Chiński start-up testuje rakietę, która wygląda dziwnie znajomo

Anna BorzęckaSkomentuj
Chiński start-up testuje rakietę, która wygląda dziwnie znajomo

SpaceX pokazało, że rakiety wielokrotnego użytku to przyszłość. W związku z tym niejedna firma idzie w jej ślady, pracując nad własnymi rakietami tego typu. Jedną z nich jest chiński start-up LandSpace, który właśnie przeprowadził pierwszy test prototypowej rakiety, która wygląda bardzo znajomo.

Udany test chińskiego prototypu

Wspomniany start-up przetestował kilka dni temu swoją prototypową rakietę Zhuque-3 VTVL-1. Test trwał zaledwie minutę, ale w jego ramach pojazd zdołał oderwać się od podłoża, by wznieść się na wysokość około 350 metrów w górę, a następnie dokonać pionowego lądowania. Próba była zatem sukcesem.

„Rakieta ląduje bez problemu, a punkt lądowania jest wyznaczany z dużą dokładnością.”, oświadczyła firma LandSpace. „Misja testowa zakończyła się pełnym sukcesem!”

Test przeprowadzono, aby sprawdzić, jak wspomniany prototyp poradzi sobie z procedurą pionowego lądowania. Dane pozyskane dzięki tego typu testom zostaną przez LandSpace wykorzystane do stworzenia pierwszej rakiety wielokrotnego użytku tego przedsiębiorstwa.

Wysokość prototypowej rakiety wynosi 18,3 metra, a średnica 3,35 metra. Wykorzystuje ponadto zbiorniki paliwowe wykonane ze stali nierdzewnej oraz silniki zasilane mieszanką ciekłego tlenu i metanu. Ostatecznie taka konstrukcja ma być zdolna do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską około 20 ton ładunku.

Konkurencja dla SpaceX

Prototyp, który kilka dni temu został przez LandSpace przetestowany, przypomina rzecz jasna pierwsze prototypy statku Starship. Starship będzie rakietą znacznie większą, natomiast pod względem możliwości Zhuque-3 znacznie bliżej innej rakiecie SpaceX – Falcon 9.

LandSpace to nie jedyna firma, która próbuje stać się konkurencją dla SpaceX. Jej głównym rywalem jest Blue Origin. Blue Origin ma już własną, w pełni funkcjonalną rakietę wielokrotnego użytku – New Shepard. Ta może jednak docierać tylko do krawędzi kosmosu i niestety nie nadaje się do regularnego dostarczania ładunków na orbitę okołoziemską.

Warto wspomnieć, że LandSpace to jedna z pierwszych chińskich prywatnych firm z branży kosmicznej, która zaczyna doganiać swoich zachodnich rywali. W lipcu 2023 roku ta wystrzeliła na orbitę pierwszą na świecie rakietę napędzaną metanem, wyprzedzając SpaceX. Czas pokaże jednak, kiedy pierwsza rakieta wielokrotnego użytku od LandSpace zdoła opuścić ziemską atmosferę. Plany zakładają natomiast, że nastąpi to w 2025 roku.

Źródło: LandSpace

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.