Jak zarządzać aplikacjami w systemie Android 4.2 Jelly Bean

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Jak zarządzać aplikacjami w systemie Android 4.2 Jelly Bean
Android 4.2 obecny jest na wielu topowych smartfonach. Wśród nich warto wymienić Google Nexusa 4 czy Samsunga Galaxy S III. Poradnik został stworzony na podstawie Nexusa 4 na którym znajdziemy najczystszą wersję Androida. Dlaczego? Urządzenie zostało zaprojektowane przez Google przy współpracy z LG. W przypadku innych urządzeń z systemem w wersji 4.2 wszystkie ekrany z ustawieniami nie powinny się znacząco różnić.

Instalowanie nowych aplikacji

Aby zainstalować nowe aplikacje musisz odwiedzić sklep Google Play. Znajdziesz tam katalog programów dedykowanych systemowi Android. Aby korzystać z dobrodziejstw sklepu z aplikacjami musisz posiadać konto Google do którego przypisane jest twoje urządzenie. Z tego samego konta musisz korzystać w smartfonie. Dzięki temu będziesz mógł bezpośrednio ze strony internetowej instalować programy na swoim urządzeniu.

Google Play
Wybierz aplikację którą chcesz zainstalować. Obok ikony identyfikującej każdy program znajdziesz przycisk „Zainstaluj”. Poniżej na zielonym tle widnieje informacja o kompatybilności danej aplikacji z twoim urządzeniem. Po kliknięciu Zainstaluj w nowym oknie pojawi się możliwość wybrania na które urządzenie zostanie wysłana aplikacja. Jeżeli do twojego konta Google przypisane jest tylko jedno urządzenie to nie musisz korzystać z listy rozwijanej, wystarczy, że klikniesz ZAINSTALUJ.

Instalacja aplikacji w Androidzie
Możesz również instalować aplikacje z innych źródeł niż Google Play. W tym celu należy jednak zmodyfikować ustawienia zabezpieczeń w systemie. W swoim smartfonie przejdź do Ustawienia – Zabezpieczenia – Nieznane źródła i zaznacz odpowiednią opcję.

Screenshot


Aktualizacje aplikacji

Aktualizacje aplikacji w Androidzie mogą być dokonywane bezpośrednio z poziomu urządzenia lub przez sklep Google Play w przeglądarce. Aby zdalnie zaktualizować aplikacje w swoim urządzeniu przejdź do zakładki Moje aplikacje Android w sklepie Play. W tej sekcji znajdziesz wszystkie aplikacje zainstalowane na poszczególnych urządzeniach. Jeżeli któraś z pozycji wymaga aktualizacji, wyświetlana jest na początku.

Moje aplikacje Android
Aby zaktualizować wybraną aplikację użyj przycisku AKTUALIZUJ. Metoda ta działa jeżeli przeglądamy aplikacje z poziomu przeglądarki internetowej. Odpowiednie ustawienia znajdziemy również w samym urządzeniu. Wejdź w Sklep Play (ikonka dostępna jest na ekranie z listą aplikacji), następnie z rozwijanego menu znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu wybierz Ustawienia.

Ustawienia aplikacji Android
W tym miejscu możesz zdefiniować automatyczne aktualizacje, powiadomienia o uaktualnieniach oraz pobieranie nowych wersji tylko przez Wi-Fi. Ważne aby ostatnia opcja była zaznaczona jeżeli chcesz uniknąć nadmiernego zużycia transferu przez sieci komórkowe.

Zarządzenia procesami

Android podobnie jak większość współczesnych systemów mobilnych oferuje wielozadaniowość. Oznacza to, że OS obsługuje wiele aplikacji działających w tle. Aby dowiedzieć się, które programy są aktywne przejdź do Ustawienia – Aplikacje – Pracują.

Aplikacje w tle
Na tym ekranie dowiesz się, które aplikacje działają w tle i ile pamięci pożerają. Klikając na wybrany proces możesz go zatrzymać aby zwolnić zajętą pamięć. Jest to jednoznaczne z zamknięciem danej aplikacji.

Zatrzymaj usługę

Usuwanie aplikacji

Usunięcie skrótu aplikacji z ekranu początkowego nie oznacza, że została ona odinstalowana z systemu. Aby całkowicie usunąć daną aplikację należy wejść głębiej. Czynność ta możliwa jest z poziomu Ustawienia – Aplikacje – Wszystkie. Na tym ekranie dostępna jest lista wszystkich programów. Projektanci systemu posortowali je domyślnie od najcięższej do najlżejszej (w zależności od ilości zajmowanej pamięci).

Zainstalowane aplikacje
Klikając na dowolną aplikację możemy ja odinstalować. To nie wszystko. Android w tym miejscu posiada wiele zaawansowanych opcji. Można wymusić zatrzymanie aplikacji, wyczyścić jej dane czy pamięć podręczną.

Informacje o aplikacji

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.