ReNamer: masowa zmiana nazwy plików (przykłady użycia)

LukasnSkomentuj
ReNamer: masowa zmiana nazwy plików (przykłady użycia)

 

Po pobraniu i zainstalowaniu ReNamer możemy przystąpić do pracy. Pierwszą czynnością jest wybranie plików, których nazwy chcemy zmienić. Najwygodniejszym sposobem jest przeciągnięcie plików w miejsce Drag your files here. Następnie przystępujemy do ustalania zasad według których nazwa zostanie zmieniona. Klikamy na przycisk Add znajdujący się w górnej części okna, tutaj do wyboru mamy kilkanaście możliwości do wyboru. Przykładowe zastosowania przedstawiamy poniżej.

Usuwanie znaków podkreślenia

W przypadku pobieranych z Internetu plików bardzo często ich nazwy zawierają wyrazy oddzielone znakami podkreślenia (ewentualnie innymi znakami typu myślnik). ReNamer umożliwia nam szybkie usunięcie takich znaków, dzięki czemu nazwa pliku jest bardziej czytelna oraz łatwiej odnaleźć go w systemowej wyszukiwarce. Po dodaniu plików, musimy kliknąć Add, następnie wybrać opcję CleanUp i na końcu zaznaczyć znak, który chcemy usunąć. Dodatkowo możemy usunąć z nazwy tekst, który znajduje się w nawiasach (by to zrobić zaznaczamy np. (…)). W dolnej części okna zobaczymy podgląd zmian, jeżeli wszystko jest poprawne klikamy na przycisk Rename.

renamer 1

Usuwanie polskich znaków z nazwy

Polskie znaki (jak również inne charakterystyczne w danym języku znaki) mogą powodować problemy, gdy np. wysyłamy pliki na serwer. W prosty sposób zamienimy takie znaki za pomocą jednej funkcji. Klikamy Add, następnie z listy wybieramy Translit. Klikamy na przycisk Translit Alphabet (ikona z literami AB oraz kreską nad i pod literami), z listy wybieramy Polish. Po wszystkim klikamy na Rename by dokonać zmian.

renamer 2

Nadawanie wspólnej nazwy i numerowanie

Często mamy wiele podobnych plików (np. zdjęć) lecz o różnych nazwach. Możemy nadać im wspólną nazwę oraz ponumerować je. Klikamy na przycisk Add, wybieramy z listy Delete, zaznaczamy Till the end. W ten sposób usuniemy stare nazwy plików.

renamer 3

 

Ponownie klikamy Add, następnie wybieramy z lewej strony opcję Insert, w pole Insert wprowadzamy wspólną nazwę. W naszym przypadku będzie to „zdjecie”.

renamer 4

 

Ostatni raz wybieramy Add, po czym klikamy na pozycję Serialize. Zaznaczamy pole Suffix, oznacza to dodawanie liczb na końcu nazwy pliku. Na koniec klikamy na przycisk Rename.

renamer 5

Zmiana wielkości liter

ReNamer umożliwia zmianę wielkości liter w nazwach pliku. By to zrealizować klikamy na przycisk Add, następnie przechodzimy do Case. Wybieramy interesujący nas format, może to być np. First letter capital, czyli tylko pierwsza litera będzie wielka.

renamer 6

 

Do dyspozycji mamy również opcję Skip extension, dzięki temu nie będziemy modyfikować rozszerzenia. Możemy również zaznaczyć opcję Extension always lower case (zapis rozszerzenia małymi literami) lub Extension always upper case (zapis rozszerzenia wielkimi literami). Dodatkowo można wybrać fragmenty tekstu, które nie będą zmieniane. Wpisujemy te wyrazy (oddzielone przecinkiem) w pole Force case for fragments.

renamer 7

 

Zmiana kolejności

Załóżmy, że nasze pliki mają nazwę rok.miesiąc.dzień (np. 2013.04.05), jak doskonale widać poszczególne części daty są oddzielone kropką. Natomiast chcemy nazwy plików zamienić na format dzień.miesiąc.rok (np. 05.04.2013). Z menu wybieramy Add, następnie Rearrange. Zaznaczamy opcję Delimiters i w pole poniżej wpisujemy znak kropki (czyli nasz znak rozdzielający). Poszczególne fragmenty nazwy (pomiędzy kropkami) zostaną rozdzielone, możemy się do nich odwoływać za pomocą $X. Przy czym X oznacza pozycję poszczególnego fragmentu. Dla naszego przypadku, czyli rok.miesiąc.dzień:

  • $1 oznacza rok
  • $2 oznacza miesiąc
  • $3 oznacza dzień

Następnie w drugie pole wpisujemy $3.$2.$1, co jest równoznaczne z wypisaniem dnia, kropki, miesiąca, kropki i na końcu roku. Pamiętamy o zaznaczeniu pola Skip extension (pomin rozszerzenie), na końcu klikamy na Rename by dokonać zmian.

renamer 8

Udostępnij

Lukasn