Przygotowanie komputera do formatowania dysku

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Przygotowanie komputera do formatowania dysku

Wykonanie kopii zapasowej plików

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że formatowanie w większości przypadków dotyczy wyłącznie partycji systemowej (najczęściej jest to partycja oznaczona woluminem C). Jeżeli przechowujemy ważne pliki w Moich Dokumentach, na pulpicie czy na partycji systemowej, należy je skopiować. Do tego celu może nam posłużyć zarówno płyta CD, DVD, dysk wymienny (np. pendrive), ale także dysk sieciowy, który przechowuje pliki na serwerze.

przygotowanie format 1
Warto również rozważyć wykonanie kopii zapasowej plików pobranych z internetu. Te zazwyczaj zapisują się w miejscu wskazanym przez przeglądarkę (często jest to C:Nazwa użytkownikaPobrane).

Zasada podczas tworzenia kopii zapasowych jest banalnie prosta – przeglądamy całą partycję systemową i kopiujemy te pliki, które mogą nam się jeszcze przydać.


Kopiowanie ustawień aplikacji

Część aplikacji (np. przeglądarki internetowe) umożliwia wyeksportowanie do pliku aktualnych ustawień, by po ponownym zainstalowaniu systemu użytkownik mógł powrócić do stanu sprzed formatowania. Warto zatem przejrzeć często używane przez nas programy i w miarę możliwości wyeksportować ustawienia do zewnętrznego pliku, który następnie kopiujemy na inną partycję, niż systemowa.

przygotowanie format 2
Równie ważne są zakładki w przeglądarkach internetowych. Część przeglądarek automatycznie synchronizuje je z chmurą, nie zaszkodzi jednak manualnie zadbać o kopię zapasową. Proces eksportowania i późniejszego importowania zakładek opisaliśmy w osobnym poradniku, dla:


Kompletowanie sterowników

Przed sformatowaniem dysku należy również zadbać o sterowniki dla poszczególnych podzespołów naszego komputera. Większość z nich powinniśmy posiadać na płytach dołączonych do zakupionego sprzętu. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie możemy ich znaleźć, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie z internetu, a następnie zapisać je na pamięci wymiennej lub na partycji, która nie będzie formatowana.

przygotowanie format 3
W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi problemami. Te mogą wystąpić w przypadku, gdy karta sieciowa, za pomocą której łączymy się z internetem, po formatowaniu odmówi posłuszeństwa i będzie wymagała zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Bez niego nie uzyskamy dostępu do internetu.

Przede wszystkim należy zadbać o sterowniki do karty graficznej (zobacz, jak znaleźć odpowiednie), karty sieciowej, karty dźwiękowej, touchpada (w przypadku notebooków) i innych urządzeń podłączanych do naszego komputera.

Po wykonaniu powyższych czynności nasz komputer jest gotowy do formatowania. Przed przystąpieniem do dzieła należy sprawdzić, czy na dysku systemowym nie pozostały ważne dane, gdyż wszystko zostanie skasowane.

 

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.