Rząd zyskał nowe uprawnienia do zaglądania na konta bankowe Polaków

Maksym SłomskiSkomentuj
Rząd zyskał nowe uprawnienia do zaglądania na konta bankowe Polaków
Nadchodzą wielkie zmiany w zakresie prywatności obywateli Polski. Choć nie mówi się o tym zbyt głośno, już w lipcu tego roku administracja skarbowa zyska zupełnie nowe uprawnienia w temacie prowadzenia kontroli osób fizycznych. W telegraficznym skrócie: skarbówka zyska możliwość prześwietlania kont bankowych Polaków. Ministerstwo Finansów bagatelizuje obawy ekspertów ds. bezpieczeństwa i organizacji walczących o prawa obywatelskie.

Skarbówka z większymi uprawnieniami

Począwszy od 1 lipca 2022 roku banki będą miały obowiązek przekazywać organom podatkowym nowe dane. Chodzi o informacje związane z osobami prywatnymi – począwszy od liczby rachunków, przez stan tych rachunków po roczny obrót na koncie. Ministerstwo Finansów podaje, że po środek ten skarbówka sięgnie tylko w „uzasadnionych przypadkach”. Czym jest „uzasadniony przypadek”?

Do tej pory banki mogły przekazywać powyższe dane wyłącznie w przypadku osób podejrzanych. Już za niecały miesiąc informacje mogą być podawane na tacy skarbówce już na etapie postępowania przygotowawczego. Opisująca sprawę Rzeczpospolita przytacza przykłady sytuacji, w których podatników nie ujawnia dochodów lub prowadzi niezarejestrowany biznes

Kolejnym novum jest powiększone spektrum podmiotów, które mogą ubiegać się o prywatne informacje. Do tej pory mógł wystąpić o to jedynie naczelnik urzędu celno-skarbowego lub szef KAS. Zaniepokojony tym obrotem spraw jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeszcze w marcu Marcin Wiącek poprosił o uzasadnienie zwiększenia kompetencji i ingerowanie w sferę życia prywatnego obywateli. Uważa on, że modyfikacji przepisów nie uzasadniono.

skarbowka 2

Źródło: Canva Pro

Szef KAS uspokaja

„Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej” – twierdzi szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. Nie wyklucza, że w przepisach nastąpią jeszcze zmiany. Nowe prawo zostało poddane analizie.

Obawy wyraża cytowany przez RP Dariusz Malinowski, doradca podatkowy i partner w KPMG w Polsce. „Uprawnienia organów podatkowych już obecnie są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. Trudno więc znaleźć racjonalne uzasadnienie dla kolejnego ich rozszerzania” – uważa Malinowski.

Niektórzy studzą emocje. Osoby regularnie sprzedające rzeczy na serwisach ogłoszeniowych już teraz prześwietlane były przez skarbówkę. Częstotliwość wpłat na ich rachunki bankowe może bowiem wskazywać na nierejestrowaną działalność gospodarczą, podczas gdy podatnicy pozbywają się jedynie swoich rzeczy.

„Przyznawanie organom podatkowym nowych uprawnień zawsze budzi obawy. Jednak w praktyce nowe brzmienie art. 48 ustawy o KAS niewiele zmieni w sytuacji osób fizycznych. Organy podatkowe także dotychczas w trakcie prowadzonych postępowań zdobywają informacje o wpłatach i wypłatach z rachunków bankowych osób fizycznych” – powiedział w rozmowie z RP dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Źródło: RP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.