Asus ROG Phone 8 już jest. To smartfon nie tylko dla graczy

Anna BorzęckaSkomentuj
Asus ROG Phone 8 już jest. To smartfon nie tylko dla graczy

Asus zaprezentował swoje najnowsze smartfony dla graczy z serii ROG Phone – Asus ROG Phone 8 oraz Asus ROG Phone 8 Pro i Pro Edition. Nareszcie są to jednak smartfony, które będą sprawdzały się dobrze nie tylko przy ogrywaniu mobilnych produkcji, ale również w codziennym użytkowaniu. Jakie parametry oferują i ile trzeba za nie zapłacić?

Asus ROG Phone 8 – jeszcze wyższa wydajność i nie tylko

Asus ROG Phone 8 to smartfon cieńszy i lżejszy od poprzednika. Mierzy bowiem 8,9 mm grubości i waży 225 gramów. Ma to związek z tym, że zastosowano w nim mniejszą baterię, o pojemności 5500 mAh. Producent deklaruje natomiast, że Asus ROG Phone 8 oferuje prawie taki sam czas pracy na baterii co model zeszłoroczny.

Nowy smartfon to również 6,78-calowy wyświetlacz LTPO AMOLED od Samsunga i tym razem o węższych ramkach oraz z wcięciem na aparat. Wyświetlacz ten cechuje się odświeżaniem na poziomie 165 Hz i szczytową jasnością na poziomie 2500 nitów. Obsługuje treści HDR10 i jest pokryty szkłem Gorilla Glass Victus 2.

Asus ROG Phone 8
Asus ROG Phone 8. | Źródło: Asus

Oczywiście w smartfonie dla graczy bardzo ważna jest wydajność. W Asus ROG Phone 8 za tę wydajność odpowiada najnowszy flagowy układ Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3. Układowi temu towarzyszy w bazowej wersji urządzenia 12 GB pamięci RAM LPDDR5X i 256 GB pamięci UFS 4.0. Asus ROG Phone 8 Pro i Pro Edition, które na marginesie różnią się od zwykłej wersji urządzenia właśnie w kwestii pamięci i detalami kosmetycznymi, oferują odpowiednio 16 i 24 GB pamięci RAM oraz 512 GB i 1 TB pamięci na dane.

O odpowiednią temperaturę smartfonu dba układ chodzący, który zamiast zjawiska konwekcji wykorzystuje przewodzenie ciepła. Odbywa się ono za pomocą miedzianego bloku, który umieszczono między SoC a metalem w pobliżu tylnej pokrywy. Ma on przekazywać ciepło do powietrza jeszcze wydajniej. Ponadto do smartfonu można dodatkowo podłączyć zewnętrzny system chłodzenia w postaci AeroActive Cooler X, który jest mniejszy i lżejszy niż poprzednik, ale za to oferuje większą powierzchnię styku z telefonem i podobno wyższą efektywność chłodzenia.

Asus ROG Phone 8 Pro
Asus ROG Phone 8 Pro i Pro Edition. | Źródło: Asus

Zmiany, na które wielu czekało

Warto też wspomnieć, że Asus ROG Phone 8 to też pierwszy z serii ROG Phone smartfon wodoodporny. Oferuje bowiem stopień ochrony IP68. To jednak nie jedyna cecha, dzięki której użytkowanie go na co dzień będzie przyjemniejsze.

Asus ROG Phone 8 obsługuje nie tylko ładowanie przewodowe o mocy 65 W, ale również ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi o mocy 15 W. Z kolei jego tylny aparat składa się z sensowniejszego zestawu sensorów. Mowa o sensorach 50 MP, 13 MP z obiektywem ultraszerokokątnym oraz 32 MP z teleobiektywem i 3x zoomem optycznym. Aparat przedni to sensor 32 MP.

Cena i dostępność

Przedsprzedaż smartfonu ROG Phone 8 wystartowała już w polskim sklepie internetowym marki Asus.

Model ROG Phone 8 został w naszym kraju wyceniony na 4999 złotych. ROG Phone 8 Pro z 16/512 GB kosztuje natomiast 5899 złotych, a ROG Phone 8 Pro Edition z 24 GB/1 TB 7099 złotych.

Asus ROG Phone 8 Pro
Asus ROG Phone 8 Pro i Pro Edition. | Źródło: Asus

Zarówno ROG Phone 8, jak i ROG Phone 8 Pro i Pro Edition trafiły do sprzedaży w czarnym wariancie kolorystycznym. Szary wariant ROG Phone 8 na razie nie jest dostępny. ROG Phone 8 Pro i Pro Edition zamiast standardowego logo z tyłu urządzenia zawierają mały wyświetlacz OLED.

Z informacji na stronie producenta dowiadujemy się, że zamówienia na omawiane smartfony będą realizowane po 31 stycznia bieżącego roku. Warto wspomnieć, że pierwsze 100 osób, które zamówią w przedsprzedaży Asus ROG Phone 8 lub Asus ROG Phone 8 Pro w wersji 16/512 GB otrzymają za złotówkę AeroActive Cooler X. Najdroższa wersja zawiera go fabrycznie w zestawie.

Źródło: Asus, fot. tyt. Asus

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.