Polacy masowo nabierają się na te triki. Seniorze, przeczytaj

Maksym SłomskiSkomentuj
Polacy masowo nabierają się na te triki. Seniorze, przeczytaj

Państwowy Instytut Badawczy NASK razem z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawskim Instytutem Bankowości uruchomiły kampanię informacyjną o nazwie „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”. Osoby starsze są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa w sieci, ale nie znaczy to, że przestępcy czyhają tylko na nie. Działania edukacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa są potrzebne, a takimi kampaniami powinien interesować się każdy Polak.

Cyberbezpieczny senior to szczęśliwy senior

Tylko na skutek przestępstw telefonicznych w 2022 roku Polacy stracili ponad 141 milionów złotych. Są to straty szacowane – realne mogą być znacznie wyższe. Pamiętacie historię o 71-latku oszukanym na 4 miliony złotych? No właśnie. Oszustwa na wnuczka, na pracownika banku, czy też na policjanta są stare jak świat, a nadal skuteczne. Podszywanie się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing) i korzystanie z różnych manipulacji i socjotechnik oszuści opanowali do perfekcji. Polacy i Polki są natomiast w ogonie Europy w zakresie wiedzy cyfrowej.

Kampania „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior” ma na celu podniesienie świadomości osób starszych, celem chronienia ich właśnie przed tzw. phishingiem, spoofingiem i innymi metodami przestępców. Seniorzy zachęcani są do udziały w warsztatach (także stacjonarnych) i webinarach.

Beata Frankiewicz z funkcjonującego w strukturach NASK działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa, koordynująca projekt „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”, tłumaczy:

Seniorzy bardzo potrzebują takich spotkań, zwłaszcza tych stacjonarnych. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą zadawać pytania oraz dzielić się swoimi obawami dotyczącymi przestępstw internetowych. Przestrzeni, w której wiedza ekspercka jest na wyciągnięcie ręki, a prowadzący rozumieją ich potrzeby i potrafią wytłumaczyć trudne zagadnienia w maksymalnie przystępny sposób.

1/3 starszych Polaków nigdy nie korzystała z Internetu

Zaskakujące? Taka jest polska rzeczywistość, co stoi w korelacji z wynikami przytoczonego wyżej badania o wykluczeniu cyfrowym. Według raportu GUS Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r. aż 34,5 procent osób w wieku 60–74 nigdy nie korzystało z internetu. W 27,4 procentach to efekt braku takiej potrzeby, ale w 23,1 procent braku odpowiednich umiejętności.

Jeśli jesteś seniorem, przejrzyj i przeczytaj wszystkie infografiki przygotowane przez NASK w ramach kampanii Cyberbezpieczny senior i opublikowane w tym tekście. Jeżeli jesteś osobą bieglejszą w korzystaniu z sieci, przekaż te informacje bliskim i zwiększaj ich świadomość.

Zachęcamy do śledzenia stron nask.pl i bezpiecznymiesiac.pl, a także związanych z nimi mediów społecznościowych. Można tam znaleźć nie tylko materiały skierowane do seniorów, ale też informacje o bieżących zagrożeniach oraz wydarzeniach związanych z cyberbezpieczeństwem.

Źródło: NASK

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.