Kioxia szykuje SSD o rekordowej prędkości. 14000 MB/s dzięki PCIe 5.0

Maksym SłomskiSkomentuj
Kioxia szykuje SSD o rekordowej prędkości. 14000 MB/s dzięki PCIe 5.0
Firmę Kioxia większość Polaków kojarzy zapewne z niezmiernie tanimi dyskami SSD SATA oraz M.2, wykorzystywanymi ochoczo w najtańszych zestawach komputerowych. Podmiot ten nie produkuje jednak wyłącznie propozycji z niskiej półki cenowej. Chińczycy zapowiedzieli właśnie, że są bliscy wypuszczenia na rynek nośnika danych SSD PCIe 5.0, który będzie pracował nawet trzy razy szybciej, niż dyski stosowane w konsolach obecnej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Dysk Kioxia PCIe 5.0 o rekordowych parametrach

Od kilku miesięcy w sprzedaży dostępne są dyski SSD PCIe 4.0 o maksymalnych transferach na poziomie przewyższającym 7000 MB/s. Wyniki osiągane przez nośniki firm Samsung, Corsair i Sabrent nikną jednak przy zapowiadanej specyfikacji urządzenia od Kioxia. Producent obiecuje, że na przestrzeni kolejnych miesięcy do sprzedaży trafi akcesorium osiągające prędkości na poziomie aż 14000 MB/s.

Kioxia twierdzi, że jej prototypowe dyski SSD piątej generacji są w stanie uzyskać do 14 000 megabajtów na sekundę w przypadku sekwencyjnego odczytu i do 7000 megabajtów na sekundę w przypadku sekwencyjnego zapisu. Nowy kontroler wykorzystuje 32 Gb/s na linię, którą oferuje PCIe 5.0 w interfejsie x4.

Kioxia Gen5 1

Źródło: CFM

W porównaniu z dyskiem SSD PCIe 4.0 CM6 czwartej generacji firmy Kioxia, prędkość odczytu sekwencyjnego podwoi się, a prędkość zapisu sekwencyjnego wzrośnie o 67%. Prototypowy dysk również wyróżnia się wydajnością losową, z 2,5 miliona IOPS w losowych odczytach, 290 000 IOPS w losowych zapisach i 750 000 IOPS w scenariuszu mieszanym z 70% odczytów i 30% zapisów.

Nośniki danych będą dostępne w pojemnościach od 1,6 do 30 terabajtów, z wytrzymałością od jednego do trzech zapisów dysku dziennie (DWPD).

Jak to możliwe?

Najbardziej zachwalaną innowacją Kioxia jest BiCS Flash, technologia warstw 3D NAND stworzona we współpracy z Western Digital, wykorzystywana w półprzewodnikowych pamięciach masowych obu firm przez ostatnie pięć lat. Nadchodząca technologia BiCS szóstej generacji obejmuje 162 warstwy na 40 procent mniejszej matrycy niż 112-warstwowy BiCS poprzedniej generacji. Komórki NAND można zaprogramować do 2,4 razy szybciej niż wcześniej, co pozwala na średnio 66 procent szybsze prędkości zapisu.

Kioxia Gen5 2
Źródło: CFM

Firma twierdzi, że układanie większej liczby warstw NAND nie jest praktyczne, więc obecnie eksperymentuje z dwiema technologiami, aby poprawić gęstość i wydajność pamięci flash. Pierwszą z nich jest użycie konfiguracji 5 bitów na komórkę (PLC), co zwiększa złożoność operacji odczytu i zapisu. Chociaż poprawia to gęstość, dzieje się to kosztem wytrzymałości i wydajności. Drugą jest bliższe upakowanie warstw za pomocą struktury CMOS Under Array (CUA) lub CMOS Bonded Array (CBA).

Technologia dostępna jeszcze w tym roku, dla wybranych

Kioxia podaje, że udało jej się rozwiązać większość problemów związanych z przyjęciem interfejsu PCIe 5.0, od integralności sygnału po opracowanie 16-kanałowego kontrolera SSD, który zadebiutuje w nadchodzących dyskach SSD CM6 i CD7 piątej generacji. Ich sample zostaną udostępnione klientom korporacyjnym jeszcze w tym roku, podczas gdy do konsumentów dotrą w roku przyszłym.

Dyski PCIe 4.0 oferują obecnie większe transfery, niż potrzebne to większości użytkowników. Ba, wciąż niewielki tylko odsetek komputerów ma płyty główne obsługujące standard PCIe 4.0. Kioxia uważa, że dyski PCIe 5.0 nie zastąpią w najbliższym czasie dysków PCIe 4.0, ale będą współistnieć ze starszą technologią przede wszystkim w centrach danych.

Źródło: CFM

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.