Wymień laptopa na tablet

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Wymień laptopa na tablet

Na początku tablety przypominały przerośnięte smartfony, ale bez możliwości telefonowania. Aplikacje mobilne nie były zoptymalizowane dla większych ekranów, a ich jakość oraz wybór pozostawiały wiele do życzenia. Nie było też możliwości podłączania do tabletów klawiatur czy myszek. Tak było jednak lata temu.

01 
Tablety coraz częściej postrzegane są jako sprzęty, które mogą zastąpić komputer przenośny

Choć póki co na rynku nie pojawił się jeszcze tablet, który zostałby okrzyknięty mianem „zabójcy laptopa”, to warto wiedzieć, że obecnie można tak skonfigurować tablet, że będzie można odesłać komputer na emeryturę. Dodatkowo tablety mają kilka istotnych zalet, dzięki którym są lepsze od laptopów: są lżejsze, zapewniają dłuższy czas pracy na zasilaniu akumulatorowym i uruchamiają się właściwie natychmiast. Do tego – zwłaszcza najlepsze modele – są bardzo wydajne.

Wiele osób nadal uważa, że do pracy najlepiej sprawdzi się komputer stacjonarny lub laptop, a tablety przeznaczone są do konsumpcji treści. Jednak ten paradygmat się zmienia. Po dokupieniu paru dodatków i zainstalowaniu odpowiednich aplikacji, tablet może stać się Twoim głównym komputerem do pracy i rozrywki.

Wybieramy tablet

Choć w dużej mierze zależy to od osobistych preferencji, 10-calowe tablety wydają się lepsze do pracy, ponieważ zapewniają większą przestrzeń roboczą – zwłaszcza dla okienkowych aplikacji, o których napiszemy nieco później. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na tablet z 10-calowym wyświetlaczem, trzeba wiedzieć, że praca będzie wiązała się z paroma kompromisami: na ekranie nie będzie tak dużo miejsca jak na laptopie z 15,6- czy 13,3-calową matrycą. Dla wielu osób mniejszy ekran nie będzie dużym problemem, jednak są również użytkownicy, którzy potrzebują dużej przestrzeni roboczej, np. do tworzenia skomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych. Z drugiej strony, obecnie dostępne tablety oferują już bardzo wysoką rozdzielczość. Dla przykładu, iPad 3 (i nowsze) ma tryb pracy 2048 x 1536 pikseli, a Nexus 10 – 2560 x 1600 pikseli. Można więc liczyć na świetną jakość obrazu.

Jakie tablety warto wziąć pod uwagę? Jedne z najpopularniejszych i najlepszych tabletów to Apple iPad i Google Nexus 10. Ten drugi jest nieco tańszy, obsługuje też NFC (Near-Field Communication). Równie dobrym wyborem jest Microsoft Surface Pro 2, na którym możemy zainstalować pakiet biurowy MS Office. Do tego Surface Pro 2, który opiera się na systemie Windows 8.1, pozwala na uruchamianie aplikacji biurkowych znanych użytkownikom Windows. Tablety Microsoftu nie są jednak tak popularne jak urządzenia wykorzystujące system Android lub iOS.

Wybierając tablet warto wziąć pod uwagę także dostępne dla niego akcesoria. Dla przykładu, Nexus 10 obsługuje USB On-The-Go, dzięki czemu łatwo podłączymy do niego klawiatury przewodowe, myszy, czy nawet pendrive’a. Myszka podłączona do tabletu zapewnia wiele korzyści, pozwalając na wygodniejszą pracę w aplikacjach wymagających precyzji. Do iPada znajdziemy za to wiele innych akcesoriów, w tym świetne klawiatury.


Na potrzeby artykułu przygotowaliśmy krótki opis 5 polecanych tabletów:

02 
Apple iPad Air

Bez wątpienia jeden z najlepszych tabletów na rynku. Ma 9,7-calowy ekran Retina i waży zaledwie 0,45 kg. Podczas przeglądania internetu czy czytania można go bez trudu trzymać w jednej ręce. Ma też 64-bitowy układ A7, który zapewnia wysoką wydajność i przez to iPad Air świetnie nadaje się także do gier i wymagających aplikacji. Do tego można liczyć na czas pracy na baterii wynoszący 12 godzin i dostęp do ok. 475 tys. aplikacji.

