Intel ukarany za działanie na szkodę AMD. UE nie miała litości

Maksym SłomskiSkomentuj
Intel ukarany za działanie na szkodę AMD. UE nie miała litości

To nie jest najlepszy tydzień dla firmy Intel. Gdy wydawało się już, że producent uniknie konieczności płacenia gigantycznej kary za swoje działania sprzed 2009 roku, ta została nałożona. Sąd zgodził się z Komisją Europejską co do tego, że Intel nielegalnie wykluczał konkurentów z rynku, co skłoniło unijny organ antymonopolowy do ponownego otwarcia sprawy. Nielegalne praktyki miały miejsce w latach 2002 – 2006. Kara dla firmy Intel jest mniej dotkliwa niż ta, którą chciano nałożyć wcześniej.

Intel ukarany przez Unię Europejską

Organy ochrony konkurencji Unii Europejskiej nałożyły w piątek na firmę Intel wysoką grzywnę. To finał długotrwałej batalii prawnej, którą producent chipów wydawałoby się wygrał w zeszłym roku. Przypominamy, że sąd anulował wtedy karę z 2009 roku, opiewającą na ok. miliard euro. Jak się okazuje, ostatecznie „niebiescy” zapłacą, ale mniej.

Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 376,4 mln euro po tym, jak sąd odrzucił pierwotną karę w wysokości 1,06 miliarda euro nałożoną w 2009 roku. Obie kary mają związek z zarzutami o stosowanie praktyk nielegalnej sprzedaży, aby wykluczyć mniejszego rywala, firmę AMD.

Komisja Europejska, główny organ antymonopolowy Wspólnoty, oskarżyła Intela o nadużywanie swojej dominującej pozycji na światowym rynku mikroprocesorów x86. Chodziło o stosowanie rabatów i ograniczeń sprzedaży, mających wyeliminować mniejszych graczy.

Intel ukarany, ale kara ma w obliczu ogromnych przychodów firmy mocno symboliczny wymiar.

Intel inwestuje w Polsce

16 czerwca tego roku firma Intel zapowiedziała budowę w Polsce Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Czipy wytworzone w Irlandii i Niemczech na waflach krzemowych będą na Dolnym Śląsku rozcinane, integrowane do produktów końcowych oraz testowane pod kątem jakości i wydajności.

Inwestycja opiewa na kwotę 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19,8 miliarda złotych.

Źródło: Reuters

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.