5 podstawowych zasad fotografowania smartfonem

Wojciech OnyśkówSkomentuj
5 podstawowych zasad fotografowania smartfonem
{reklama-artykul}
Smartfony coraz częściej wypierają pełnoprawne aparaty w kategorii fotografii. Praktycznie zawsze mamy urządzenie mobilne pod ręką, tak więc uchwycenie ciekawego momentu nie jest trudnym zadaniem.

Nie dziwi zatem fakt, że ludzie do robienia zdjęć wykorzystują głównie smartfony. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się nimi posługiwać, by fotografie były ładne. Poniżej przedstawiamy pięć prostych porad, które sprawią, że mobilne zdjęcia będą się prezentować znacznie lepiej.

1. Poznaj funkcje aparatu

Przed wybraniem się w plener warto spędzić chwilę w ustawieniach aplikacji fotograficznej, poznając jej wszystkie możliwości. Dzięki temu podczas faktycznego wykonywania zdjęcia nie będziemy zaskoczeni i zawsze będziemy wiedzieć, co robić.

Większość smartfonów oferuje możliwość określenia balansu bieli, ISO czy też ekspozycji. Dostępne są również funkcje dodatkowe, jak tworzenie zdjęcia HDR. Znajomość możliwości aparatu sprawi, że będziemy się nim posługiwać bardziej świadomie.

Funkcje aparatu fotograficznegoFunkcje aparatu

2. Wykorzystuj zasadę trójpodziału

Odpowiednio dobrana kompozycja to jeden z najważniejszych czynników świadczących o atrakcyjności zdjęcia. Nawet najbardziej ostry kadr nie będzie się podobał, gdy poszczególne elementy będą na nim źle rozmieszczone.

Odpowiednie dobranie kompozycji nie jest oczywiście sprawą łatwą, jednak na początek warto zastosować zasadę trójpodziału. Według niej kadr zdjęcia należy podzielić na dziewięć części. Nie zawsze są one takie same, ale dla uproszczenia można przyjąć dziewięć równych prostokątów. Zasada polega na tym, aby najważniejsze obiekty umieszczać na liniach przecinających. Elementy sceny, które mają dla nas znaczenie, powinny znajdować się natomiast na liniach trójpodziału.

Podstawowe zasady fotografowania smartfonemPodstawowe zasady fotografowania smartfonemNa górze zdjęcie bez trójpodziału, na dole z trójpodziałem

3. Nie stosuj zoomu

Większość smartfonów tak naprawdę nie posiada zoomu, dlatego należy unikać jego wykorzystania. Smartfony najczęściej cyfrowo przybliżają obraz, prezentując wycinek całego kadru. Stąd też jakość tak przybliżonego ujęcia nie będzie zadowalająca. Podobny efekt można uzyskać podczas obróbki graficznej, zoomując wybrany element kadru.

Zapominamy zatem o zoomie. Chcąc sfotografować element z bliska należy po prostu do niego podejść. Efekt będzie znacznie lepszy.

Podstawowe zasady fotografowania smartfonemPodstawowe zasady fotografowania smartfonem Na górze zdjęcie wykonane z bliska, na dole z zoomem

4. Zwracaj uwagę na oświetlenie

Źle dobrane i ustawione oświetlenie jest przepisem na kiepskie zdjęcie. Wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował uchwycić fajny kadr pod słońce. Najgorsze warunki panują oczywiście nocą. Wtedy też wkradają się szumy, spada kontrast, a barwy tracą nasycenie.

Aby ograniczyć negatywne warunki, należy poszukać jasnych obiektów, które doświetlą fotografowany przedmiot od przodu. Bardzo ważne jest, aby światło nie było kierowane bezpośrednio w matrycę aparatu.

Przy portretach oraz fotografowaniu niewielkich obiektów pomocna może okazać się biała kartka, która odbije część światła i równomiernie oświetli obiekt. W taki sposób stworzyć można prowizoryczną blendę.

Prowizoryczna blendaZdjęcie zrobione z użyciem (po prawej) i bez użycia (po lewej) prowizorycznej blendy

5. Nie przesadzaj z efektami

Spora część smartfonów posiada wbudowane funkcje edycji zdjęć i nakładania filtrów. Dużo możliwości znajdziemy również w zewnętrznych aplikacjach, np. w Instagramie. Ważne jest, aby obrabiać zdjęcia z głową. Zbyt duża ilość ramek i filtrów nie sprawi, że fotografia nagle zacznie wyglądać profesjonalnie. Wzmocniona sepia nie dodaje natomiast artyzmu.

Podstawowe zasady fotografowania smartfonemZdjęcie po rozsądnej obróbce (po lewej) i z nadmierną ilością efektów (po prawej)

Źródło: Lenovo / Zdjęcia: Lenovo

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.