Całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Kary są wysokie, dołączają kolejne kraje

Maksym SłomskiSkomentuj
Całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Kary są wysokie, dołączają kolejne kraje
Kolejne kraje wypowiadają wojnę korzystaniu ze smartfonów w szkołach. Francja jako jedno z pierwszych państw w Europie zakazała w grudniu 2017 roku korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkół. Podobne przepisy obowiązują już teraz m.in. w Grecji, Włoszech i Portugalii. Kary za złamanie zakazu są iście drakońskie – konfiskata smartfona, czy nawet relegowanie ze szkoły to tylko wybrane nagany z katalogu. Część dyrektorów szkół w Polsce chciałoby wprowadzić taki całkowity zakaz.

Kary za korzystanie ze smartfona w szkole

Wydział edukacji Uniwersytetu Harvarda podaje, że wedle badań używanie smartfonów na lekcjach ma negatywny wpływ nie tylko na wyniki w nauce, ale też długofalową zdolność do przyswajania wiedzy. Sprzęt ten rozprasza, ale też osłabia wydajność nauki i pracy, co potwierdzić może chyba każda osoba „tapiąca” w ekran smartfona po kilka godzin dziennie.

We Francji uczniowie mogą trzymać smartfony w plecakach. Muszą być wyłączone i nie można z nich korzystać nie tylko na lekcjach, ale też w trakcie przerw. Sytuacja wygląda analogicznie na wycieczkach szkolnych. Złamanie zakazu oznacza konfiskatę sprzętu do końca dnia, dodatkowe zadania domowe lub obowiązek pozostania w szkole po lekcjach. Uczniom notorycznie łamiącym zakaz grozi wydalenie ze szkoły.

zakaz smartfonow szkola 1

Młodzież spędza stanowczo zbyt dużo czasu przed wszelkiego rodzaju ekranami. Z resztą… nie tylko młodzież. | Źródło: Canva Pro

Grecy w 2018 roku zakazali nie tylko korzystania ze smartfonów, ale też innych urządzeń takich jak tablety oraz słuchawki. W 2021 roku Chiny zakazali używania smartwatchy. Włosi w 2022 roku wprowadzili bardziej liberalny zakaz korzystania ze smartfonów w trakcie lekcji, praktykowany w wielu polskich szkołach.

Według niektórych w Polsce każdy dyrektor szkoły może zarządzić całkowity zakaz użytkowania smartfonów w świetle artykułu 99 Prawa oświatowego. Wielu prawników krytykuje jednak taką interpretację przepisów ustawy.

Czy można wprowadzić całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkole w Polsce?

Temat zakazu korzystania ze smartfonów w szkole przewija się w Polsce już od wielu lat. Artykuł 99 i ust. 4 Prawa oświatowego mówią:

„Art. 99. [Określenie w statucie szkoły obowiązków ucznia]
Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie:
4) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły;”

„Zakazanie uczniom korzystania z telefonów podczas lekcji nie tylko znajduje podstawę prawną w prawie oświatowym, ale też wydaje się słuszne z uwagi na cel, w jakim uczniowie uczestniczą w takich zajęciach. Z powyższego nie wynika jednak możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu używania komórek, takie działanie byłoby bezprawne, chociażby z uwagi na to, że nie można pozbawić ucznia kontaktu z rodzicami, chociażby w trakcie przerwy” – czytamy w komentarzu Prawo.pl.

zakaz smartfonow szkola 2
Taki widok we francuskiej szkole jest niespotykany. Obowiązuje tam całkowity zakaz używania smartfonów, nawet na przerwach. | Źródło: Canva Pro

Wprowadzenie zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach przez dyrektorów w sytuacji braku istnienia bardziej sprecyzowanych przepisów ustawy, byłoby zatem zdaniem części ekspertów sprzeczne z obowiązującym prawem. Ucznia nie można bowiem pozbawić kontaktu z rodzicami, który może zostać nawiązany chociażby na przerwach.

Rzecznik Praw Obywatelskich komentował też kwestię ewentualnej konfiskaty smartfona w razie przyłapania ucznia na korzystaniu z urządzenia. RPO stoi na stanowisku, ze jest to możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody na takie działanie przez rodziców ucznia.

No i jak Waszym zdaniem powinno być?

Jaki smartfon do 2000 zł kupić? Najlepsze modele

Źródło: tvn24, prawo.pl, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.