Sprzęt IT w polskich firmach. Jak często wymieniamy smartfony i laptopy?

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Sprzęt IT w polskich firmach. Jak często wymieniamy smartfony i laptopy?

Opublikowano wyniki badania „Polskie floty sprzętu IT” przeprowadzonego przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care. Zgromadzone dane wskazują, iż łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych.

Twórcy badania wskazują, że urządzenia elektroniczne stanową ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu.

Wymiana smartfonu co dwa lata lub częściej

Z badania „Polskie floty sprzętu IT” wynika, że przeciętnie w każdej polskiej firmie znajdują się 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony. Zupełnie inaczej jest w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 pracowników. Tutaj znajdziemy 21 laptopów, 25 komputery stacjonarne i 31 smartfonów.

Wymienianych co dwa lata lub częściej jest aż 61% smartfonów, podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych jest wykorzystywanych średnio od 3 do 10 lat.

Digital Care
foto. Digital Care

Utylizacja czy sprzedaż? Według raportu Digital Care, 40 proc. firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, przy czym najczęściej są to duże przedsiębiorstwa (61 proc.) i co druga średnia firma. Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest natomiast najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60 proc. firm z więcej niż 1 pracownikiem).

„Jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie używa sprzętu. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy – po 24 proc. A to właśnie droga, którą powinniśmy zmierzać, jeśli chcemy wdrażać zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń mobilnych. Na rynku dostępnych jest już wiele usług, dzięki którym można wydłużyć cykl życia sprzętu i minimalizować jego wpływ na środowisko” – komentuje Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w Digital Care.

20 proc. polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy

Jak wynika z badania Digital Care, jedynie 20% polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy. Taką odpowiedź deklarują przede wszystkim przedsiębiorstwa średniej wielkości (36 proc.) oraz duże (29 proc.). Najsłabiej wypadają JDG (17 proc.) oraz mikro i małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 22 i 23 proc.).

Warto przypomnieć, że z początkiem 2024 roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ładem korporacyjnym. W perspektywie kolejnych dwóch lat te same zasady dotyczyć będą także mniejszych organizacji.

Badanie „Polskie floty sprzętu IT” przeprowadzone zostało przez firmę badawczą Zymetria w 400 firmach na zlecenie Digital Care, dostawcy kompleksowych rozwiązań dla firmowych urządzeń mobilnych.

Polecamy: Serwer Dell – kompleksowe procesy wymiany i modernizacji sprzętu, sprawdź jak zoptymalizować zarządzanie hardware IT.

Źródło: mat. prasowe / zdjęcie: Marvin Meyer (Unsplash)

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.