Irygator dentystyczny – bezprzewodowy czy stacjonarny?

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Irygator dentystyczny – bezprzewodowy czy stacjonarny?

Artykuł sponsorowany

Szukasz dobrej jakości irygatora dentystycznego, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Spieszymy z pomocą! Zapoznaj się z treścią naszego artykułu, w którym znajdziesz szczegółowe opisy irygatora bezprzewodowego oraz irygatora stacjonarnego. 

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej, a zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych. Przypomina nieco myjkę ciśnieniową, gdyż podczas swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego o określonym ciśnieniu. Z kolei z wyglądu podobny jest do szczoteczki elektrycznej, lecz zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę. Najważniejszym elementem irygatora dentystycznego jest silnik elektryczny, który znajduje się w jego wnętrzu i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. U wylotu urządzenia mieści się wymienna dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. 

Irygatory wyróżnia także możliwość mieszania wody i powietrza, a niektóre modele ponadto generują strumień o pulsującym charakterze. W wyniku tego zjawiska dochodzi do powstania drobnych pęcherzyków, które następnie łączą się z wodą i trafiają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, zwalczając w ten sposób bakterie, osady oraz resztki pokarmowe.

Irygator dentystyczny – rodzaje

Możemy wymienić kilka rodzajów irygatorów dentystycznych, które różnią się od siebie sposobem zasilania, zakresem oferowanego ciśnienia oraz pojemnością zbiornika na wodę. Oto one: 

  • stacjonarne
  • bezprzewodowe
  • z podłączeniem do kranu.

Irygator stacjonarny to urządzenie, które zapewnia szeroki zakres ciśnienia wody. Musi być stale podłączony do gniazdka elektrycznego, ale w zamian za to posiad bardzo pojemny zbiornik, który pozwala na wykonanie jednej irygacji bez konieczności dolewania wody. 

Irygator bezprzewodowy posiada bardzo wydajny akumulator, który umożliwia jego pracę nawet przez miesiąc na jednym naładowaniu. Generowane przez niego ciśnienie jest zwykle nieco niższe niż w irygatorze stacjonarnym, a zbiornik na wodę ma mniejszą pojemność, co wymusza na użytkowniku uzupełnianie go nawet kilka razy podczas jednej irygacji. Irygator mobilny posiada niewielki rozmiar, dzięki czemu możesz zabrać go wszędzie i w każdym miejscu zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe.

Trzeci typ irygatorów to irygatory podłączane do kranu lub do słuchawki prysznicowej. Moc ciśnienia wody jest wówczas zależna od tego, jak mocno ją odkręcimy. Tego typu urządzenia działają oczywiście bez prądu. Poszczególne rodzaje oraz modele irygatorów warto porównać sprawdzając ranking irygatorów do zębów.

Irygator dentystyczny – jak go używać?

Nie wiesz, jak prawidłowo używać irygatora dentystycznego? Oto kilka ważnych wskazówek:

  1. Nałóż końcówkę wymienną irygatora na jego rękojeść.
  2. Napełnij zbiornik wodą lub specjalnym płynem.
  3. Wybierz odpowiedni tryb pracy.
  4. Trzymaj urządzenie w pozycji pionowej, aby końcówka zwrócona była w kierunku zębów. Twoje usta powinny być lekko rozchylone.
  5. Wciśnij przycisk on/off i rozpocznij irygację.
  6. Strumień wody powinien być skierowany pod kątem 90 stopni.
  7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Jeśli posiadasz aparat ortodontyczny, mosty lub korony – poświęć odrobinę więcej czasu na ich wyczyszczenie.
  8. Zakończ irygację poprzez wciśnięcie przycisku on/off. 
  9. Wylej resztki wody. 
  10. Wytrzyj urządzenie i pozostaw je do swobodnego wyschnięcia.

Irygator dentystyczny – bezprzewodowy czy stacjonarny?

Zastanawiasz się, który irygator dentystyczny wybrać? To oczywiście zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli szukasz urządzenia idealnego dla całej rodziny, a ponadto chcesz uzupełnić design swojej łazienki, postaw na irygator stacjonarny. Pamiętaj, że jest on trochę droższy od irygatora mobilnego, który jest świetnym rozwiązaniem dla osób często przebywających poza swoim miejscem zamieszkania. Oba przyrządy posiadają swoje zalety i wady, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.