Masz płytę z B460 lub H410? Zapomnij o procesorze Intel Core 11. generacji

Jan DomańskiSkomentuj
Masz płytę z B460 lub H410? Zapomnij o procesorze Intel Core 11. generacji

{reklama-artykul}Do tej pory nie mieliśmy problemu, żeby obsługiwać w zasadzie wszystkie procesory kolejnej generacji na płytach głównej poprzedniej w ramach tej samej podstawki (nie licząc kwestii socketów „1151v2”, ale to w zasadzie bardziej złożony problem i cztery, a nie dwie generacje „obok siebie”). Mając płytę LGA 1151 z chipsetem B360 mogliśmy po wstępnym kupnie np. i5-8400 później wrzucić nawet i9-9900K czy na modelu z H110 przenieść się z i5-6500 na i5-7500 i tak dalej. Wystarczyło poczekać na aktualizację BIOS od producenta płyty.

Intel kończy z kompatybilnością niektórych linii chipsetów poprzedniej generacji

Nie trzeba było kupować topowych modeli, aby cieszyć się nowszymi procesorami bez wymiany płyty. Niestety 11 generacja desktopowa Intel Rocket Lake-S i podstawka LGA 1200 kończy z tym tradycyjnym modelem stosowanym od wielu lat. O ile wcześniej nie mieliśmy wątpliwości w kwestii kompatybilności płyt głównych opartych o topowe chipsety Z490, tak niższych nikt oficjalnie nie potwierdził, ale zgodność wydawała się obowiązującą od dawna oczywistością.

Intel Core 11 genNa dole pod „Uwaga” widać potwierdzenie braku kompatybilności B460 i H410 / foto. Intel – Instalki.pl

Jednak będzie inaczej. Na oficjalnych stronach pomocy Intela można przeczytać, że tylko starsze płyty główne z układami Z490 i H470 będą wspierać procesory Intel Core 11 gen. W przypadku konstrukcji z B460 i H410 nie będzie takiej możliwości. Najnowsza rodzina Intel Rocket Lake-S zapowiada się na dobry wybór pod gry, ale mając średniopółkową płytę z B460, niestety nie wymienicie procesora. No chyba, że pójdzie za tym zmiana kolejnego elementu, co niestety dodatkowo zwiększy koszty.

Overlocking RAM i XMP w końcu w średnim segmencie

Na pewną osłodę można przytoczyć zmiany, które mają pojawić się w następcach wspominanego chipu. B560 jako pierwszy układ z niższej półki niż sam top, będzie umożliwiał podkręcanie pamięci RAM. Do tej pory płyty na układach z linii B nie miały takiej możliwości. Dzięki tej kwestii będzie można chociażby aktywować wysokowydajne profile RAM XMP z predefiniowanymi nastawami wyższymi niż oficjalne obsługiwane przez chipsety bez OC.

Zobacz również:
Wprowadzany po cichu Nvidia GeForce GT 1010 na miarę problematycznych czasów

Źródło i foto: Intel / videocardz / Foto tytułowe: Instalki.pl

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.