Globalny producent smartfonów przenosi produkcję do Europy

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Globalny producent smartfonów przenosi produkcję do Europy

Zdecydowana większość smartfonów, które na co dzień nosimy w kieszeniach, produkuje się w Chinach. Od czasu pandemii koronawirusa i problemów z łańcuchami dostaw, coraz częściej słyszy się o przenoszeniu produkcji na macierzyste rynki. Swoje plany w tej kwestii ogłosiło właśnie fińskie HMD Global.

Firma będąca w posiadaniu praw do sprzedaży urządzeń pod marką Nokia rozpoczyna produkcję smartfonów 5G w Europie.

HMD przenosi produkcję do Europy

HMD Global ogłosiło niedawno, że zamierza zmienić swoją strategię rynkową. Portfolio marki obejmie nie tylko Nokię. Teraz ogłoszono kolejny kamień milowy: HMD rozpoczęło produkcję smartfonów 5G1 w Europie.

Nokia XR21 wyprodukowana w Europie, jest już dostępna do zakupu przez klientów korporacyjnych.

Produkcja smartfonów Nokia w Europie
Produkcja smartfonów Nokia w Europie

„Cieszymy się, że możemy produkować Nokia XR21, nasz flagowy wytrzymały smartfon 5G, w Europie. Jesteśmy zdeterminowani, aby inwestować w bezpieczeństwo, technologię i procesy produkcyjne, które sprawiają, że nasze urządzenia są bezpieczniejsze i trwalsze” – skomentował Jean-Francois Baril, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny HMD Global.

Nokia XR21
Nokia XR21

Jak podkreśla producent, każde urządzenie produkowane na Starym Kontynencie przechodzi rygorystyczne testy oprogramowania, w tym związane z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem. Firma chwali się, że koncentruje się na bezpieczeństwie oprogramowania i ochronie prywatności już w fazie projektowania. Co więcej, dane są przechowywane w UE: dane konsumenckie i korporacyjne ze wszystkich smartfonów wyprodukowanych przez HMD są przechowywane i przetwarzane na serwerach HMD w Finlandii od 2019 roku.

Produkcja smartfonów Nokia w Europie
Produkcja smartfonów Nokia w Europie

Nokia XR21 to przede wszystkim wytrzymałość

Nowy, wzmocniony smartfon Nokii oferuje trwałość na poziomie normy MIL-STD-810H i 3-letnią gwarancję producenta. W urządzeniu zaimplementowano 6,49-calowy ekran o częstotliwości odświeżania 120 Hz (FHD+ 1080 x 2400) i podwójne głośniki z odtwarzaniem OZO. Przedni panel chroni szkło Corning Gorilla Glass Victus.

Za zdjęcia odpowiada zestaw aparatów 64 MP Główny + 8 MP Ultraszerokokątny.

Pod maską znajdziemy baterię 4800 mAh ze wsparciem szybkiego ładowania 33 W. Za wydajność odpowiada Snapdragon 695 5G, 6 GB RAM i 128 GB pamięci masowej. Rozczarowuje fakt, że smartfon debiutuje z Androidem 12 na pokładzie (standardem jest już system w wersji „13”), producent zapewnia uaktualnienia systemu operacyjnego przez 3 lata i do 4 lat aktualizacji zabezpieczeń.

Dzięki wojskowemu certyfikatowi wytrzymałości i klasie ochrony IP69K, smartfon ten jest odporny na kurz, ciepło, uderzenia i wodę. Korpus wykonano z plastiku, a wyróżnikiem obudowy są ochraniacze z TPU amortyzujące uderzenia.

HMD Global podkreśla też, że: „Nokia XR21 została zaprojektowana tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko: obudowa wykonana jest w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a dwudniowa żywotność baterii pozwala na 60% więcej ładowań w całym okresie użytkowania.” Dodatkowe etapy europejskiego procesu produkcyjnego pomogą jeszcze bardziej ograniczyć emisje.”

Limitowana edycja Nokia XR21 w kolorze Frosted Platinum jest dostępna w cenie od 699 EUR (ok. 3300 zł) w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech i Finlandii na stronie Nokia.com/phones.

Model Nokia XR21 European Edition w kolorze czarnym będzie wkrótce dostępny w cenie od 649 EUR w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech i Finlandii na stronie producenta.

Cena Nokii XR21 jest, delikatnie mówiąc, wygórowana. Warto jednak pamiętać, że jest to smartfon kierowany głównie do odbiorców korporacyjnych, którzy potrzebują najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Źródło: HMD

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.