03 
Google Nexus 7 (2013)

Oryginalny Nexus 7 był rynkowym hitem, a następna wersja jest jeszcze lepsza. Znajdziemy tutaj 7-calowy ekran o rozdzielczości 1900 x 1200 pikseli, głośniki stereo, wydajny procesor, a także system operacyjny Android. Do tego można liczyć na długi czas pracy.

04 
Asus Transformer Book T100

To tablet i laptop w jednym, który na jednym ładowaniu akumulatora może pracować więcej niż 12 godzin. Transformer opiera się na układzie Intel Bay Trail i korzysta z systemu Windows 8.1. Do tego można liczyć na kopię pakietu Office i stację dokującą ze sprzętową klawiaturą w zestawie.

05 
Sony Xperia Tablet Z

Poza wydajnym procesorem i systemem Android, tablet Sony można zabrać ze sobą na basen – może przetrwać pod wodą do 30 minut. Ponadto Table Z jest bardzo cienki i lekki (0,49 kg), ma świetnej jakości 10,1-calowy wyświetlacz pracujący w trybie 1920 x 1200 pikseli i pracuje długo na baterii.

06 
Dell Venue 8 Pro

Oparty na Windows 8.1 tablet Della ma 8-calowy ekran (1280 x 800) i oferuje zadowalającą wydajność, korzystając z układu Intel Bay Trail (Atom Z3740). W zestawie dołączony jest pakiet Office, który ułatwia pracę nad dokumentami. Można liczyć także na długi czas pracy.

Klawiatura i myszka

Wiele osób decyduje się na zakup tabletu, ponieważ jest to sprzęt bardzo mobilny i łatwy w obsłudze. Niemniej sam ekran dotykowy to za mało, aby mówić o funkcjonalności jaką oferuje laptop. Tablety mają klawiatury ekranowe, które dobrze sprawdzają się podczas robienia notatek czy redagowania e-maili. Do pracy, np. do edycji arkusza kalkulacyjnego czy opracowywania dłuższego tekstu, przydatna okazuje się klawiatura sprzętowa QWERTY.

Zacznijmy od iPadów. Dla użytkowników tabletów Apple’a wiele firm przygotowało ciekawe produkty, a niedawno Belkin i Logitech wprowadziły nawet akcesoria dla iPada Air. Klawiatury komunikują się z tabletami za pośrednictwem technologii Bluetooth i w ten sposób przemieniają iPada w sprzęt podobny do laptopa. Równie dużo akcesoriów jest dla tabletów opartych na Androidzie, które także wykorzystują Bluetooth.

07 
Jeśli z jakiegoś powodu wolisz korzystać z urządzeń peryferyjnych USB, wówczas warto zaopatrzyć się w adapter USB On-The-Go. Są one bardzo tanie, niemniej nie wszystkie tablety obsługują peryferia USB tą metodą, dlatego przed zakupem należy się upewnić, czy USB On-The-Go będzie obsługiwane.

Jedną z lepszych klawiatur, jakie możemy polecić, jest Logitech Tablet Keyboard for iPad albo Tablet Keyboard for Windows i Android. Sprzęt ten ma wiele pozytywnych opinii.

W przypadku tabletów z Windows 8 lub Androidem można także liczyć na obsługę myszy (iPady niestety jej nie obsługują). Do bardziej precyzyjnej pracy myszka jest zdecydowanie lepsza niż opuszki palców. Do tabletów można podłączyć zarówno mysz USB, jak również taką, która korzysta z Bluetooth.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o stacjach dokujących. Urządzenia te są świetnym rozwiązaniem dla użytkowników biznesowych, ponieważ pozwalają na podłączenie wielu różnych akcesoriów do tabletu, takich jak mysz, klawiatura, zewnętrzny monitor, czy też zewnętrzny dysk twardy. Póki co stacje dokujące nie są jednak zbyt popularne. Dla tabletów z Androidem nie przewidziano takich dodatków. Wyjątkiem są tutaj tablety z serii Asus Transformer, do których dołączane są stacje zawierające dodatkowe złącza, klawiaturę sprzętową i drugi akumulator. Co więcej, jeśli Twój tablet z Androidem obsługuje MHL, to wówczas możesz podłączyć zewnętrzny monitor przewodem HDMI.

08 
W przypadku iPadów nie można liczyć na podobne możliwości – na rynku nie ma stacji dokujących. Można jednak podłączyć iPada do zewnętrznego monitora za pomocą 30-pinowego złącza.

