Oszustwo na babcię. Wnuczek dał się nabrać

Maksym SłomskiSkomentuj
Oszustwo na babcię. Wnuczek dał się nabrać

Z każdym kolejnym doniesieniem na temat działań cyberoszustów w Polsce coraz szybciej tracę wiarę w to, że nasi krajanie przestaną być tak łatwowierni. Niestety, badania są jednoznaczne i dowodzą, że Polacy i Polki są w ogonie Europy jeśli chodzi o umiejętności cyfrowe. Polki przelewają pieniądze brytyjskim żołnierzom, amerykańskim lekarzom, amerykańskim żołnierzom, hiszpańskim wdowcom z platform wiertniczych, a nawet samemu Willowi Smithowi. Nie myślcie sobie, że nabierają się tylko kobiety i tylko osoby starsze. Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie opisuje metodę oszustwa na babcię. Dał się na nią nabrać pewien młodzieniec.

Oszustwo na babcię

Oszustwo na wnuczka jest chyba wszystkim Wam doskonale znane. Scenariusz jest zawsze powtarzalny: z osobą starszą kontaktuje się telefonicznie przestępca, podający się za jej wnuczka. Prosi o pilną pomoc w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji. Dzięki różnym sztuczkom socjotechnicznym wyciąga pieniądze od seniora. Metoda jest szalenie skuteczna i każdego roku tysiące Polaków tracą w ten sposób pokaźne ilości gotówki. A oszustwo na babcię? Jest analogiczne… ale na odwrót.

11 stycznia do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się 68-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Poinformowała, że nastąpiło „włamanie” na jej konto w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem komunikatora oszust wysłał do jej znajomych prośbę o opłacenie zamówienia. Oszukać dał się… wnuk. Uwierzył, że rozmawia ze swoją babcią. W następstwie rozmowy wygenerował i przesłał kod systemu płatności mobilnej. O tym, że został oszukany zorientował się dopiero wtedy, gdy zobaczył, że pieniądze wypłacono w bankomacie w Radomiu.

Tak, tak. Oszustwo na babcię okazało się przy okazji oszustwem na BLIK-a. Wnuk 68-latki stracił w ten sposób 400 złotych.

Oczywiście na konto seniorki nikt się nie włamał, tylko najpewniej po prostu zalogował. Dane wyciekły lub zostały w inny sposób pozyskane, a na koncie nie było dwustopniowej weryfikacji logowania. Zachęcamy, abyście włączali jej w absolutnie każdej możliwej sytuacji.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.