Najmniejszy na świecie Apple iMac stworzony przez youtubera. Jest wielkości puszki z napojem.

Jan DomańskiSkomentuj
Najmniejszy na świecie Apple iMac stworzony przez youtubera. Jest wielkości puszki z napojem.
{reklama-artykul}MiniPC to wdzięczny temat. Pobierają mało energii i nie potrzebują wydajnego chłodzenia. Przy tym zajmują bardzo mało miejsca i (jeśli nie potrzebujemy wysokiej wydajności) mogą zastąpić nam duże desktopy przy oszczędności na rachunkach za prąd. Tak przynajmniej reklamują je chińskie firmy, które ostatnio prześcigają się w coraz to mniejszych miniPC na Intel Celeronach (Chuwi LarkBox i GMK NucBox). Co jednak, gdyby miniPC był w formie iMaca?

Mac jak puszka Red Bulla

Michael Pick z kanału biorącego nazwę po prostu od jego imienia i nazwiska, stworzył iMaca wielkości puszki RedBulla. Pamiętacie jeszcze najmniejszy gamingowy PC jak puszka Coli? Ten jest całkiem podobny. Jako, że to komputer typu all-in-one, potrzeba tylko podpięcia klawiatury i myszki. Michael używa małego bezprzewodowego modelu bez sekcji numerycznej, ale z wbudowanym touchpadem, który idealnie pasuje do maleńkiego komputera.

Zobacz również: MiniPC Zotac ZBox jako wydajna stacja robocza z NVidia Quadro RTX 3000

Stworzył go na bazie Raspberry Pi 4. Jak to? iMac na malinie? Nie jest to dosłowny Mac, a komputer oparty o ARM, ale stylizowany wyglądem na sprzęt Apple z zainstalowanym systemem Twister OS, który mimo bycia Linuxem bardzo przypomina designem MacOS.

Malina i ekran o przekątnej 7 cali powędrowały do wspólnej obudowy stworzonej w drukarce 3D. Oczywiście nie zabrakło umieszczonego w dolnej części pod matrycą charakterystycznego logo z nadgryzionym jabłkiem. Cały proces tworzenia tej unikalnej maszyny Michael Pick pokrótce udokumentował w wideo na swoim kanale YouTube.

Okaleczone Raspberry Pi 4

Wszystko byłoby świetnie, ale w końcu na materiale wideo przychodzi jeden zabieg, podczas którego wielu będzie miało inne odczucie niż zaciekawienie. Niedowierzanie, może zawiedzenie lub inną niekoniecznie pozytywną lub neutralną reakcję. Aby zachować styl iMaca i Raspberry Pi 4 zmieściło się do stworzonej w druku 3D obudowy beż danych wypustek na wewnętrzne porty, Michael musiał wziąć w dłonie narzędzie do cięcia.

Mniaturowy iMac z Raspberry Pi 4Obniżenie profilu było konieczne, ale można było to zrobić z większą klasą / foto. Michael Pick @ YouTube

Problemem okazał się port LAN i podwójne wyprowadzenia USB-A. Raspberry Pi 4 został pozbawiony górnych USB i połowy gniazda RJ-45. Szkoda, że twórca projektu nie zdecydował się na wylutowanie modułów i zastąpienie ich pojedynczymi gniazdami, a szczególnie takie nieinwazyjne pozbycie się LAN. W końcu połowa obciętego portu i tak wcale nie działa.

Mniaturowy iMac z Raspberry Pi 4Jeszcze niezamknięte wnętrze malinowego miniaturowego iMaca / foto. Michael Pick @ YouTube

Poza tym jednym zgrzytem, projekt jest naprawdę ciekawy (ma nawet niewielki wiatraczek oraz otwór wentylacyjny). Na takim maleństwie można normalnie pracować. Oczywiście system można zamienić na inny zgodny z Raspberry Pi, niekoniecznie taki wzorowany na MacOS. To tylko nietypowo obudowane Raspberry Pi 4 ze zintegrowanym monitorem 1024 x 600 pikseli z małymi głośnikami stereo.

Zobacz również: Szukasz miniaturowego PC? Komputery XCY mogą być dobrym wyborem

Źródło i foto: Michael Pick @ YouTube

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.