Czy jesteś śledzony przez Pegasus? Możesz to sprawdzić

Maksym SłomskiSkomentuj
Czy jesteś śledzony przez Pegasus? Możesz to sprawdzić
Co to jest Pegasus i co umożliwia? To opracowany przez byłych oficerów Mosadu system, mający pierwotnie zapobiegać przestępczości oraz wszelkim formom terroryzmu, handlu ludźmi, przemytu narkotyków oraz zamachom terrorystycznym. W telegraficznym skrócie: to oprogramowanie szpiegujące, wykorzystywane do inwigilacji obywateli krajów w taki sposób, aby ci nie mieli o tym fakcie bladego pojęcia. System uznawany był przez dłuższy czas za niewykrywalny, gdyż potrafi on zorientować się, że ktoś go namierza i samoczynnie usunąć się z urządzenia. Na szczęście znaleziono sposoby na to, by sprawdzić, czy dany smartfon jest szpiegowany.

Czy na moim smartfonie jest Pegasus?

Jeszcze w lipcu obecnego roku stworzono narzędzie o nazwie Mobile Verification Toolkit (MVT), dzięki któremu da się łatwo zweryfikować to, czy na danym smartfonie z Androidem lub iOS działa Pegasus. Do jego uruchomienia potrzebny jest komputer z systemem Windows, mac OS lub Linux oraz… odrobina wiedzy technicznej.

MVT dostępne jest w serwisie Github pod tym adresem. Aby z niego skorzystać niezbędna jest znajomość obsługi wiersza polecenia, jako że konfiguruje się go w całości dzięki komendom tekstowym. Uruchomienie narzędzia oraz proces skanowania trwają maksymalnie 10-15 minut. Niezbędne jest jeszcze wykonanie kopii zapasowej zawartości potencjalnie podsłuchiwanego urządzenia – to ją skanowało będzie oprogramowanie MVT.

mvt pegasus

Wyniki skanowania MVT dla iOS. | Źródło: Techcrunch
Co ważne, do interpretacji wyników konieczna będzie konsultacja z ekspertem w zakresie bezpieczeństwa danych. Jeżeli posiadacie odpowiednie umiejętności, obsłużycie soft bez problemu. Jeśli nie, korzystanie z MVT nawet ze stosownym poradnikiem okaże się po prostu zbyt dużym wyzwaniem.

Czy w Polsce działa Pegasus?

Według doniesień z 2019 roku, Pegasusa kupiła polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pomimo że oficjalnie nikt tego nie potwierdził, za pośrednictwem oprogramowania szpiegowani są już Polacy. Ofiarami rządowego „nasłuchu” padli ostatnio adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek, co udowodnili analitycy instytucji Citizen Lab.

Co istotne, dostęp do Pegasusa nie jest sprzedawany podmiotom prywatnym, a wyłącznie agencjom rządowym. Ostatnio Polska wypadła z listy krajów, do których można sprzedawać oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Dostęp utraciły przy okazji Węgry oraz kilka reżimowych państw.

Źródło: github

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.