Cyfrowe tablice rejestracyjne w samochodach są już hakowane

Maksym SłomskiSkomentuj
Cyfrowe tablice rejestracyjne w samochodach są już hakowane
Cyfrowe tablice rejestracyjne zostały dopuszczone do użytku w trzech pierwszych stanach w USA w połowie ubiegłego roku. Nowoczesne „blachy” miały nie tylko unowocześnić wygląd samochodów, ale również móc wyświetlać komunikaty istotne dla innych użytkowników ruchu (Amber Alert) lub informować policję o tym, że dany pojazd został skradziony. Niestety, hakerzy błyskawicznie udowodnili, że cyfryzacja tego elementu auta nie musi być dobrym pomysłem… a przynajmniej do momentu dopracowania jego zabezpieczeń.

Cyfrowe tablice rejestracyjne zhakowane

Cyfrowe tablice rejestracyjne dystrybuowane przez firmę Reviver to tak naprawdę cyfrowe wyświetlacze. Mogą prezentować numery rejestracyjne pojazdów, treści o których wspomniałem wyżej oraz personalizowane komunikaty. Producent wprowadził także popularne „bajery” jak tryb jasny i ciemny wyświetlania, ale nie przyłożył się do kwestii związanych z bezpieczeństwem.

O sprawie poinformował na swojej witrynie internetowej Sam Curry, haker zarabiający na życie m.in. uczestniczeniem w programach polowania na bugi. Przekazał on, że cyberprzestępcy mają możliwość zdalnego śledzenia użytkowników tablic rejestracyjnych Reviver, ale też edytowania ich oraz kasowania z systemu wszystkich informacji o danym użytkowniku. Jest to możliwe m.in. dzięki obecności karty SIM w każdym z takich urządzeń.

reviver tablice

Źródło: Reviver

Curry tłumaczy, że luka w JavaScript witryny Reviver pozwoliła zmienić typ konta ze zwykłego użytkownika na administratora, dając im dostęp do lokalizacji GPS i wszystkich informacji o zarejestrowanych użytkownikach. Te informacje obejmują pojazdy przez nich posiadane, adres, numer telefonu i adres e-mail. Ponadto, luka dała zespołowi Curry’ego dostęp do tych samych uprawnień i informacji dotyczących flot.

Błąd pozwolił nawet hakerom zaktualizować status dowolnej cyfrowej tabliczki na „SKRADZIONY”, co może zaalarmować policję i być przyczyną poważnych problemów kierowcy. Badacze donieśli, że mogli również zmienić hasło lub tekst na dole tabliczki. Zespół nie powiedział jednocześnie, czy był w stanie zmodyfikować numer tablicy rejestracyjnej.

Reviver stanął na wysokości zadania

Jak zauważa Curry, firma Reviver załatała błąd w ciągu 24 godzin po jego zgłoszeniu. Producent tablic twierdzi, że późniejsze dochodzenie wykazało, że „potencjalna luka” nie została wykorzystana przez przestępców i nie nastąpił żaden wyciek danych użytkowników.

Źródło: Sam Curry

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.