Dostałeś podejrzanego maila rzekomo od Xiaomi? Nie ty jeden

Jan DomańskiSkomentuj
Dostałeś podejrzanego maila rzekomo od Xiaomi? Nie ty jeden

{reklama-artykul}Co jakiś czas firmy zmieniają regulaminy swoich wielu usług i kont. Nie raz piszemy o takich kwestiach, jeśli wprowadzają coś istotnego. Tak jak niedawno o wielkim ulepszeniu ochrony kupujących na OLX. Tym razem podobne maile rozsyła Xiaomi. Czy na pewno? W końcu poczta może odfiltrować taką wiadomość do spamu i pokazać przy niej wykrzyknik sygnalizujący coś niedobrego.

Wiadomość Xiaomi z dziwnym alertem wzbudza podejrzenia

Sam nie jestem posiadaczem telefonów tej marki, ale mam smart wentylator Xiaomi, więc tym samym użytkuję system Xiaomi Home, w którym mam konto niezbędne do sterowania inteligentnym wiatrakiem podłogowym. W skrzynce mailowej zerkam z grubsza także na dział spam zanim go opróżnię, w końcu czasem wpadnie tam przez przypadek mail inny niż reklamowy. I właśnie w tym miejscu pojawił się e-mail, który rzekomo miałby pochodzić od Xiaomi.

Mail o zmianie regulaminu XiaomiWiadomość od Xiaomi, to jednak nie próba podszycia się pod tę firmę / foto. Instalki.pl

Po wejściu w wiadomość przywitał mnie komunikat o treści „Dlaczego ta wiadomość trafiła do Spamu? Adres e-mail nadawcy jest nieprawidłowy.” i szary wykrzyknik. Okazuje się, że to nic strasznego, zwykły splot wydarzeń przy zastosowaniu tak ustawionej metody rozsyłania mailingu. Wiadomość faktycznie tylko oznajmia o zmianie regulaminu Xiaomi i odsyła linkiem do wiadomości pomocy na ten temat. Jednak mimo nadawcy opisanego jako „Xiaomi Corporation” widnieje adres z domeny sendgrid bez słowa Xiaomi, co więcej link też nie zawiera nazwy firmy, a jedynie ciąg znaków i sendgrid. Podobne wiadomości trafiające do spamu dostało także wielu innych internautów.


Nie trzeba się bać, to faktycznie mailing Xiaomi przez system SendGrid


Zagadka jest prosta. SendGrid to najzwyczajniej w świecie firma i usługa zbiorczego systemu mailowego używanego do kontaktu z klientami przez wiele firm. Wśród korzystających obecnie lub w przeszłości z SendGrid można wymienić chociażby Ubera czy Spotify. Za pośrednictwem systemu SendGrid można obsługiwać np. newsletter, powiadomienia o statusie realizacji zamówienia czy wysłaniu przesyłki, wiadomości związane z resetowaniem haseł i tak dalej. Traf chciał, że omawiany e-mail był widać nie do końca dobrze ustawiony bez obecności domeny xiaomi. Oczywiście większość podejrzanych maili to faktycznie próby wyłudzenia danych czy inne niebezpieczne wiadomości i trzeba zachować czujność. Ale trafia się także wiele najzwyklejszych reklam czy nieco błędnie przefiltrowanych istotniejszych wiadomości, szczególnie z automatycznych systemów jak w tym przypadku.

Zobacz również:
Xiaomi na czarnej liście USA. Czy MIUI będzie miało aplikacje Google?

Źródło i foto: własne / Xiaomi / SendGrid

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.