Jeżeli chodzi o stacje dokujące, sytuacja wygląda najlepiej dla tabletów z Windows 8. Tablety Surface 2 i Surface Pro 2 są w pełni kompatybilne ze stacją dokującą Microsoftu, która jest sprzedawana oddzielnie. Użytkownicy mogą podłączyć stację do tabletu Surface i korzystać z zewnętrznych peryferiów, takich jak pełnowymiarowa klawiatura czy monitor. Podobne stacje są też dostępne dla tabletów z serii Dell Venue z Windows 8.


Magia w aplikacjach

Dla wielu użytkowników oprogramowanie będzie stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o zastępowanie laptopa tabletem. Trzeba przygotować zestawienie programów, z których korzystamy codziennie i sprawdzić, czy można je zastąpić odpowiednikami mobilnymi. Przygotowaliśmy kilkanaście aplikacji, które mogą przydać się w codziennej pracy z tabletem.

091. Quickoffice
Microsoft Office nie jest jeszcze dostępny dla systemów iOS lub Android. Jest jednak co najmniej kilka dobrych aplikacji, które mogą zastąpić ten najpopularniejszy pakiet biurowy. Polecamy Quickoffice. To bezpłatne oprogramowanie Google’a, które pozwala tworzyć i edytować na tablecie dokumenty Microsoft Office, takie jak prezentacje czy arkusze kalkulacyjne. Warunkiem jest jednak to, że trzeba mieć konto na Google – wtedy można zapisywać poszczególne pliki na Google Drive.

102. CloudOn
Kolejnym dobrym pakietem biurowym jest CloudOn. Wykorzystuje aplikacje MS Word, Excel i PowerPoint w wersji Office 2010, pozwalając na tworzenie i edytowanie dokumentów. CloudOn jest dostępny w formie aplikacji i najbardziej podstawowa wersja jest bezpłatna. Trzeba jednak wiedzieć, że do pracy aplikacja ta wymaga stałego połączenia z internetem – nie działa w trybie offline.

113. Overskreen Floating Browser
Jedną z najważniejszych aplikacji jest przeglądarka internetowa. Choć takie narzędzia jak Chrome czy Opera są bardzo dobrze opracowane, Overskreen tworzy pływające okno przeglądarki, które wyświetla się nad innymi aplikacjami – dzięki temu można przykładowo wyświetlać stronę internetową i jednocześnie zapisywać notatki w innej aplikacji. Coś dla fanów wielozadaniowości.

124. Tiny Apps
Tiny Apps to zestaw mini aplikacji, które mogą realizować wiele podstawowych zadań – przykładowo znajdziemy tu kalkulator, notatnik, czy też odtwarzacz muzyki. Wszystkie te aplikacje, podobnie jak wspomniana przeglądarka internetowa, mają pływające okienka, więc możemy je umieszczać nad oknami innych programów.

135. Floating YouTube Popup Video
I kolejna pływająca aplikacja – pozwala na odtwarzanie filmów z YouTube w okienku, które można umieścić nad oknem dowolnej aplikacji. Dzięki temu można np. przeglądać na jednym oknie wiadomości z Facebooka, a na drugim wyświetlać film z YouTube’a.


146. Quickly (Widżety)
W najnowszej wersji Quickly możemy tworzyć pływające wersje standardowych widżetów ekranu głównego. Każdy widżet może zostać uruchomiony oddzielnie, co oznacza, że można np. uruchomić pływające okienko kalkulatora, listy zadań do zrobienia (To-Do List), kalendarza, czy czytnika RSS.

157. Adobe Photoshop Touch
Jest wiele aplikacji do edycji zdjęć, a jedną z najlepszych jest Photoshop Touch. Choć narzędzie to nie jest tak zaawansowane jak Photoshop dostępny dla komputerów, to i tak za jego pomocą można przeprowadzić wiele zadań związanych z edycją zdjęć czy obrazków.

168. Evernote
Evernote to bardzo potężne narzędzie dla użytkowników tabletów. Udostępnia podstawowy edytor tekstu wraz z narzędziami do przechwytywania informacji i zarządzania nimi. Do tego można liczyć na prostą synchronizację danych i udostępnianie ich innym użytkownikom/urządzeniom.

179. Audiolio
Ta aplikacja pozwala na robienie notatek głosowych, wykorzystując do tego mikrofon wbudowany w tablecie. Jakość nagrań jest bardzo dobra, sama aplikacja jest bezpłatna, a jej obsługa – intuicyjna.

