Kaspersky: WhatsApp to najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie

Antoni ZaborskiSkomentuj
Kaspersky: WhatsApp to najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie
Niedawno pisaliśmy, że Telegram jest na celowniku europejskich, w tym niemieckich władz ze względu na potencjalnie niebezpieczny brak kontroli nad przesyłanymi treściami. Aplikacja została nawet okrzyknięta przez tygodnik Der Spiegel “najniebezpieczniejszym komunikatorem na świecie”, jednak, jak pokazują statystyki, nie ma to nic wspólnego z prawdą, przynajmniej jeśli mówimy o bezpieczeństwie samych użytkowników.

Firma Kaspersky sporządziła raport, który jasno wskazuje który komunikator jest narzędziem najczęściej używanym przez cyberprzestępców i która platforma króluje w liczbie przeprowadzanych ataków phishingowych. W obu przypadkach chodzi o WhatsAppa.

Według przytoczonych statystyk, niemal 90 procent phishingu jest dokonywanego poprzez komunikator należący do Facebooka. Dla porównania, będący na drugim miejscu Telegram odpowiada za zaledwie 5,6 procenta ogółu. Ta przytłaczająca dysproporcja wynika przede wszystkim z zasięgu – WhatsAppa ma około 2 miliardów użytkowników, a Telegram 500 milionów. Czym większa baza potencjalnych ofiar, tym większa szansa, że ktoś da się nabrać na sztuczki scamerów.

Kaspersky: WhatsApp to najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie

Źródło: Kaspersky

Komunikatory na topie

Jak podaje źródło, najwięcej zainfekowanych linków w WhatsAppie zostało przejętych w Rosji, na drugim miejscu znalazła się Brazylia, a na trzecim Indie. Jeśli chodzi o liczbę ataków phishingowych w przeliczeniu na użytkownika w tej samej aplikacji, góruje Brazylia (177), drugie w kolejności są Indie (158).

“Statystyki pokazują, że phishing w komunikatorach internetowych nadal stanowi jedno z najpopularniejszych narzędzi wśród oszustów.” – napisała w raporcie Tatiana Szczerbakowa, Senior Web Content Analyst w firmie Kaspersky.

Kaspersky: WhatsApp to najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie

Źródło: Pixabay / terimakasih0

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta i powtarza się jeśli chodzi każdą platformę komunikacji, nie tylko WhatsAppa. Przede wszystkim, nie otwierać linków i jakichkolwiek załączników od nieznajomych i nie wierzyć obcym, którzy podają się za przedstawicieli firm lub chcą wymusić na nas nietypową aktywność.

Czujność należy zachować też w przypadku konwersacji z zaufanymi kontaktami. Jeśli zauważysz, że otrzymana treść jest nietypowa i zawiera podejrzanie wyglądający odnośnik, skontaktuj się z rozmówcą inną drogą, żeby upewnić się, że wiadomość rzeczywiście została przez niego nadana.

Źródło: Kaspersky / fot. tyt. Unsplash / Dimitri Karastelev

Udostępnij

Antoni ZaborskiW branży nowych technologii od ponad 10 lat. W tym czasie pisał dla kilku popularnych serwisów, a także na swój rachunek. Prywatnie fan motoryzacji, sportów walki i dobrego jedzenia.