platformy Blackwell / fot. NVIDIA

Wsparcie gigantów od samego początku

Platforma NVIDII od początku otrzymała silne poparcie ze strony wiodących firm działających w chmurze, producentów serwerów i czołowych organizacji zajmujących się sztuczną inteligencją. Wśród partnerów “zielonych” znajdują się Amazon Web Services, Dell, Google, Meta, Microsoft, OpenAI, Oracle, Tesla i xAI

Nie trzeba Was chyba długo przekonywać, że mówimy tutaj o największych firmach technologicznych na rynku, które w ostatnich miesiącach dosłownie zabijają się o procesory graficzne NVIDII.

Na pierwsze rezultaty wdrożeń Blackwella trzeba będzie poczekać, ale na pewno warto. To właśnie bowiem ilość energii oraz jej koszty są naszą największą przeszkodą w jeszcze szybszym rozwoju coraz to lepszych modeli AI. 

źródło: NVIDIA / fot. zrzut ekranu z filmu YouTube

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.