1810. Pulpit zdalny – różne aplikacje
Powyżej poleciliśmy kilka przydatnych aplikacji, ale oczywiście w sklepach dla Androida, iOS czy Windows znaleźć można mnóstwo narzędzi. Jeśli z jakiegoś powodu nie udaje Ci się jednak wyszukać mobilnego odpowiednika danego programu, zawsze możesz „wejść” do swojego laptopa za pośrednictwem tabletu.

Jeśli potrzebne są Ci funkcje dostępne w systemie operacyjnym laptopa, możesz skorzystać z aplikacji zapewniającej zdalny dostęp i zalogować się z tabletu do komputera z Windows. Microsoft udostępnił własną wersję pulpitu zdalnego dla Androida oraz iOS, która jest bezpłatna.

Jeśli zamiast aplikacji Microsoftu chciałbyś skorzystać z innego oprogramowania, wybór jest spory. Jedną z lepszych aplikacji jest PocketCloud, niemniej takie narzędzia jak Teamviewer czy Splashtop również są popularne wśród użytkowników.


Gdzie przechowywać dane?

Tablety często nie oferują tak dużej pojemności jak dyski twarde instalowane w laptopach. Najczęściej użytkownicy wybierają modele oferujące relatywnie mało miejsca na dane (np. 16 GB), ponieważ urządzenia z większą pamięcią są po prostu zbyt drogie. Gdzie zatem przechowywać dane, jeśli już zdecydujemy się na pracę na tablecie? To proste: w chmurze!

Nie należy kopiować plików z laptopa do tabletu. Jeśli pracujesz i masz dostęp do internetu, zdecydowanie lepszym wyborem jest jedna z dostępnych usług w chmurze. Wybór jest duży – popularne w Polsce serwisy tego typu to Dropbox, SkyDrive i Google Drive. Usługi tego rodzaju sprawiają, że dokumenty są dostępne w internecie, a dodatkowo synchronizują dane, więc zawsze zyskamy dostęp do najbardziej aktualnej wersji, niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z laptopa, czy z tabletu.

Kiedy tablet zastąpi laptopa

IDC przeprowadziło w kwietniu 2013 r. badania wśród 299 użytkowników tabletów, którzy mieli 18 lat lub więcej. W badaniu pytano, czy użytkownicy są w stanie zastąpić laptopy tabletami. Okazuje się, że tylko 8,7 proc. nabywców tabletu chce korzystać z nich jak z zamienników komputerów przenośnych. Z kolei 58,5 proc. respondentów kupiło tablet jako dodatek do laptopa, nie zaś jego zamiennik.

Według IDC trend ten jednak będzie się zmieniać i w 2014 roku więcej osób będzie korzystać z tabletów zamiast laptopów. – Gdy postawimy to samo pytanie za rok, można oczekiwać większego procenta, jeśli chodzi o zastępowanie laptopów tabletami – powiedział Tom Mainelli, analityk IDC i autor raportu.

19
Obecnie można już zastąpić laptop tabletem, jednak trzeba – jak już wspomnieliśmy wyżej – postawić na odpowiednie aplikacje i akcesoria. Do tego trzeba się także przyzwyczaić do pracy z urządzeniem tego rodzaju – kiedy już to zrobimy może się okazać, że laptop zbiera kurz i jest praktycznie nieużywany.

Najczęściej tablet może zastąpić laptopa wtedy, gdy:

  • Laptop jest głównie używany do korzystania z poczty e-mail, używania serwisów społecznościowych, grania w gry i przeglądania internetu
  • Laptop jest używany do tworzenia dokumentów, przeglądania i edytowania nieskomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych, prostej obróbki zdjęć
  • Na laptopie nie przechowujemy zbyt wielu danych i komputer nie jest główną biblioteką zdjęć, filmów i muzyki. Ewentualnie pliki, które przechowujemy na komputerze, można umieścić online w serwisie chmurowym

Co więcej, można również przeprowadzić pewien eksperyment, aby dowiedzieć się, czy można zastąpić laptopa bardziej mobilnym sprzętem. W ciągu najbliższych 2 tygodni wystarczy prowadzić spis wszystkich zadań wykonywanych na komputerze. Dzięki temu dowiesz się, do czego faktycznie używasz komputera i będziesz wiedzieć, czy tablet również poradzi sobie z tymi zadaniami, oraz czy są odpowiedniki aplikacji mobilnych. Jeśli stwierdzisz, że iPad, tablet z Androidem lub sprzęt oparty na Windows może, podobnie jak laptop, służyć do realizacji poszczególnych zadań, to wówczas bez trudu możesz używać tabletu jako głównego sprzętu komputerowego do pracy i rozrywki.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.