Ponad 100 gier z Androida na PC za darmo. Jak zagrać?

Piotr MalinowskiSkomentuj
Ponad 100 gier z Androida na PC za darmo. Jak zagrać?

Gry Google Play to usługa działająca od stosunkowo niedawna. Użytkownicy mogą dzięki niej zagrać na komputerze w produkcje dostępne do tej pory wyłącznie na komputerach osobistych. Jeśli więc komuś zależy na bardziej komfortowym sterowaniu lub wykorzystaniu większego ekranu, to mówimy o dosyć ciekawym rozwiązaniu. Nadal jednak znajduje się ona w fazie beta, więc należy być przygotowanym na różnego rodzaju nieprawidłowości czy brak wszystkich możliwych funkcji. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę samemu projektowi – ma on szansę w przyszłości podbić rynek?

Gry Google Play – co to za usługa i czy ma ona sens?

Coraz więcej gier mobilnych wygląda bardzo obiecująco pod kątem wizualnym. Czasami miałoby się więc ochotę przetestować je na komputerze – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nieustannie rosnące wymagania sprzętowe czy liczbę wykorzystanych mechanik. Osoby posiadające urządzenie ze średniej półki mogą więc nie być w stanie doświadczyć wielu produkcji i tutaj na scenę wchodzi Google prezentując usługę właśnie dla takich konsumentów.

Dostęp do Gier Google Play uzyskać możemy za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, gdzie znajdziemy link do pobrania klienta. Tam też widnieje opis samej usługi dający wgląd w to, z czym tak naprawdę mamy do czynienia:

Gry Google Play to aplikacja na komputery, która pozwala przeglądać i pobierać gry mobilne oraz grać w nie na komputerze lub laptopie z systemem Windows. Dzięki tej aplikacji możesz nie tylko grać na komputerze w ulubione gry z Androida, ale też używać klawiatury i myszy oraz korzystać z płynnej synchronizacji między urządzeniami i integracji z Google Play Points.

Po pobraniu i zainstalowaniu programu niezbędne okaże się logowanie na konto Google, skąd pobrane zostaną wszystkie niezbędne dane. Po kilku minutach powinniście ujrzeć poniższy interfejs:

Ekran główny usługi Gry Google Play / Źródło: materiał własny

Ekran główny zapewnia wgląd nie tylko w najbardziej promowany tytuł, ale także pozwala przejrzeć ostatnio dodane produkcje. Uzyskamy też szybki dostęp do uruchamianych niedawno gier oraz przejrzymy pozycje polecane przez koncern. Na samym końcu sekcji widnieje natomiast przycisk przekierowujący nas do pełnej biblioteki, czyli do zakładki „Przeglądaj”.

Stamtąd jesteśmy w stanie sprawdzić każdą grę z osobna lub wskazać konkretną kategorię. Wtedy zobaczymy wyłącznie te tytuły pasujące do kryteriów wyznaczonych przez Google. Przyjemnym rozwiązaniem jest też możliwość szybkiego powrotu do produkcji, którą wcześniej już uruchamialiśmy na smartfonie. Obecnie pełna biblioteka usługi liczy sobie ponad 100 pozycji, więc jest z czego wybierać. Wciąż jednak mamy do czynienia z wersją beta dostępną wyłącznie na terenie około 100 rynków.

Dobra, czas spróbować w coś zagrać. Karta każdego tytułu zawiera niemalże dokładnie to samo, co znamy ze Sklepu Play. Istotną różnicą jest wzmianka o zoptymalizowaniu produktu pod komputer – zarówno jeśli chodzi o sterowanie, jak i grafikę. Obecność takiego znacznika może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza osobom nie chcących ryzykować uruchamiania czegoś, co nie zostało odpowiednio przetestowane i dopracowane pod konkretną platformę.

Wskaźnik optymalizacji / Źródło: materiał własny

Jak działają gry?

W celu zainstalowania gry należy kliknąć duży zielony przycisk widoczny tuż pod jej nazwą. Wtedy też w sekcji „Pobrane” podejrzymy stan odbywającego się właśnie procesu. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pojawi się ikona „Zagraj” pozwalająca uruchomić produkcję. Osobiście wziąłem na warsztat Arknights i muszę przyznać, że działa ona naprawdę dobrze – zarówno jeśli chodzi o płynność, jak i dostosowanie interfejsu czy grafiki.

Gry Google Play to usługa pozwalająca na uruchomienie ponad 100 gier z Androida bezpośrednio na komputerze.
Zrzut ekranu z gry Arknights / Źródło: materiał własny

Poniżej możecie natomiast zobaczyć pewien problem związany z Grami Google Play, który zapewne odrzuci przynajmniej niektórych użytkowników. Nie wszystkie tytuły działają w orientacji horyzontalnej, co jest elementem trudnym do zmiany bez odpowiednich nakładów finansowych czy czasu. Przykładem jest AFK Arena i tak naprawdę nie widzę większego sensu, by w takie gry angażować się na komputerze. Jeśli jednak komuś to zupełnie nie przeszkadza – droga wolna. Warto jednak mieć na uwadze tego typu niedoskonałości.

Zrzut ekranu z gry AFK Arena / Źródło: materiał własny

Wielu internautów bez wątpienia ucieszy się jednak na wieść o synchronizacji pomiędzy urządzeniami. Jeśli więc macie do czynienia z produkcjami dostępnymi zarówno na Androidzie, jak i Windowsie, to przechodzenie pomiędzy platformami stanie się znacznie łatwiejsze. Idealnym przykładem jest Genshin Impact, niezwykle popularna pozycja międzyplatformowa.

Czy to się w ogóle opłaca?

Gry Google Play w wersji beta oferują dostęp do ponad 100 gier i tak naprawdę trudno mówić o tej usłudze cokolwiek więcej. Wciąż mamy bowiem do czynienia z produktem rozwijającym się zapewniającym podstawowe funkcjonalności. Tak naprawdę w ręce konsumentów oddano launcher umożliwiający uruchomienie poszczególnych tytułów i tak naprawdę… tyle. Czy jednak faktycznie trzeba upychać taki program dodatkowymi rozwiązaniami?

Zależy jak na to spojrzeć. Gry Google Play stanowią ciekawe rozwiązanie dla osób niemogących pozwolić sobie na smartfon z wyższej półki oraz preferujących zabawę na większym ekranie. Trudno jednak stwierdzić czy baza aktywnych konsumentów jest na tyle spora, by usługę opłacałoby się rozwijać. Czas pokaże, miejmy też nadzieję, iż wkrótce znaczek „beta” zniknie sprzed nazwy programu.

Tymczasem możecie na własną rękę sprawdzić propozycję Google i kto wie – może przekonacie się do gier mobilnych na PC?

Źródło: Google, materiał własny / Zdjęcie otwierające: Google, MiHoYo

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.