MiniPC dla fanów Linuxa, prywatności i bezpieczeństwa. Librem Mini wędruje do klientów

Jan DomańskiSkomentuj
MiniPC dla fanów Linuxa, prywatności i bezpieczeństwa. Librem Mini wędruje do klientów
Librem Mini nie jest co prawda tak miniaturowy jak Chuwi LarkBox, ale to wciąż niewielki miniPC. Co więcej, nastawiony na prywatność i otwarte rozwiązania. System PureOS z samym darmowym oprogramowaniem, PureBoot zamiast Secure Boot i Coreboot zamiast tradycyjnego BIOS/UEFI. Jak można przeczytać na stronie producenta – „Niewielki miniPC, który stawia na pierwszym miejscu wolność, prywatność i bezpieczeństwo.”

Core i7 dla ceniących inną filozofię kodu

Na pokładzie Librem Mini znajdziemy nieco starszy, ale wciąż bardzo wydajny procesor Intel Core i7-8565U (4 rdzenie i 8 wątków) z linii Whiskey Lake, który jest wsparty wbudowaną grafiką Intel UHD Graphics 620. Do tego pamięć DDR4-2400 do 64 GB, miejsce na nośnik SATA 2,5 cala i SSD M.2 (obsługuje SATA i PCIe NVMe). Jako opcję znajdziemy też kartę sieciową WiFi z modułem Bluetooth 4.0 (dwuzakresowa 2,4 GHz i 5 GHz, ale niestety tylko klasy n – bez ac czy ax, no chyba, że kupimy inną we własnym zakresie).
Librem Minifoto. PurismWyjścia to całkiem dobra lista wystarczająca do większości zastosowań: HDMI 2.0 (4K @ 60 Hz), DisplayPort 1.2 (4K @ 60 Hz), 4 x USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-C 3.1 (USB 3.2 Gen 2), 2 x USB 2.0 (uff, na szczęście dla starego standardu nikt nie zmieniał kilka razy nazewnictwa), audio minijack (typu combo na słuchawki lub głośniki i mikrofon), gigabitowe wejście sieci LAN, dedykowany wtyk zasilania i włącznik. Jego wymiary, to 12,8 x 12,8 x 3,8 cm, a waga 1 kg.

Mnogość konfiguracji

Ceny są oczywiście zróżnicowane. Zależą od wybranej konfiguracji RAM (2 sloty, do 64 GB) i nośników (do 2 TB SATA i 2 TB M.2) oraz dołączonego oprogramowania (niby nie jest płatne, ale chodzi o kwestię pendriva, wygenerowania klucza GPG, osobnej wysyłki dla zwiększenia bezpieczeństwa itp.). Najtańszy wariant barebone (bez pamięci czy WiFi/Bluetooth), to 599 dolarów (około 2400 złotych).

Librem Minifoto. PurismZamówienia preorderowe rozpoczęły się już w marcu. W międzyczasie wyszły np. kwestie aktualizacji oprogramowania, którą firma chce przeprowadzić jeszcze przed wysłaniem każdej sztuki. Finalnie Librem Mini jest gotowy, aby rozsyłać go do klientów. Oczywiście w dalszym ciągu można zamawiać opisywany minikomputer.

Źródło i foto: Purism

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.