Akumulator z nanodrutów i żelu nie będzie się zużywał?

Andrzej SitekSkomentuj
Akumulator z nanodrutów i żelu nie będzie się zużywał?
{reklama-artykul}
Wynalazek może być wykorzystany w smartfonach, tabletach, samochodach i przedłużyć żywotność urządzeń, które obecnie zawodzą już po kilku latach.

Projekt powstał na Uniwersytecie Kalifornijski w Irvine. To szacowna placówka, w której pracuje obecnie trzech laureatów Nagrody Nobla. Koncepcja jest pomysłem chemika Reginalda Pennera oraz doktorantki Mya Le Thai.

Bateria składa się nanodrutów złota pokrytych powłoką z dwutlenku manganu. Całość umieszczona jest w elektrolicie wykonanym z pleksiglasu w formie żelu. Zastosowanie nanodrutów, które są tysiące razy cieńsze od ludzkiego włosa, wysoce przewodzące i mają dużą powierzchnię nie jest… niczym nowym.

aku nanodruty 02Reginald Penner. Foto: Daniel A. Anderson / UCI

Akumulatory litowo-jonowe stosowane w większości smartfonów również składają się nanodruów, ale są one kruche i podatne na złamania po pewnej liczbie cykli.

Powlekając nanodruty powłoką i umieszczając je w żelu, naukowcom udało się zminimalizować uszkodzenia. Podczas testów nowe ogniwa wytrzymywały ponad 200 000 cykli ładowania w ciągu trzech miesięcy. Co najważniejsze, w trakcie badania chemicy nie zauważyli żadnych oznak spadku wydajności lub uszkodzenia. Zwykłe ogniowa zazwyczaj już po 7 000 cykli zupełnie tracą swoje właściwości.

Oczywiście droga od badań laboratoryjnych do gotowego produktu jest jeszcze długa, ale być może już za kilkanaście miesięcy problem malejącej pojemności akumulatorów przestanie nam doskwierać.

Źródło: news.uci.edu

Udostępnij

Andrzej Sitek