Naviator to dron, który radzi sobie zarówno w powietrzu jak i w wodzie

Andrzej SitekSkomentuj
Naviator to dron, który radzi sobie zarówno w powietrzu jak i w wodzie
Naviator to projekt opracowany przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Kosmicznej Uniwersytetu w Rutgers. W przeciwieństwie do dotychczasowych konstrukcji, które radziły się doskonale jedynie w powietrzu, Naviator jest równie skuteczny także w wodzie.

Jeszcze w październiku profesor Javier Diez uzyskał od Office of Naval Research dotację w wysokości 618 tys. dolarów. Naval Research to państwowy urząd, który dotuje projekty przeznaczone dla amerykańskiej marynarki oraz United States Marine Corps (Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych).

Skoro w projekt profesora Javiera Diez zaangażowała się amerykańska armia, musi to być koncepcja o dużym potencjalnie. Zresztą doskonale widać to na filmie.


Zdolności przystosowawcze Naviatora są ogromne. Wydaje się, że doskonale radzi sobie zarówno w wodzie jak i w powietrzu. Zastosowanie tego typu urządzeń mogłoby być wielorakie, np. do inspekcji mostów, lokalizacji wczesnych wycieków ropy naftowej, misji poszukiwawczo-ratowniczych, ale marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych najbardziej zainteresowana jest jego możliwościami w zakresie odnajdowania, lokalizowania min morskich.

W chwili obecnej są jeszcze dwie spore przeszkody do pokonania. Sygnał radiowy nie działa dobrze pod wodą, dlatego obecny prototyp musi być podłączony cienkim przewodem do panelu sterowania.

Drugą problematyczną kwestią jest stosunkowo niska ładowność. Naviator nie ma dość siły, aby zabrać na pokład dodatkowe urządzenia, a tego wymaga od projektu wojsko. Profesor Diez ma nadzieję, ze oba te problemy uda się rozwiązać do połowy przyszłego roku.

Aktualnie skupiamy się na wyposażaniu Naviatora w różnorakie czujniki, jak np. kamery i detektory sonarowe, które chce mieć wojsko – powiedział Diez.

Nas natomiast ciekawi, kiedy wszechstronne drony pojawią się w sprzedaży, bo zapewne wkrótce powstaną również cywilne konstrukcje.

Źródło: frequency

Udostępnij

Andrzej Sitek