Dane użytkowników Twittera na hakerskich forach. 200 milionów poszkodowanych

Maksym SłomskiSkomentuj
Dane użytkowników Twittera na hakerskich forach. 200 milionów poszkodowanych
Problemy Twittera się nie kończą. 28 listopada 2022 roku Ania opisywała przypadek ogromnego wycieku danych użytkowników Twittera z początku ubiegłego roku. W jego efekcie do sieci przedostały się prywatne dane 5,4 miliona osób. Ten wyciek to jednak nic w obliczu tego, do czego hakerzy przyznali się nieco później. Kilka tygodni temu Internet obiegły doniesienia o hakerach, którzy wykradli bazę danych 400 milionów osób korzystających z Twittera. Elon Musk się z nimi nie dogadał, więc udostępnili oni informacje w sieci.

Gigantyczny wyciek danych z Twittera

Nie, wyciek danych nie miał miejsce za kadencji Elona Muska. Dane zaczęto pozyskiwać podobno zanim przejął Twittera za 44 miliardy dolarów, jeszcze w 2021 roku. Internetowi włamywacze podobno wykorzystali jedną z luk bezpieczeństwa, którą usunięto w lipcu 2022 roku. Elon Musk miał sporo czasu, aby w jakiś sposób porozumieć się z przestępcami. Nie zrobił tego, więc hakerzy umieścili dane na hakerskich forach. To naprawdę zła wiadomość.

Nie przegap: Elon Musk to dorosły człowiek o mentalności 10-latka. Znowu dał popis

Adresy mailowe z ponad 200 milionów kont dostały się w ręce cyberprzestępców, co umożliwi kolejnym oszustom przeprowadzanie kampanii phishingowych, w których podszywali się będą najczęściej właśnie pod administrację tego serwisu społecznościowego. Ekspert CNN uważa, że na podstawie tych danych będą też prowadzone włamania metodami bruteforce. Najpopularniejsze hasła internautów są w zasadzie co roku identyczne, co ułatwi ten proceder.

Sprawdź też: Dmitrij Miedwiediew pisze o rozbiorze Polski. Elon Musk zachwycony

Login

Jak sprawdzić czy moje dane wyciekły do sieci?

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twoje dane zostały wykradzione, wystarczy, że odwiedzisz stronę Have I Been Pwned i podasz swój adres email. Narzędzie sprawdzi, czy dany e-mail był częścią jakiegoś wycieku danych, oraz czy został wklejony w liście wykradzionych danych.

Możesz również skorzystać z Pwned Passwords. Wpisz tam swoje hasło (oczywiście bez dodatkowych danych), a serwis zweryfikuje czy zostało ono wykradzione i ile razy je widziano. Jeżeli Twoje hasło nie jest bezpieczne, najlepiej je zmień i włączcie weryfikację dwuskładnikową, aby dodatkowo zabezpieczyć swoje konta.

I pamiętaj: nigdy nie wykorzystuj tego samego hasła w dwóch miejscach. W dobie darmowych menedżerów haseł to naprawdę proste. Oferują je nawet przeglądarki internetowe.

Źródło: CNN

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.