Morrowind działa w przeglądarce. Kultowa gra w nowej odsłonie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Morrowind działa w przeglądarce. Kultowa gra w nowej odsłonie

Morrowind grywalny w internetowej przeglądarce to projekt, na który wpaść mogli wyłącznie fani gier studia Bethesda. Można przetestować na własną rękę.



Trudno uwierzyć, że ta gra działa w przeglądarce. Morrowind wiecznie żywy

Za nietypową realizację odpowiada ambitny modder Virtastic, który zaprezentował pierwszą wersję OpenMW-Web. Jak wskazuje nazwa, to przeglądarkowa odsłona OpenMW, otwartoźródłowej odsłony Morrowinda rozwijanej od wielu lat. Mamy do czynienia z zaledwie konceptem, gdyż udostępniony projekt umożliwia wyłącznie zwiedzenie niewielkiego miasteczka, porozmawianie z postaciami niezależnymi i zabicie potworów.

Całość działa jednak zaskakująco płynnie i wymaga dowolnej przeglądarki internetowej (link znajdziecie wewnątrz redditowego posta poniżej). Użytkownicy zgłaszają jedynie kilka irytujących błędów oraz czkawek samego silnika. Nie powinno to jednak dziwić, chodzi o eksperyment mający udowodnić, że nietypowa realizacja jest w ogóle możliwa.



Stan rzeczy ulega zmianie, gdy jesteście właścicielami oficjalnej kopii Morrowinda i zapewne spora grupa naszych czytelników zalicza się do tego grona. Tytuł był kilkukrotnie rozdawany zupełnie za darmo, nie omieszkaliśmy o tym poinformować. Tutaj otwierają się ogromne wrota, gdyż odwiedzając stronę projektu możecie wrzucić lokalne pliki i dzięki temu przejść całą grę wewnątrz przeglądarki internetowej.

To może być przydatne chociażby dla osób korzystających z niezbyt kompatybilnego oprogramowania lub takiego zupełnie niewspieranego (np. macOS). Dla innych będzie to raczej wyłącznie ciekawostka niemająca sensu na dłuższą metę. Tak czy siak, projekt robi ogromne wrażenie.

Źródło tekstu: Reddit (u/Dumpster_Buddy) / Zdjęcie otwierające: Bethesda Game Studios


reklama


Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.