Naprawa pendrive: dysk jest zabezpieczony przed zapisem

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Naprawa pendrive: dysk jest zabezpieczony przed zapisem

Każdy pendrive zbudowany jest z konkretnego rodzaju chipu. Posiadając wiedzę na temat jego wersji jesteśmy w stanie ściągnąć program odblokowujący bądź naprawiający pamięć flash. Dlatego też w pierwszej kolejności musimy poznać dane na temat naszego dysku wymiennego. W tym celu pobieramy program o nazwie Chip Genius, który znajduje się w naszej bazie plików. Przed uruchomieniem aplikacji podłączamy wadliwy pendrive do komputera. Włączamy program – wykryje on podłączone urządzenia. Z listy odnajdujemy nasz dysk wymienny (jest on poprzedzony literą dysku).

genius1
Z rubryki odczytujemy wartości Controller Vendor oraz Controller Part-Number. Są to dane, które pomogą nam określić rodzaj chipu oraz producenta.

genius2
Jeżeli natomiast program nie może podać powyższych wartości, zwracamy uwagę na pola VID oraz PID. Dzięki nim również jesteśmy w stanie określić rodzaj chipu.

genius3
Następnie przechodzimy na specjalną stronę, na której można w łatwy sposób określić rodzaj chipu oraz poznać nazwę ewentualnego programu, którym dokonamy zmian. Strona jest po rosyjsku, jednakże można się po niej intuicyjnie poruszać nie znając tego języka. Przechodzimy pod ten adres. Następnie w polu numer 1 wpisujemy wartości Controller Vendor i Controller Part-Number. Jeżeli natomiast ich nie znamy, posługujemy się wartościami VID oraz PID, podając je w polu numer 2.

genius4
Po wpisaniu i zatwierdzeniu, naszym oczom ukaże się lista możliwości. Po prawej stronie widnieją nazwy programów, które służą do modyfikacji pendrive na naszym chipie. W naszym przypadku jest to Umptool_V1.9.5.

genius5
Należy jednak pamiętać, iż w przypadku innych urządzeń program ten będzie różny, dlatego też nie podajemy dokładnego postępowania, a jedynie przedstawiamy poglądową naprawę na przykładzie Umptool.

Po odczytaniu nazwy wyszukujemy dany program w internecie, ściągamy oraz instalujemy. Po uruchomieniu naszym oczom ukazuje się menu. Pozostawiamy ustawienia standardowe i naciskamy przycisk Start, aby rozpocząć flashowanie dysku (inne programy powinny wyglądać podobnie).

genius6
Operacja może potrwać kilka minut. Po tym czasie nasz pendrive powinien być odblokowany. Należy mieć jednak na uwadze, iż problemy z urządzeniami przenośnymi nie zawsze są wynikiem złego działania oprogramowania. Często są to także uszkodzenia techniczne, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.